Czym kierować się kupując tablet dla studenta / ucznia?

Podpowiadamy razem z Lenovo

Przekątna wyświetlacza

Wybierając tablet nie bez znaczenia jest przekątna wyświetlacza. Małe, mobilne tablety sprawdzają się głównie do szybkiego konsumowania treści. Ja jednak jestem przykładem użytkownika, który potrafi je wykorzystać również bardziej produktywnie. Wielokrotnie bowiem zdarzyło mi się wprowadzać teksty na 7- lub 8-calowych tabletach, trzymając je w pozycji pionowej. Większość jednak do zastosowań uczelnianych wybierze o wiele bardziej funkcjonalną, a znowuż niewiele cięższą, wersję 10,1-calową. Bo im większy ekran, tym większa przestrzeń robocza, której na uczelni nigdy za wiele.

W ofercie Lenovo znajdziemy wiele tabletów z ekranami o różnej przekątnej, w tym przystępne cenowo najnowsze propozycje z serii Lenovo TAB2: A7-10, A7-30, A8 i A10 – jak łatwo zauważyć, producent sprytnie ukrył w ich nazwach przekątną ekranu.

Akumulator

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że czas pracy jest bardzo istotnym elementem działania każdego urządzenia – niekoniecznie tabletu lub hybrydy. Wybierając tablet na studia czy do szkoły warto mieć na uwadze, że zajęcia/lekcje trwają często cały dzień i to właśnie co najmniej tyle nasz sprzęt powinien wytrzymać. Teoretycznie im większa pojemność akumulatora, tym dłuższy czas działania. Pamiętajcie jednak, że na czas pracy sprzętu wpływa też rozdzielczość ekranu, zastosowana jednostka centralna oraz to, z jakich modułów łączności korzystamy w danej chwili i z jaką jasnością ekranu używamy tabletu.

Niekwestionowanym liderem pod względem czasu pracy wśród tabletów jest Lenovo Yoga Tablet, którego można kupić w dwóch wersjach – z Androidem lub z Windowsem. Przypomnę tylko, że na długo przed rozpoczęciem współpracy z Lenovo pisałam w recenzji Yoga Tablet 2 8” i 10”, że gdybym wtedy (w momencie testowania) miała kupować tablet dla siebie, byłby to właśnie jeden z nich. I gdy ktoś mi mówi, że chce kupić tablet i jego priorytetem jest długi czas pracy baterii, zawsze odpowiadam, żeby zwrócił swe oczy ku propozycji Lenovo.

Moduły łączności i zaplecze portów i złączy

Dla drukujących dużo – konieczny Bluetooth (i odpowiednia drukarka!). Dla wymagających użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie braku dostępu do sieci przez dłuższy czas – modem 3G, a najlepiej LTE. Dla często gubiących się w obcych miastach – GPS. Porty i złącza są równie istotne – niektórym wystarczy wyłącznie microUSB, inni będą polować na sprzęt z pełnowymiarowym USB, slotem kart microSD i wyjściem HDMI, które jednak coraz częściej zastępowane jest przez bezprzewodową transmisję wideo i audio.

tabletdlastudenta-tabletowo-05

Aparat, kamerka

Hangouts ze znajomymi z roku to już chyba codzienność, zatem przydałaby się dobrej jakości przednia kamerka. „Skanowanie” wszelkiego rodzaju notatek za pomocą choćby Office Lens wymaga co najmniej przyzwoitego aparatu, bo kto by te wszystkie materiały kserował. Wbrew pozorom zarówno przednia kamerka, jak i tylna, mogą być użyteczne w tablecie, którego zastosowanie chcemy znaleźć w naszej edukacji, choć w pierwszej chwili może się wydawać, że niekoniecznie.

Tablet… a może hybryda? Waga i wielkość nie bez znaczenia

Na koniec zostawiłam bardzo istotną kwestię. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo urządzeń – począwszy od małych tabletów po sporej wielkości hybrydy lub też laptopy z dotykowymi ekranami. Wydaje się oczywistym fakt, że im mniejsza konstrukcja sprzętu, tym automatycznie niższa waga, ale warto to przypomnieć. Warto również mieć na uwadze, że często lepiej jest przyszłościowo kupić urządzenie hybrydowe (z klawiaturą, automatycznie cięższe) niż niewielki tablet, który może się okazać za mały do przeglądania podręczników, tworzenia notatek, rozwiązywania zadań czy innego rodzaju zastosowań edukacyjnych.

Wasze propozycje?

Ja już wypadłam z uczelnianego obiegu. Jeśli macie więc swoje propozycje nietypowych zastosowań tabletów/hybryd na studiach czy w szkole i/lub polecacie jakiś konkretny sprzęt (może z własnego doświadczenia?) koniecznie dajcie znać w komentarzach. Ja natomiast wkrótce przedstawię Wam aplikacje przydatne w szkole i na uczelni, a tymczasem udanego końca wakacji, drodzy studenci!

Jeśli nie jesteś studentem, a szukasz dla siebie tabletu, zajrzyj do naszego poprzedniego poradnika, w którym podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę kupując tablet.

Artykuł jest częścią akcji marketingowej przeprowadzanej na portalu Tabletowo.pl w ramach akcji „Odkryj Lenovo na nowo”.