Ważne

Apple nie stworzy własnej hybrydy

W ostatnich tygodniach zadebiutowało całe mnóstwo urządzeń hybrydowych od bardziej lub mniej znanych producentów. Zajęłoby zbyt dużo miejsca, aby je wszystkie wymienić, więc ograniczę się do najbardziej reprezentatywnych: Microsoft Surface Pro 4, Surface BookKruger&Matz Edge 1161 (także o tej ostatniej rozpisywały się media na całym świecie), zaś po więcej przykładów zapraszam do zakładki Hybrydy. Pomimo ogromnego zainteresowania użytkowników tego typu rozwiązaniami, Apple nie zamierza wchodzić na ten rynek.

Tim Cook w wywiadzie dla Independent zaprzeczył, że komputery osobiste (takie jak MacBook) czeka rychła śmierć. Według niego w dającej się przewidzieć przyszłości nic im nie grozi, co oznacza, że wciąż będzie zapotrzebowanie na tego typu sprzęt. Apple jednak nie zamierza „łączyć” ze sobą iPada i MacBooka, ponieważ jak twierdzi jego CEO – klienci nie wyrażają zainteresowania takim rozwiązaniem. Mogłoby ono również nie spełnić oczekiwań użytkowników. Dlatego producent chce rozwijać oba produkty zupełnie niezależnie od siebie, starając się stworzyć zarówno najlepszy tablet, jak i laptop na świecie:

We feel strongly that customers are not really looking for a converged Mac and iPad. Because what that would wind up doing, or what we’re worried would happen, is that neither experience would be as good as the customer wants. So we want to make the best tablet in the world and the best Mac in the world. And putting those two together would not achieve either. You’d begin to compromise in different ways.

Jest to o tyle ciekawe (i nieco zabawne), ponieważ jeszcze niedawno Tim Cook, krytykując Surface Book, dał do zrozumienia, że iPad Pro z powodzeniem może zastąpić komputer osobisty. Teraz jednak stwierdził, że przyszłość laptopów nie jest zagrożona i Apple będzie pracować nad kolejnymi generacjami MacBooków. Standardowo jednak nie obyło się bez przytyku w stronę Microsoftu:

I think if you’re looking at a PC, why would you buy a PC anymore? No really, why would you buy one?

Żeby była jasność – Tim Cook utożsamia pojęcie „PC” tylko z komputerami pracującymi pod kontrolą systemu Windows:

We don’t regard Macs and PCs to be the same.

Jestem ciekawy jak długo Apple będzie starało się udowadniać, że urządzenia hybrydowe są „wybrakowane”, a przez to nie tak samo funkcjonalne, jak „normalny” tablet i laptop. Podejrzewam jednak, że Amerykanie ugną się pod presją otoczenia rynkowego oraz użytkowników – tak samo, jak miało to miejsce w przypadku zwiększenia przekątnej ekranów w iPhone’ach czy stworzeniu inteligentnego rysika. Apple ma jednak to szczęście (w przeciwieństwie do Microsoftu – mam tu na myśli Lumie), że nawet gdy wejdzie na rynek z nowym produktem dużo później niż konkurencja, to i tak potrafi go doskonale sprzedać.

Źródło: Independent

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona