Ważne

Rozwiązania hybrydowe według IDC będą w 2020 roku stanowić 30% całego rynku tabletów

Nowe technologie mają to do siebie, że zwykle na początku cieszą się szybko rosnącą popularnością, po czym rynek weryfikuje, czy trend ten się utrzyma, czy też zacznie się odwracać. Tak też stało się z tabletami – najpierw szturmem zdobyły serca milionów użytkowników, po czym zaczęły zmagać się z coraz mniejszym popytem. Wtedy pojawiły się rozwiązania hybrydowe. Analitycy twierdzą, że w przeciągu następnych kilku lat „zgarną” dla siebie nawet 30% tego rynku.

Świadczy o tym fakt, że sprzedaż tabletów sukcesywnie spada. W 2015 roku sprzedano ich 206,8 milionów i szacuje się, że w tym (2016) roku będzie to około 195 milionów. Zupełnie na odwrót ma sytuacja wyglądać w przypadku rozwiązań hybrydowych. W ubiegłym roku trafiło ich do rąk klientów 16,6 milionów, natomiast w 2020 roku wynik ten ma wynieść aż 63,8 milionów.

Analitycy zauważają, że konkurencja w tym segmencie stale rośnie, co przekłada się na większą innowacyjność, lepszy i bardziej funkcjonalny design oraz spadek średniej ceny takiego urządzenia. Podczas MWC 2016 w Barcelonie Alcatel i Huawei zaprezentowali swoje nowe hybrydy: (odpowiednio) Alcatel Plus 10 i MateBook. Widać więc, że na ten rynek chcą wejść kolejni producenci, dotychczas kojarzeni raczej ze smartfonami. Każdy bowiem zauważa, że popyt na tego typu urządzenia rośnie, a więc pojawia się kolejna okazja do zarobku. Należy jednak zauważyć, że konkurencja również wzrasta, o czym przekonał się już Huawei.

Kolejną kwestią jest to, że zdaniem analityków z IDC tablety z wyświetlaczami powyżej 9 cali będą cieszyć się coraz większą popularnością, podczas gdy te z mniejszymi ekranami wręcz przeciwnie oraz że system operacyjny Windows znacznie zwiększy swoje udziały w tym segmencie, kosztem Androida oraz iOS. Doskonale obrazuje to poniższa tabela.

Tablety hybrydy 2016-2020

Jak widać powyżej, największy (bo blisko czterokrotny) spadek zanotuje iOS. Badacze uważają, że trend ten może odwrócić jedynie dostosowanie Mac OS X do rozwiązań hybrydowych. Niestety dla fanów Apple, Tim Cook zarzekł się, że nie ma planów wchodzenia na ten rynek (przewidując, że przychody ze sprzedaży iPadów zaczną na powrót wzrastać pod koniec 2016 roku).

Źródło: IDC

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona