iPad Pro 9.7″ jest nie tylko mniejszy, ale i słabszy od iPada Pro 12.9″

Zgodnie z niedawnymi plotkami, Apple zaprezentowało w poniedziałek, 21 marca 9,7-calowego iPada Pro. Na konferencji mogliśmy dowiedzieć się, że jest on równie emejzing, jak pierwowzór. Jak się jednak okazuje – nie do końca.

Na pierwszy rzut oka różnica pomiędzy oboma iPadami Pro jest  tylko jedna i jest nią oczywiście rozmiar wyświetlacza. Niektórzy zdążyli się jednak nieco bardziej zagłębić w specyfikację nowego tabletu i odkryli bardzo interesujące fakty. Po pierwsze, 9,7-calowy iPad Pro ma mniej wydajny procesor (mimo że cały czas jest to Apple A9X) niż pierwowzór. Okazuje się bowiem, że w porównaniu z Apple A7 układ jest 2,4 raza szybszy, natomiast jego grafika 4,3 raza szybsza. Dla porównania, w przypadku 12,9-calowego iPada Pro wartości te wynoszą – odpowiednio – 2,5 raza oraz 5 razy. Różnica być może niewielka, ale jednak jest.

Apple iPad Pro Apple A9X

Drugą kwestią jest ilość pamięci operacyjnej. Owszem, iOS znany jest ze swojej optymalizacji i dużo mniejszych wymagań sprzętowych (potrzebnych do zapewnienia płynnej i szybkiej pracy urządzenia) niż inne systemy operacyjne. Jednak iPad Pro został stworzony z myślą i dla naprawdę wymagających użytkowników, którzy będą potrafili w pełni wykorzystać jego potencjał (pomijam w tym momencie spór na temat tego, jak duży on jest).

Świadczy o tym fakt, że tablet wyposażono w aż 4 GB (aż, ponieważ w przypadku Apple jest to ewenement) pamięci operacyjnej. Oczywiste więc, że spodziewaliśmy się, że 9,7-calowy iPad Pro otrzyma jej tyle samo. Byliśmy jednak w błędzie. Okazuje się bowiem, że sprzęt dysponuje “zaledwie” 2 GB RAM-u. Co ciekawe, iPhone 6S/6S Plus oraz iPhone SE mają go dokładnie tyle samo.

Apple iPad Pro 9.7 2 GB RAM

Te wpisy mogą Cię zainteresować:

Źródło: AppleInsider, MacRumors

Komentarze

 • Sosna

  Amejzing … Tak czy owak, amejzing jest i basta.

 • AS

  Swoją drogą ciekawe, czy obniżenie taktowania procesora jest spowodowane względami technicznymi (mniejsza obudowa oznacza większe nagrzewanie), czy politycznymi. Bo zmniejszenie RAM-u na pewno jest decyzją polityczną.

  Tym samym zakup iPada Pro 9,7 zaczyna wyglądać jeszcze bardziej nieciekawie. cztery głośniki, lepszy ponoć ekran, obsługa ołówka (za który trzeba ekstra dopłacić), to fajna rzecz, ale te 2 GB RAM ustawiają iPada Air zdecydowanie korzystniej. Szkoda tylko, że przez umocnienie się dolara praktycznie nie odczujemy obniżki ceny na ten model.

 • Łukasz Gruszczyński

  Czekałem z zakupem nowego iPada na ten model PRO 9.7 ale teraz widzę ze nie było warto. Jestem nastawiony na kupno iPada ale pamięć RAM ma dla mnie znaczenie teraz tylko wybieram z pośród Air2 a Pro 12.9. Kieruje sie sie w AIR2 przede wszystkim ceną a jeśli chodzi o większego PRO to właśnie RAM i ekran bo cena jest bardzo zbliżona do mniejszego “brata”. Chyba postawie na większego PRO. Wiecie jak może wyglada optymalizacja programów na iPada PRO 12,9?

 • compuserv

  Zainteresowanie nowym iPad Pro 9,7 mniejsze niż zakładano. W Polsce miał być dostępny w maju. A w sklepie Apple Polska jest dostępny od ręki – dostawa 7-9 kwiecień. Nikt nie pisze jak to jest za miedzą bo tam sprzedawano go od czwartku. Nie słyszałem o pielgrzymkach z Polski jak bywało niegdyś.
  Myślę że przesadzono z ceną w szczególności w Polsce. Znana jest cena dolara i euro więc cło i podatek za nowy model jest jak na bazarze Różyckiego, jeżeli ktoś pamięta co to był za bazar. Tu kupił za stówę tam sprzedał za dwie.
  Pierwszy model iPada kupiłem w ramach turystyki gospodarczej i wiem że przepłaciłem. Jedyna satysfakcja obok faktu posiadania gadgetu to było zaspokojenie własnej próżności.
  Aktualnie, kiedy można kupić doskonalsze urządzenia za mniejsze pieniądze powoduje dystans do takiego zakupu.
  Nie wiem czy to prawda że większy model Pro sprzedawany jest taniej bo jeżeli tak to trzeba poczekać aż jego młodszy brat staniej o stówę – dolarów ma się rozumieć!

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona