Ważne

Recenzja Lenovo Yoga Tablet 2 8″ i Yoga Tablet 2 10,1″. Gdybym miała teraz kupować tablet z Androidem, prawdopodobnie byłby to jeden z nich

Tablet. Słysząc to słowo przed naszymi oczami pojawia się prostokątne urządzenie, które spokojnie może służyć jako podstawka pod napoje – jest płaskie i o równej grubości na całej powierzchni. Wyobrażenie to już jakiś czas temu popsuła firma Lenovo, prezentując swoje innowacyjne podejście do tego segmentu rynku w postaci serii Yoga. Yoga Tablet 2 to już trzecia (wbrew nazwie) generacja z cylindryczną zakładką/podstawką/nóżką, w której skryty jest pojemny akumulator. Mieliśmy do czynienia z Yoga Tablet 10, Yoga Tablet 10 HD+ i teraz z Yoga Tablet 2, który dostępny jest w dwóch wersjach: z 8-  i 10,1-calowym ekranem. Zapraszam do zapoznania się ze zbiorczą recenzją produktów.

Specyfikacja techniczna Lenovo Yoga Tablet 2:

 • 8″ lub 10,1″ 1920 x 1200 pikseli,
 • Android 4.4.2 KitKat,
 • czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3745,
 • 2GB RAM,
 • 16GB pamięci wewnętrznej,
 • WiFi 802.11 b/g/n 2.4/5GHz,
 • Bluetooth 4.0,
 • LTE,
 • slot kart microSD,
 • aparat 8 Mpix,
 • kamerka 1,3 Mpix,
 • port microUSB,
 • 3.5 mm jack audio,
 • frontowe głośniki,
 • 8″: 210 x 149 x 2,7 – 7 mm, 419 g,
 • 10,1″: 255 x 183 x 3 – 7,2 mm, 619 g,
 • akumulator:
  8″: 6400 mAh,
  10,1″: 9600 mAh.

recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-07

Jakość wykonania, porty, złącza

Oba urządzenia wykonane są z tworzywa sztucznego (tylna obudowa), wyjątkiem jest tu aluminiowa nóżka. I może zacznę bezpośrednio od niej, bo – choć rozwiązanie to bardzo mi się podoba pod względem mnogości zastosowań, tak sam fakt, że zakończona jest również aluminium, jest wielkim minusem. Raz, że przez to urządzenie rysuje powierzchnię, na której leży, dwa – wydaje bardzo nieprzyjemny dla ludzkiego ucha dźwięk. Rozwiązaniem mógłby się okazać niewielki kawałek gumy, służący jako podkładka – zapobiegałby wspomnianym problemom oraz ślizganiu się tabletu podczas pisania np. na biurku.

Dzięki zastosowaniu podstawki, z najnowszych tabletów Lenovo można korzystać w różnych pozycjach. Można je postawić pod kątem ok. 80 stopni (im mocniej uderzamy palcami w ekran, tym większa szansa przeciążenia), położyć w pozycji idealnej do pisania na klawiaturze (czasem tablet lubi “uciekać” spod palców), powiesić (nieco odstaje od powierzchni, na której wisi) lub też trzymać w dłoni – tu nie mam zastrzeżeń ;).

recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-04 recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-09 recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-17 recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-28

Wracając jednak do jakości wykonania obu urządzeń… Dopóki nie zaczniemy ich wyginać wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku. Dopiero po chwili okazuje się, że można mieć zastrzeżenia do sztywności szkieletu obudowy. Przez to właśnie oba modele bardzo łatwo poddają się wyginaniu, podczas którego słychać odbijanie się elementów obudowy o wnętrzności tabletu. Dodatkowo ekran, gdy go ściśniemy, zaczyna delikatnie “pływać”.

Ogólnie urządzenia mogą się podobać. Są w nietypowej wersji kolorystycznej, srebrnej, dodatkowo nie należą do najgrubszych. Gorzej z wagą, bo oba – przez zastosowanie pojemnego akumulatora, sprytnie ukrytego w cylindrycznej krawędzi – są dość ciężkie. Dobrze leżą w dłoni, zwłaszcza trzymając je za rzeczoną krawędź.

Porty, złącza – krawędzie:
– dół: jack 3.5 mm,
– góra: włącznik, port microUSB, przyciski regulacji głośności,
– lewa i prawa: puste,
– tył: pod nóżką slot kart microSD i microSIM, nóżka, obiektyw aparatu,
– przód: kamerka do połączeń wideo, frontowe głośniki.

recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-02 recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-06 recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-19 recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-32 recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-20

Wyświetlacz

1920 x 1200 pikseli to rozdzielczość, z którą cały czas mamy stosunkowo rzadko do czynienia w tabletach – zwłaszcza mniejszych. Lenovo postanowiło jednak zadbać o komfort użytkowania z najnowszych tabletów implementując matrycę o takiej właśnie rozdzielczości – w obu przypadkach. Dzięki temu wyświetlany obraz, a przede wszystkim fonty, są bardzo ostre i czytelne – w obu przypadkach. Oczywiście lepiej jednak jest w przypadku 8-calowego ekranu, w którym zagęszczenie pikseli na cal wynosi 283 ppi – dla porównania w 10,1-calowym: 224 ppi (oczywiście im wyższe ppi, tym lepiej dla użytkownika).

Mimo wszystko jednak warto mieć na uwadze, że Lenovo Yoga Tablet 2 8 nie jest liderem pod względem zagęszczenia pikseli na cal wśród 8-calowych tabletów. Żółta koszulka w tej kategorii należy się Samungowi Galaxy Tab S 8.4, który oferuje rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli, co równa się współczynnikowi ppi na poziomie 377. Powalający wynik.

recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-24

Pod względem jasności minimalnej oba modele mogą się pochwalić taką samą wartością, wynoszącą trzy nity (czyli bardzo przyzwoicie pod względem komfortu korzystania z urządzeń w nocy). Maksymalna jasność z kolei w obu tabletach Lenovo jest różna. Mniejszy oferuje 445 nitów, większy – 400 nitów. W obu przypadkach jednak użytkowanie sprzętu w słońcu i ostrym oświetleniu jest całkiem znośne, ale trzeba liczyć się z licznymi refleksami (bolączka wszystkich błyszczących ekranów) i odciskami palców, które lubią zostawać na wyświetlaczach.

Jeśli jesteście zwolennikami automatycznej regulacji jasności, nie będziecie zawiedzeni – na przednim panelu obu testowanych produktów znajdziemy czujnik natężenia światła odpowiedzialny za tę funkcję.

recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-12

Pisząc o matrycach trudno ominąć kwestię wyświetlanych barw. Jest bowiem tyle samo zwolenników zimnych kolorów, co i ciepłych. Nie bez powodu w Lenovo znajdziemy kilka trybów, które sprawiają, że każdy znajdzie konfigurację odpowiednią dla siebie. Są one jednak podzielone ze względu na multimedia, ale to my decydujemy, jak ma wyglądać ekran w danej chwili (nie jest to tak rozbudowane narzędzie, jak Splendid w Asusach, ale najważniejsze, że w ogóle jest). Do wyboru mamy następujące tryby: żywy, normalny i pastele. Odniosłam jednak wrażenie, że ogólnie wyświetlacz 8-calowego modelu oferuje nieco cieplejsze barwy niż jego większy odpowiednik.

Generalnie do działania ekranów obu tabletów Lenovo z najnowszej serii Yoga nie mam żadnych zastrzeżeń – reagują na polecenia użytkownika bezproblemowo. Irytująca jest wibracja pojawiająca się podczas wpisywania tekstu, na szczęście jednak można ją bez problemu wyłączyć w ustawieniach. Z kolei kąty widzenia są bardzo dobre – nie ma tu mowy o przekłamaniu kolorów przy większym odchyleniu, co ma miejsce choćby w najnowszych tabletach Dell Venue 7 i 8 (recenzja).

Działanie, oprogramowanie

Problemem zdecydowanej większości tabletów jest to, że niczym nie wyróżniają się na tle konkurencyjnych rozwiązań. Lenovo przełamuje ten stereotyp, tworząc urządzenia o nietypowej konstrukcji z bardzo interesującym interfejsem, który – wreszcie! – nie jest nudny. Choć w dalszym ciągu nie mogę nazwać go idealnym.

Po najnowszej serii Yoga, Yoga 2, zdecydowanie widać, że inżynierowie w Lenovo (z Ashtonem Kutcherem na czele) spędzili mnóstwo czasu z urządzeniami działającymi pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego Apple, tj. iOS. W Launcher 1.4 od Lenovo inspiracje z iOS-a widać na każdym kroku. Począwszy od wszystkich aplikacji zainstalowanych na ekranach domowych (z czym mamy do czynienia we wszystkich tabletach Lenovo) po wysuwaną z dołu belkę ze skrótami ustawień, przy której warto zatrzymać się nieco dłużej.

W iPadach, by pojawiły się szybkie ustawienia, należy wyciągnąć dolną przesuwając palec od dolnej krawędzi w kierunku góry. W Yoga Tablet 2 podobnie, ale trzeba przy tym uważać, by nie zahaczyć o przyciski systemowe (wstecz, home, otwarte aplikacje), bo wtedy – zamiast belki – wracamy np. do poprzedniego widoku. Belka oferuje nam możliwość włączenia: WiFi, komórkowej transmisji danych, trybu samolotowego, autoobracania ekranu, GPS, wybranego profilu, uśpienia, Bluetooth, trybu audio – Dolby oraz trybu otwarcia wielu aplikacji („lenovskie multi window”). Do tego mamy również regulację jasności wyświetlacza, możliwość wykonania screenshota czy przejścia do aparatu lub ustawień ogólnych urządzenia. Z tego poziomu możemy również przejść do „trybu inteligentnego Lenovo”, w którym decydujemy, w jakiej konfiguracji chcemy korzystać z urządzenia.

lenovo-yoga-tablet-2-10.1-interfejs-belkadolna lenovo-yoga-tablet-2-10.1-interfejs-trybinteligentny

Po kliknięciu ikonki odpowiedzialnej za otwieranie aplikacji w wielu oknach jednocześnie, na stale widocznej belce pojawia się kolejny przycisk systemowy – w lewym dolnym rogu – właśnie do uruchamiania wielu okien. Maksymalnie w jednym momencie możemy uruchomić cztery różne aplikacje, ale ich skalowanie pozostawia wiele do życzenia. Trzeba też pamiętać, że w oknach możemy mieć otwarte wyłącznie te programy, na które pozwala nam Lenovo. A jest ich tylko osiem (poczta, galeria, wiadomości, Chrome, przeglądarka plików, kalkulator, odtwarzacz wideo i UC Browser HD). Łatwo więc wywnioskować, że funkcja ta – choć przydatna – póki co jest strasznie ograniczona.

A co z belką wysuwaną z góry? Standardowo mamy tu wszelkiego rodzaju powiadomienia. Na górze dostępna jest ikonka ustawień, która jednak nie przenosi nas do ustawień tabletu, a samej belki powiadomień, co jest nie do końca intuicyjne dla użytkowników innych tabletów z Androidem i wymaga przyzwyczajenia.

Ekrany domowe obsługują proste gesty. Tapnięcie ekranu od góry, w dowolnym jego miejscu, powoduje wysunięcie górnej belki. Tapnięcie od dołu uruchamia menu ustawień ekranu, a w nim pod ręką mamy: menedżer ekranu, ustawienia pulpitu, ustawienia ogólne urządzenia, możliwość zmiany tapety i dodania widżetów do poszczególnych pulpitów. Szczypnięcie ekranu dwoma palcami pokazuje dostępne ekrany domowe z możliwością dodania kolejnego. Co więcej, dwuklik w wolnym miejscu na ekranie może np. zablokować go.

Sam interfejs Lenovo Yoga Tablet 2 8 i Yoga Tablet 2 10.1 bardzo przypadł mi do gustu. Jest ciekawy, nietypowy, przejrzysty, ale też jednocześnie w wielu miejscach nieintuicyjny. Można się jednak do niego przyzwyczaić i, co ważne, po jakimś czasie zapominamy o wszelkiego rodzaju dyskomforcie z początku użytkowania sprzętu.

Szybkość pamięci systemowej jest bardzo zbliżona (Androbench dla 64/64 GB):
– szybkość ciągłego odczytu danych: 112,61 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 6,38 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 10,75 MB/s
– szybkość losowego zapisu danych: 0,97 MB/s

A jak działają oba tablety Lenovo? W obu przypadkach mogę powiedzieć, że jestem zadowolona z ich wydajności. A rzadko coś takiego pada z moich ust (czy też wychodzi spod moich palców). Oczywiście nie jest do końca różowo – bo a to w przeglądarce możemy dostrzec mikrolagi, a to Asphalt 8 potrafi delikatnie przyciąć (podobnie jest w Dead Trigger 2 czy GTA: San Andreas), a to jeszcze PDF-y potrafią zrobić psikusa i – choć standardowo wczytują się w ekspresowym tempie (zwłaszcza na „ósemce”) – czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ale co Wam będę pisać – możecie to zobaczyć poniżej.

Lenovo Yoga Tablet 2 8”:

Lenovo Yoga Tablet 2 10,1”:

Rzeczą, która mnie prywatnie bardzo irytowała, była zmiana widoku ekranu przy każdym włączeniu tabletu. Prawie zawsze korzystałam z tabletów Lenovo w trybie dotykowym (tj. idealnym do pisania), kiedy to ekran był zablokowany w pozycji z głośnikami u góry. Po ponownym wybudzeniu urządzenia, mimo, że zablokowana była automatyczna rotacja wyświetlacza, ustawienia te się resetowały i ekran włączał się do góry nogami. Czyli nie tak, jak podczas uśpienia.

Testowane urządzenia potrafią się nagrzać do 38 stopni w okolicach logo na tylnym panelu. Głównie podczas dłuższej i bardziej wymagającej eksploatacji, czyli np. gdy długo gramy w zaawansowane graficznie gry.

Oba tablety Lenovo sprzedawane są z 16GB pamięci wewnętrznej, z czego dla użytkownika zostaje 11,1GB. Oba posiadają również sloty kart microSD, które umożliwiają przenoszenie aplikacji i gier na kartę pamięci.

recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-08

Rzadko mam do czynienia z tabletami, które nie miałyby problemów z testowymi plikami wideo. Niestety, urządzenia Lenovo nie są wyjątkami od tej reguły. Na preinstalowanym odtwarzaczu radzą sobie bardzo przeciętnie, natomiast zewnętrzna aplikacja zainstalowana z Google Play załatwia sprawę, ale w kilku przypadkach nie do końca. Szczegóły poniżej:

 • mkv, 480p, xvid, as l5, 1Mbps, he aac, napisy: klatkowanie, z dźwiękiem, bez napisów; te same problemy, z napisami,
 • mkv, 720p, h264, 3Mbps, vorbis, napisy: płynnie, z dźwiękiem, bez napisów; z napisami,
 • mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio: nie odtworzył; bez problemów,
 • mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6Mbps, ac3, napisy: nie odtworzył; bez problemów,
 • mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6Mbps, ac3: płynnie, z dźwiękiem,
 • mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3Mbps, aac: bez problemów,
 • mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3Mbps, aac: nie odtworzył; bez problemów,
 • mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40Mbps: płynnie,
 • mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18Mbps, ac3: nie odtworzył; bez problemów,
 • mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10Mbps, dts, napisy: płynnie, bez napisów, bez dźwięku; nieobsługiwany kodek audio .dts.
recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-05 recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-11 recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-22

Głośniki

Jednym z największych atutów serii Lenovo Yoga Tablet 2, poza akumulatorem, są właśnie głośniki. Najważniejszy jest fakt, że są frontowe – skierowane do użytkownika, dzięki czemu nie musimy martwić się o zagłuszanie wydobywającego się z nich dźwięku w żadnym ze scenariuszy użytkowania sprzętu. Co więcej, są głośne i donośne, choć jadąc samochodem z dużą prędkością, trudno dosłyszeć dialogi w filmach.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że największe znaczenie głośnikom nadaje tu tryb Dolby. Bez niego dźwięk jest przytłumiony, ściszony i bez wyrazu. Po włączeniu tej funkcji wszystko diametralnie się zmienia – do tego stopnia, że nawet efekt stereofonii jest zdecydowanie bardziej słyszalny, a sam dźwięk podbity.

Dolby umożliwia włączenie jednego z trzech trybów: muzyka, film i gra. Z kolei po przejściu do aplikacji Dolby, mamy jeszcze głos oraz dwa tryby, które możemy samemu zdefiniować.

Jakość wyjścia słuchawkowego oceniam jako bardzo dobrą.

Moduły łączności: LTE, GPS, WiFi, Bluetooth

LTE w tabletach to wciąż gratka. Znaleźć ten moduł zwłaszcza w urządzeniach poniżej 1000 złotych jeszcze do niedawna graniczyło z cudem. Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać. Także w sprzęcie z nieco wyższej półki cenowej pojawia się coraz więcej propozycji z LTE. Wśród nich właśnie Yoga Tablet 2 8 i Yoga Tablet 2 10.1. LTE jest zbawieniem dla osób, które nie wyobrażają sobie już korzystania z wolnej transmisji danych w miejscach bez dostępu do WiFi. Mniejszy z modeli świetnie zresztą sprawdził się w roli domowego hotspota (w wynajmowanym warszawskim mieszkaniu) – o niebo lepiej niż zewnętrzny modem 3G (brak obsługi LTE robi swoje).

Niestety, a może i stety właśnie, z obu tabletów Lenovo nie można dzwonić. Jest natomiast możliwość wysyłania wiadomości tekstowych SMS. Aero2 działa.

Prędkość internetu LTE uzyskana przez oba tablety w tych samych miejscach była bardzo zbliżona – w centrum Warszawy:
pobieranie: 74, Mbps
wysyłanie: 10,7 Mbps
ping: 29 ms

GPS

Według GPS Test, rzeczony moduł w obu tabletach Yoga 2 łapie fixa w ciągu 4-5 sekund (oczywiście bez wspomagania siecią komórkową). Jednak podczas pierwszego uruchomienia AutoMapy na znalezienie sygnału GPS trzeba poczekać ponad minutę. Później już nie ma żadnych opóźnień w działaniu. Wyznaczanie trasy jest natychmiastowe, jeśli zjedziemy z trasy nowa, skorygowana, pojawia się po mniej więcej dwóch sekundach. Podczas jazdy drogą szybkiego ruchu z dozwoloną prędkością starszym autem nie ma większego problemu, by dosłyszeć i zrozumieć, jakich wskazówek udziela nam Hołowczyc. Pytanie tylko jak wygodnie umiejscowić tablet 8- lub 10-calowy na desce rozdzielczej samochodu (bo na szybie nie polecam…). Ale to już pozostawiam Wam.

Siła sygnału WiFi:
metr od routera: -39dB
10 metrów od routera: -61dB

Bluetooth umożliwia przesłanie danych multimedialnych z tabletu do smartfona i odwrotnie – nie odnotowałam tu żadnych problemów. Dodatkowo można podłączyć akcesoria peryferyjne przez moduł bezprzewodowy.

recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-03

Aparat

Matryce obu tabletów Lenovo mają rozdzielczość 8 Mpix. Oferują touchfokus, a do tego niewiele możliwości ustawień – widoczne na screenach poniżej.

Warto jednak zauważyć, że robiąc zdjęcia z rozłożoną nóżką, jej kawałek wchodzi w kadr. Czasem też, przy odrobinie nieuwagi, w kadrze może się znaleźć palec.

Zdjęcia wykonane zostały w tym samym miejscu i dniu, co fotografie z recenzji Venue 7 i 8 – dzięki temu możecie sobie porównać aparaty w czterech tabletach.

Lenovo Yoga Tablet 2 10.1”

Aparat:

Kamerka przednia:

lenovo-yoga-tablet-2-10.1-kamerka

Lenovo Yoga Tablet 2 8″

Aparat:

Kamerka przednia:

recenzja-lenovo-yoga-tablet-2-8-kamerka

Akumulator

Jeśli ktoś prosi mnie o rekomendację tabletu charakteryzującego się naprawdę długim czasem pracy, zawsze wskazuję Lenovo Yoga. Jeszcze żaden przedstawiciel serii nie zawiódł mnie w tym temacie. Podobnie jest w przypadku najnowszych modeli. Mniejszy ma pojemność 6400 mAh, większy – 9600 mAh.

Poniżej czas pracy obu tabletach w różnych konfiguracjach:

 Testowane aplikacją Lab501 (w minutach)Lenovo Yoga Tablet 2 8″
6400 mAh
Lenovo Yoga Tablet 2 10,1″
9600 mAh
 WiFi, przeglądanie stron internetowych, minimalna jasność ekranu799 994
WiFi, strony, maksymalna jasność383491
LTE, strony, minimalna jasność612862
 LTE, strony, maksymalna jasność 278 419
 WiFi, granie, minimalna jasność291 379
 WiFi, granie, maksymalna jasność 228 314
 WiFi, wideo, minimalna jasność729 1013
 WiFi, wideo, maksymalna jasność619 539

Ładowanie trwa ok. 5h w przypadku 10,1-calowego modelu, nieco krócej w modelu 8-calowym.

recenzja-tabletowo-lenovo-yoga-tablet-2-8i10-18

Benchmarki

Jeśli chodzi o wyniki uzyskane przez oba modele w benchmarkach, są one do siebie bardzo zbliżone:

BenchmarkiLenovo Yoga Tablet 2 8″Lenovo Yoga Tablet 2 10,1″
Quadrant1508617093
AnTuTu 3201133203
An3DBenchXL 4495245255
3DMark Ice Storm maxed outmaxed out
Ice Storm Extreme 7570 8154
Ice Storm Unlimited 1546815563
Sunspider755746
Peacekeeper10101015
Mozilla Kraken 61186117
Google V8 Bench 61386117

USB:

umożliwia podłączenie pendrive’a, myszki, klawiatury, ale nie radzi sobie z zewnętrznym modemem
przesłanie danych (1GB) trwa:
150 s z komputera na tablet
49 s z tabletu na komputer
jest możliwe ładowanie tabletu przez USB komputera

Podsumowanie

Najnowsze propozycje firmy Lenovo bardzo pozytywnie zaskakują. Oferują świetne wyświetlacze, fenomenalne czasy pracy i bardzo dobre odczucia z użytkowania, dzięki odpowiedniej wydajności i szybkości działania. Funkcjonalna nóżka w połączeniu z bardzo dobrymi parametrami technicznymi w przypadku Yoga Tablet 2 okazują się kluczem do sukcesu. Tak naprawdę trudno bowiem znaleźć tu większe minusy niż mankamenty w postaci jakości wykonania, która aż prosi się o podniesienie poprzeczki w tym względzie oraz inne pomniejsze błędy i niedoskonałości – nieliczne problemy z odtwarzaniem wideo, delikatne lagi podczas przeglądania internetu czy grania. Kwestią sporną jest również interfejs, który jednym może się podobać, innym nie, ale już sam fakt, że Lenovo postanowiło coś w nim zmienić już jest niewątpliwym plusem – nakładka ta wreszcie przestała być nudna.

Tak, jak napisałam w tytule niniejszej recenzji – gdybym teraz miała kupować tablet z Androidem, zastanawiałabym się nad najnowszymi propozycjami Lenovo bardzo mocno i długo. Na pewno ich głównym rywalem by była seria Galaxy Tab S – 8.4 i 10.5 – tylko że w ich przypadku w grę wchodzi dużo wyższa cena. Ale tym samym każdy znajdzie sprzęt adekwatny do potrzeb i indywidualnych preferencji.

Cena Lenovo Yoga Tablet 2:

 • 8″ 830F 16GB WiFi: 999 złotych
 • 8″ 830L 16GB LTE: 1249 złotych
 • 10,1″ 1050F 32GB WiFi: 1199 złotych
 • 10,1″ 1050L 16GB LTE: 1399 złotych

Tablety do testów dostarczył sklep Sferis.

Komentarze

 • CTRL+F, wpisuję: Andr – o, znalazło. CTRL+W.

  • Urzekła mnie twoja historia. Pro tip na przyszłość, oszczędzi bólu jąder:

   • Tomasz Lenartowski

    Pomijając, że nawet w tytule jest… XD.

    • Właśnie miałam napisać to samo ;-)

     • Tomasz Lenartowski

      Tylko pytanie: gdzie w tym algorytmie znalazło się miejsce na napisanie światłego komentarza?

    • Nie chciałem być aż tak niemiły, wszak człowiek kulturalny o oczywistościach nie mówi. Chociaż odstępstwa od tej reguły są tu nieuniknione. ;) Tutaj zabrakło mi tylko jeszcze: „Pierwszy!”.

  • asegPL
 • Katarzyna_dziewica

  strasznie długo się ładują

 • Wojciech Siemiątkowski

  A ja nadal nie wiem czy lepszym wyjściem jest ten tablet w wersji 10 calowej, Nexus 9 czy Tab S 10,5 ;d

 • Przemek

  Mam iPada i dolną belkę wysuwa się jednym palcem, a nie tak jak w tekście jest napisane czterema.

  • Chyba dawno nie miałam iPada w rękach… z najnowszą wersją oprogramowania ;)

  • miczel

   fakt , to byłoby najgłupsze rozwiązanie ąż cztery place używać

 • barilla

  Jakby wgrać tam jakiś soft który nie próbuje być iPadem dla biednych to byłby z tego całkiem spoko tablet :)

  • dafuq

   Np. czystego androida 5.0 z dodatkiem multi-window od lenovo? Ojjj, było by pięknie.

   • Gdyby to był czysty Android 5.0 z mutli-window, owszem, ale od Samsunga – wtedy by było pięknie ;-)

    • dafuq

     Wydawało mi się ze Lenovo, LG i Samsung mają bardzo podobne multi-windowy.
     W ogóle najfajniejszy jest multitasking w Windowsie 8.1 (szczególnie gesty).

     • To w Lenovo obsługuje tylko osiem aplikacji preinstalowanych, o czym wspomniałam w recenzji. Bardziej funkcjonalnie jest to rozwiązane m.in. w Samsungu.

     • dafuq

      Wierzę, że tak jest…z resztą nie muszę wierzyć bo sam mam Galaxy Note 8 :D

    • Adam

     wtedy by lagował tak jak Tab S

 • asd

  Lenovo S8-50 pojawiło się w sprzedaży. Jest szansa, że zobaczymy test tego modelu z krótkim porównaniem do Yoga Tablet 2 8″?

  • Myślę, że jest. Jeszcze do tego Sony Xperia Z3 Tablet Compact, jak uda mi się ściągnąć, i jest ciekawe porównanie.

   • asd

    Super, dzięki :)

    Nie żebym tak dużo wymagał, ale można by uaktualnić porównania tabletów do 8″/10″ :) Kiedyś był podobny temat, ale w ostatnim okresie pojawiło się kilka nowości (Dell, Lenovo, Sony, Asus, Acer itd itp).

   • sheva_7

    No czekam na ten test Z3 Tablet Compact z niecierpliwością i mam nadzieję, że uda się go przetestować w miarę szybko :)

   • Adam

    Od razu porównaj do Nexusa 9.

    • Nie porównuję urządzeń, których nie trzymałam w rękach. Potyczki na parametry techniczne uważam za bezsensowne, bo nie odzwierciedlają rzeczywistego działania.

     • Adam

      Odzwierciedlają, bo Tab S laguje na pulpicie i tnie się w grach.

   • Michał

    Mam pytanko odnośnie Yogi 2 10′ czy jest możliwość zrobić z urządzenia Router?? i czy posiada screen mirroring.

    • Screen mirroring jest aktualnie praktycznie w każdym urządzeniu, ale różnie się to nazywa. W każdym razie tak – oferuje. Router również można zrobić, ale oczywiście wyłącznie w modelu z LTE.

  • Tytus

   Także czekam na test S8-50.

 • oloo

  No właśnie co wybrać yoga 2 czy TAB s8-50?

  • Tytus

   W Czechach użytkownicy chwalą s8-50. Niewielkie zastrzeżenia mają do czasu pracy i dość długiego czasu ładowania.

 • Diabeł

  To jest prawdopodnie mój następny tablet.Mam dosyć częstych ładowań baterii w dotychczasowym.Byłem już zainteresowany pierwszym modelem yogi,ale ona niestety posiada dużo wad.Ten model natomiast jest dla mnie prawie idealny.Oprócz super baterii,super dźwięk,bardzo dobry ekran no i ta płynność,której daleko mojemu note 8″.Mam dosyć lagującego touchwizza.Myślę,że również możemy być pewni,iż lenovo udostępni androida 5.0 dla tego modelu.Super test P.Kasiu.P.S.Ślicznie Pani wygląda na tych zdjęciach.Przepraszam,ale musiałem to napisać.

  • Dziękuję.

  • bruderk

   To dobrze oglądnij w sklepie bo jak ja kupiłem Yoga 10 HD+ to okazało się ze jest krzywy i lewa dolna krawędź przy rozłożonej podstawce w pozycji poziomej nie dotyka blatu, widać to na recenzji Kasi również przez co stuka, jak się pisze. Sprawdzilem inne tez tak miały a Lenovo twierdzi ze tak jest ok. Obys nie miał do czynienia z serwisem, do tego jak włączam bluetooth i Wi-Fi to to drugie się rozłącza, nikomu nie polece juz lenovo, chińczyk i tyle.

 • kamil

  Czy wiadomo może coś o dacie wprowadzenia do sprzedaży taba yoga 2 z systemem windows?

  • Też czekam, bo to jeden z ciekawszych windowsowych tabletów. Ale na razie cisza.

  • asd

   Dziś w Xkomie się pojawiła się oferta:Yoga 2 10 – Win8.1 LTE – 1799zł

   • kamil

    Dzięki za info, jutro w takim razie będe do nich dzwonił. pozdrawiam

   • Martin

    tylko pisze czarny a ta obudowa jakas dziwna nie taka jak na stronie producenta. No i wzmianki o klawiaturze nie ma zadnej a na stronei producenta pisze ze w zestawie jesst klawiatura przy modelu 10 cali win8 ..

   • z Androidem 16GB LTE – 1399 zł
    z Windowsem 8.1, Office 365, LTE, 32GB – 1799 zł

    nieźle!

    Jeszcze jeśli w zestawie faktycznie jest klawiatura (ustalę to pewnie jutro rano) – naprawdę spoko cena!

    • Mario

     tak cena naprawde fajna (niby promocyjna) ale cos czuje ze ta promocja to bez klawiatury. No i ten kolor tylnej obudowy jestli taki jak na zdjeciu to nie pod moj gust :)

    • ekson

     Co w tej ofercie fajnego??? Bo na pewno nie cena. Za takie pieniadze (1800zl) mozna miec 3 tablety chociazby pokroju Krugera 1081, ktore sa z klawiatura i PELNYM USB3.0 gdzie mozna podpiac szybki dysk twardy jesli komus brakuje pamieci. Rowniez pamiec flash jest zdecydowanie szybsza niz to co daje Lenovo. Podsumowujac – dno, albo jak kto woli – oferta dla jeleni.

     • ekson

      I jeszcze widze, ze slabiutka baterie dali do tego Lenovo, tylko 6000mAh, chyba ze to blad.

     • Dotychczas Lenovo zapowiadało tablet z 9600 mAh i na swojej stronie internetowej też ma taką wersję. Więc na 99% jest to błąd.

     • Gość

      O tym samym pomyślałem. KM 1081 ma minimalnie gorszy CPU, tyle samo ram, tyle samo pamięci, też fajny ekran, ma HDMI, dwa porty USB(w tym pełny 3.0) noi cena… 700-800zł

     • Adam

      Kruger to złom.

     • keks

      Ale który model, bo przeciez oni sami niczego nie produkuja. Akurat ten model 1081 jest brany od Pipo i jest bardzo udany.

     • Adam

      W sumie wszystkie to chińska tandeta.

 • Adam

  ciekaw jestem czy Lenovo zaktualizuje androida do wersji Lolipop?

 • bruderk

  Ja kupilem Yoga 10 HD+ i to moje pierwsze i ostatnie lenovo

 • Adam

  Czy jest możliwość odinstalowania aplikacji które są zainstalowane fabrycznie np. Facebook lub aplikacje od Lenovo? dziękuję za odpowiedź :)

 • meteoto

  Obudowa mojego egzemplarza nie skrzypi, a kładąc tablet na równej powierzchni każdy jego róg przylega do niej tak samo. Przy minimalnej jasności ekran lekko mruga, ale nie jest to jakoś szczególnie denerwujące(podobny motyw miałem w Galaxy tab 3 7″ i tam dopiero była tragedia). Tylko niektòre preinstalowane aplikacje można usunąć, resztę niechcianych trzeba wrzucić do folderu.

 • elephant69

  Witam,
  Dużym minusem jest tylko roczna gwarancja. I zdaje się, że nie jest to door to door.

  • Odpowiedziałam Ci na wiadomość w poprzednim wątku (rozpakowaniu):

   Yoga Tablet 2 10,1″ radzi sobie z tym plikiem świetnie – oczywiście korzystając z MX Player (preinstalowany odtwarzacz nie dał rady jej nawet ruszyć). Nie zauważyłam żadnych problemów – czy to z dźwiękiem (pokuszę się o stwierdzenie, że synchronizacja obrazu z dźwiękiem jest idealne), czy z obrazem (brak klatkowania, etc.).

   Dla porównania, na Venue 7 próbka ta przycinała, pojawiało się miejscami klatkowanie, obraz był czasem zniekształcony, ale sam dźwięk nadążał za obrazem

   • elephant69

    Dziękuje, zakupiłem 10 cali i właśnie testuję.
    Rzeczywiście MX player odtwarza moje filmy. Rwie się niestety na streamingu, ale to może być problem z wydajnością wifi.
    Strasznie przeszkadza lokalizacja przycisków sterowania na środku ekranu. Powinny być przy krawędzi – można by je obsłużyć ręką która trzyma tablet.

    Jak można utworzyć folder? Chciałbym tam powrzucać te aplikacje których nie można usunąć, a nie widzę z nich pożytku. Ale nie wiem jak go zrobić.

    • Należy na ekranie domowym przytrzymać dłużej ikonkę aplikacji, którą chce się włożyć do jakiegoś folderu i przesunąć na ikonę drugiego programu. Wtedy automatycznie taki folder nam się tworzy. Z kolejnymi aplikacjami postępujesz analogicznie, tylko że już przenosisz je do utworzonego wcześniej folderu lub, jeśli chcesz, tworzysz nowy.

     W razie pytań – jestem do dyspozycji.

 • meteoto

  Cyt.”Po ponownym wybudzeniu urządzenia, mimo, że zablokowana była automatyczna rotacja wyświetlacza, ustawienia te się resetowały i ekran włączał się do góry nogami.”

  Ja nie mam takich problemów. Ekran nie zmienia orientacji po wybudzeniu.

 • Robertos

  Z tego co się dowiedziałem jak zadzwoniłem x-kom to oferta jest bez klawiatury. W takim razie cena zajebiście okazyjna;). Dodam tylko do przypomnienia ze w USA 370S(tablet + klawiatura bez LTE) ale jeżeli za modem ma dopłacać prawie tyle co za drugiego tableta to ja dziękuje za polską dystrybucję i jak tu być patriotą jak każda polska firma ma taką marze. Pozdrowienia

 • kokos

  Do wad zaliczyłbym brak gniazda HDMI, podobno te z windowsem maja HDMI

  • Snup Siup

   tak mam z win 8 i jest takie małe hdmi!

 • Jacek.P

  Samsung tez dostanie na pewno aktualizację, i przestan juz manipulowac wynikam, bo pokazujesz tylko wydajnosc grafiki. Jesli ktos nie gra na tablecie, to jest to kwestia drugorzędna. Jesli chodzi o Exynosa w Samsung GalaxyS 10.5, to jest to wydajna 8 rdzeniowa jednostka.

  Natomiast jesli chodzi o ekran, to Nexus 9 nawet sie nie umywa do Samsunga.

  • Adam

   Wszystkie recenzje opisują znaczną przewagę ekranu Nexusa 9 który dzięki proporcjom 4:3 jest znacznie praktyczniejszy od panoramicznego ekranu Tab S.

  • Adam

   Flagowy tablet za 2000 zł musi sobie radzić z grami.

   Exynos 5420 to przeciętny procesor rodem z Note 3 sprzed półtora roku.

   Co do ekranu to we wszystkich testach ten z Nexusa 9 jest uważany za lepszy, bo ma wygodniejsze proporcje 4:3.

   • Jacek.P

    I gry działają. Jak porównywać, to ogólna wydajność a nie tylko grafiki bo wtedy jest to obiektywne. Zresztą Nexus 9 ma chipset od NVIDI, która od zawsze jest znana z bardzo dobrych i wydajnych układów grafiki.

    A w recenzjach Nexus 9 tnie się pomimo posiadania bardzo wydajnego procesora K1 i czystego androida. Potwierdzone w nie jednym teście na zagranicznych portalach;-)

    To czy proporcje są wygodniejsze, to kwestia gustu, ale to SAMOLED został uznany za najlepszy ekran. Zresztą, o ile matryca w Samsung Galaxy S 8.4 jest chwalona, to w Nexus 9 jest uznana za przeciętna.

    • Adam

     No właśnie problem w tym, że Portal, Trine 2 czy Half-Life 2 nie działają, a Real Racing 3 i GTA3 się tną.

     Nawet mapy i nawigacja Nokia Here ani MS Office Mobile nie działają na Tab S przez tego ich Exynosa.

    • Adam

     No właśnie problem w tym, że Portal, Trine 2, Half-Life 2 nie działają wcale, a Real Racing 3 i GTA3 się tną.

     Nokia Here i MS Office Mobile też nie działają na Tab S.

     A mowa o flagowym tablecie za 2000 zł!

 • pyczy

  I co tu teraz zakupić…? Yoga 2 8 WiFi, S8-50 czy DELLa??

 • jarases

  A jak jest z łacznością wifi???? Z tego co czytałem dużo pierwszych generacji lenovo yoga 8 miało wadliwe moduły.

 • elephant69

  Napisałaś, że aero2 działa. No więc zamówiłem kartę, włożyłem, nawet pokazuje mamy sygnał 3g i 4g. Ale jak wyłączam WiFi., żeby sprawdzić jak działa, to przeglądarka mówi, że brak dostępu do internetu. Transmisja danych włączona. Jaka może być przyczyna?

  • elephant69

   hej, czy ktoś się ustosunkuje? miało działać aero2 a nie działa…

   • A punkt dostępowy ustawiłeś?

    • elephant69

     Ustawiłem. Zresetowałem. I w końcu działa!
     Czyli Lenovo nie mają o tym pojęcia, że można. Dzięki za pomoc.

     • A mówiłam, że działa! Nie kłamię w recenzjach, poważnie…

      Jestem (zawsze!) szczera w tym, co robię. Zwłaszcza, że robię to na “swój rachunek”.

  • elephant69

   Właśnie dzwoniłem do Lenovo i wg nich aero2 na ich urządzeniach nie działa…
   Zastanawiam się więc na jakiej podstawie napisałaś, że działa.
   Nie ukrywam, ze miało to wpływ na moją decyzję zakupową.
   I co mam teraz zrobić wg Ciebie?

   • Łukasz

    Cześć,

    działa, działa. Przed chwilą odpaliłem na swojej Yodze 2 (8 cali). Szukałem w internecie, ale szybciej wyszło samemu poeksperymentować;):

    – włącz “przesył danych” (ikona dwóch strzałek e menu wysuwanym od dołu)
    – w ustawieniach: więcej i tam sieci komórkowe: tam ustaw preferowane 3g (domyślnie jest LTE), potem dodaj profil
    – w edycji profilu zostaw wszystko puste, oprócz APN: w nim napisz”darmowy”
    Teraz za każdym razem jak włączysz”Połączenie danych” (te dwie strzałki) będziesz miał połączenie z siecią aero2 – zauważysz po dodatkowej ikonie na lewo od poziomu sieci przy lewej-górnej krawędzi ekranu.

    P.s.: bardzo fajny tablet, ale część ustawień znacznie bardziej pracochłonna niż w moim poczciwym go clever aries 785 (m.nin te wibracke przy korzystaniu z klawiatury itp…)

    Pozdrawiam!

