Ważne
Wiko VIEW

Huawei chce być jak Samsung i też mieć swój system operacyjny

Android nieustannie jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Na swoich urządzeniach instalują go obecnie niemal wszyscy producenci, z wyjątkiem Apple i Microsoftu. Również Samsung w większości polega na OS-ie Google, choć ma też w swoim portfolio propozycje z Tizenem (m.in. model Samsung Z3). Huawei podobno także tworzy własny system. Na wszelki wypadek.

Kilka dni temu jeden z anonimowych menedżerów Samsunga bez ogródek, zdradził, że koncern jest zdania, że jeżeli nie masz własnego ekosystemu, nie masz też przyszłości. Koreańczycy chcą sukcesywnie zmniejszać udział urządzeń w swoim portfolio, pracujących pod kontrolą Androida, a zwiększyć liczbę tych, działających na Tizenie. Na obecną chwilę trudno z jakimkolwiek prawdopodobieństwem choćby oszacować, czy to się uda, czy ludzie są tak przywiązani do systemu operacyjnego Google, że ciężko ich będzie namówić na korzystanie z innego OS-u.

Jest to jednak pewna wskazówka, że Android nie jest wieczny i pewnego dnia koncern z Mountain View może zupełnie zmienić podejście do niego czy model zarządzania nim. Wtedy gros producentów obudzi się z przysłowiową reką w nocniku. Uniknąć tego chce nie tylko Samsung, ale i Huawei. Dlatego rozwija swój autorski system operacyjny.

Pracuje nad nim zespół, składający się m.in. z byłych pracowników Nokii. Na razie nie wiadomo, czy jest on tworzony od podstaw (jak Tizen), czy może jednak wykorzystywany jest do tego celu Android (czyli coś w stylu Remix OS). Bez względu na scenariusz, na jaki się zdecydowano, upłynie jeszcze duuużo czasu, aż zobaczymy pierwsze efekty. Na razie Huawei skupia się na metamorfozie swojej nakładki – EMUI 5 ma się znacznie różnić od poprzednich odsłon.

Aktualizacja - 2016.06.24CEO Huawei na swoim profilu w serwisie społecznościowym Weibo zapewnił, że dopóki Google będzie utrzymywać otwarty charakter Androida, dopóty smartfony tej marki będą pracować pod jego kontrolą.

*Na zdjęciu wyróżniającym Huawei P8 Lite i Huawei P9 Lite (porównanie)

Źródło: The Information przez Android Police, GizmoChina

Komentarze

 • Kewin Karlos

  Jeden Apple wystarczy – BlackBerry potwierdzi ;)

  • LinekPark

   Nawet mnie nie wnerwiaj, bo jak sobie przypomnę 10.3.1 i g_wno jakie się zadziało od 10.3.2 to mnie trzęsie… Koncertowo to zyebali, no zanurkowali i miast się wydostawać, to przypierdzielili w dno i kopią…. Teraz nie było zwolnień i sprzedaży nieruchomości(pewnie nie było już co opchnąć) i starta jest niezła:
   www . bbnews . pl/2016/06/blackberry-oglasza-wyniki-finansowe-za-1-kwartal-roku-fiskalnego-2017/

   • Kewin Karlos

    Z Z10 zrobiłem to samo co wynalazkami MS – niech się inni martwią, życie na to za krótkie jest ;)

    • LinekPark

     Ja się cieszę, że teraz, a nie po stażu, czyli dopiero w sierpniu zmieniłem fona. Ciężko było jeżynkę sqc100-1 opchnąć już teraz, oj ciężko.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona