Recenzja hybrydy Kruger&Matz Edge 1161 – tablet, który zastąpi ci laptop?

Hybrydę Kruger&Matz Edge 1161 chciałem przetestować i wypróbować „od pierwszego wejrzenia”. Głównie dlatego, że jest dużo tańszą i do złudzenia podobną alternatywą dla mojego obecnego komputera. Szybki kontakt z K&M i po kilku dniach Edge był już u mnie. Z założeniem, że cała recenzja i wideo, powstaną przy pomocy tego urządzenia.

Obok dużych oczekiwań miałem też wiele obaw. Co z jakością wykonania? Jak poradzi sobie procesor Core M? Czy klawiatura będzie wygodna do pisania? Zanim jednak przejdziemy do konkretów, przypomnę specyfikację i zawartość pudełka:

Specyfikacja, porty i zawartość opakowania

Podstawowa specyfikacja:

  • wyświetlacz: 11,6-calowa matryca o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, wyświetlacz wykonany w technologii IPS,
  • procesor: Intel Core M-5Y10c, dwurdzeniowa (4-wątkowa) jednostka o częstotliwości taktowania od 800 MHz do maksymalnie 2.0 GHz,
  • GPU: Intel HD Graphics 5300 o taktowaniu od 300 MHz do 800 MHz.,
  • RAM: 4 GB,
  • pamięć NAND: 64 GB + obsługa kart w standardzie microSD (do 64 GB),
  • aparat: 5-megapikselowy przetwornik,
  • kamera frontowa: 2 Mpix,
  • dodatkowo: pełnowymiarowy port USB 3.0, wyjście microHDMI, aluminiowa konstrukcja, podstawka,
  • waga: 838 g,
  • wymiary: 303 x 179 x 10,3 mm.

edge-(6)

W opakowaniu znajdziemy tablet, kabel USB i… ładowarkę. Opcjonalnie możemy dokupić klawiaturę, która w promocji przedsprzedażowej była dołączana gratis do zestawu.

Tablet ma wyjście słuchawkowe, slot kart microSD z tacką dla kart microSIM (nie ma jednak modemu), microUSB, pełne USB 3.0, złącze ładowania i magnetyczny port do podpięcia klawiatury. Złącza te znajdziemy na lewej krawędzi, podczas gdy prawa została wyposażona w dwa głośniki. Na górnej krawędzi znalazły się przyciski regulacji głośności i zasilania.

Jakość wykonania

Szczerze mówiąc tego obawiałem się najbardziej, jeszcze zanim urządzenie  do mnie trafiło. Okazało się, że w zasadzie niepotrzebnie. Całe body urządzenia zrobione z polakierowanego aluminium, bez żadnych luzów czy problemów ze spasowaniem. Całość jest dość ciężka i gruba jak na sprzęt z Core M, ale jak na urządzenie, które ma zastąpić laptopa, nie są to wartości, które powinny nas martwić. Nawet po dopięciu klawiatury. Moją największą uwagą jest sposób odchylania nóżki. Żeby ją otworzyć, trzeba bardzo precyzyjnie (czasami paznokciem) podważyć całość w odpowiednim punkcie, co nie jest zbyt wygodne. Co prawda nie robimy tego bardzo często, ale następna generacja tego produktu powinna rozwiązać to lepiej. Sama nóżka jest stabilna, sztywna i wychylana w zakresie od 0 do 90 stopni. Szkoda, że zakres ten nie jest odrobinę większy, ale i tak sprawdza się w zdecydowanej większości zastosowań. Po zamknięciu, dzięki specjalnym magnesom w jej dolnej części, całość przylega idealnie, bez żadnych luzów. Podsumowując – jakość wykonania zdecydowanie na plus. O klawiaturze i ładowarce opowiem osobno w części o akcesoriach.

Specyfikacja w praktyce

Ekran

Full HD IPS z proporcjami 16:9. Dobre odwzorowanie kolorów i maksymalna jasność, porównywalna z innymi urządzeniami w tej klasie. Brak „krwawienia” z krawędzi ekranu czy nierównego podświetlenia. Ekran zdecydowanie na plus. Nie jest to QHD, ale przy odległości, z jakiej patrzymy na to urządzenie standardowo z niego korzystając – nie można traktować tego jako wadę.

edge-(10)

Procesor

Core M w wersji M-5Y10c zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Sprawdza się do zarówno tych prostych zastosowań, jak i bardziej zaawansowanych – takich jak wywoływanie RAW-ów czy rendering wideo. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że renderowanie filmu Full HD trwa na tyle długo, że poza sporadycznymi zastosowaniami amatorskimi, maszyna ta nie zastąpi nam stacji roboczej.

Pamięć

Urządzenie deklaruje pojemność 54,3 GB, z czego na start dostępne mamy ok. 48 GB. Wartość przyzwoita, ale nie porażająca. Możemy rozszerzyć ją o kolejne 64 GB. Moja karta 128 GB nie współpracowała z tym urządzeniem, co jest zgodne z sugestią producenta, który podaje, że sprzęt obsługuje karty microSD do 64 GB. Prędkości zapisu i odczytu widać na poniższym zrzucie – prezentują się naprawdę przyzwoicie, jak na urządzenie w tej klasie.

Głośniki

To jeden z niewielu minusów urządzenia. Co prawda głośność i jakość dźwięku jest przyzwoita, to usytuowanie głośników po jednej stronie urządzenia nie jest do końca komfortowe, szczególnie przy oglądaniu filmów. Na szczęście mamy HDMI i możemy wysłać obraz i dźwięk do telewizora.

edge-(7)

Spis treści:
1. Jakość wykonania, specyfikacja w praktyce
2. System operacyjny i wydajność. Akcesoria i dodatki
3. Subiektywne odczucia. Podsumowanie