    • piotr.l

     Witam. Gdzie można włożyć kartę SIM (aby działało Aero2)? Ja mam wrażenie, że mogę włożyć tylko kartę microSD, a w to miejsce karta SIM nie wejdzie, a innych wejść nie widzę. Pozdrawiam

     • Głupie, ale potrzebne pytanie – na pewno kupiłeś wersję z LTE?

 • Mariusz Mądro

  Podpowiedzcie mnie i nie bijcie bo ponoć nie ma głupich pytań:)
  Chcę kupić tablet lenovo model Yoga lub A10-80. Będzie służył głównie do internetu i programu versum zawieszonego online do zarządzania gabinetem. Ale także okazyjnie dla latorośli w aucie jako wideo. Mam już kilka bajek. Na jakimś starym onetouch 7, sony xperia s, oraz sony T3, bajki w formacie w jakim są działają idealnie bez dodatkowych programów typu mx czy all player.
  Mam do Was pytanie, czy np taka bajka (The.Smurfs.2011.PLDUB.BDRip.XviD-PSi), pójdzie na większości tabletów. W recenzji jest napisane, że xvid nie działa poprawnie.
  Proszę o pomoc, wyjaśnienie na co mam zwracać uwagę szukając tabletu tak by ten wyświetlał prawidłowo jak najwięcej formatów filmów a przede wszystkim xvid, bo chyba właśnie taki panuje w wersji przywłaszczania filmów.

 • brrrrum

  Działa aero 2, odpala mkv na systemowym grajku, działa płynnie i bez zacięć, nakładka na +, działa WOT Blitz (ale sterowanie poraża – nie jest to wina tabletu), rewelacyjne kąty widzenia, HD ekran, jasnośc IMHo lepsza niż w nexusie, świetna bateria, to czy można chcieć więcej?

 • Piotr

  Witam, podobno wgranie softu od modelu 830LC odblokowuje voice call :)

 • Zuza

  Jak z aparatem w tym modelu? Bo poprzednik miał problem z kolorami.

 • Przemek

  Wiadomo coś o aktualizacji do androida 5.0 ?

 • Paweł

  Cześć,
  mam od kilku dni tablet YOGA 2-1050L i nie działa mi przycisk ściszania, żeby ściszyć muszę najpierw podgłośnić a następnie na ekranie przesunąć pasek. Postanowiłem wyłączyć tablet ale po włączeniu tablet wszedł mi w TRYB AWARYJNY który jest w lewym dolnym rogu. Jak mogę z niego wyjść? Z góry dziekuję za odpowiedź :)

  • Amelia

   Mam to samo od wczoraj. Jak rozwiązał Pan problem zawieszonego przycisku głośności (-)?

 • tableciak

  Wie ktoś co z tymi mikrolagami w przeglądarce chrome, czy zmiana przeglądarki załatwiła by sprawę? testowałem tablet i dla mnie było to dość irytujące :)

 • Sebastian

  W wideo recenzji “Lenovo Yoga Tablet 2 10,1” w ~5:30 – jest informacja o usuwaniu aplikacji pojedynczo lub dokowani i pada że niestety nie można usunąć wielu. Nie wiem czy o to akurat chodzi, ale klikając na ikonkę na której jest wyświetlana ilość pamięci (tam gdzie mamy możliwość usuwania pojedynczo otwartych aplikacji) ( ikonka z pędzelkiem) – usuwa wszystkie aplikacje (i czyści pamieć).

 • ola

  Witam mam pytanie jak usunąć zbędne programy z tableta lenovo yoga2 ? jestem zielona w tym temacie – to mój pierwszy tablet :)

 • Rozczarowana

  Tablet nagminnie zawiesza sie. Żałuję że go kupiła. Dużo osòb ma z tym niestety problem:(

 • Kazimierz Mogielski

  witam mam problem z polskimi znakami na klawjaturze yoga 2 z androidem

 • violator

  Jak wygląda u was sytuacja z instalowanie aplikacji na karcie bo u mnie android 5.0.1 za instaluje ale po chwili się wysypuje i nie widzi zainstalowanych na karcie programów albo w czasie instalacji już się sypnie więc z ta instalacja jest coś nie tak jak powinno.

 • NIKA 712

  Fatalny LAPTOP LENOVO I JESZCZE GORSZY SERWIS FIRMOWY
  Niestety nikomu nie polecam Lenovo Yoga 2 !!!
  Paskudnie nieskuteczny i opieszały serwis w Warszawie. nie umieją od 5-ciu miesięcy naprawić trochę ponad rocznego laptopa używanego głównie stacjonarnie. nie wiem jak wyglądał by on po wożeniu np. w samochodzie. Usterka to popsuty akcelerator co potwierdziło wielu serwisantów i sprzedawców, miedzy innymi w sklepie Sferis, w którym kupiłam ten komputer, ale oni nie mają wpływu na decyzję serwisu. Ostatnio, za 4-tym razem podobno wymieniono jakąś część elektryczną, ale nie napisano jaką i oczywiście nie ma żadnej poprawy, a ja głupia uwieżyłam w jakość firmy, przedłużona gwarancje i rękojmię

 • Eugeniusz

  Jak urządzenie to i przygody! Tablet Lenowo Yoga 2 1050l to moje pierwsze urządzenie i od czasu do czasu strzela focha :) Wyłącza się samodzielnie i włączenie z przycisku następuję czasami po kilku godzinach a czasami i po dwóch trzech dniach prób co jakiś czas. I jakby nigdy nic włącznik działa poprawnie i bez zarzutu. Właśnie przytrafia mi się kolejny, bodajże już 5 raz na przestrzeni roku, może trochę więcej! Czy ktoś miał już takie przygody i może coś podpowiedzieć ?! Recenzje o serwisie już wcześniej do mnie dotarły więc zanim się zdecyduję na naprawę serwisową poczekam na podpowiedzi …

 • croaltic

  Czy w tym zjebanym tablecie można wyłączyć zmienianie słów przy używanej klawiaturze ekranowej? Zaraz wypierdole go za okno.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona