Recenzja taniej opaski Overmax Touch Go

Co potrafi sprzęt za 149 złotych?

Za każdym razem, gdy trafia do mnie tanie urządzenie, mam wielką nadzieję na pozytywne zaskoczenie. Że będzie to wyjątkowo udany sprzęt jak na swoją niską cenę i że będę mogła powiedzieć na jego temat choć kilka pozytywnych słów. Dokładnie takie same uczucia towarzyszyły mi rozpoczynając testy jednej z najtańszych opasek inteligentnych dostępnych na polskim rynku, a do tego najtańszej opaski z wyświetlaczem. Mowa o Overmax Touch Go, której cena została ustalona na poziomie 149 złotych. To niewiele patrząc przez pryzmat Samsunga Gear Fit (ok. 370 złotych) czy Sony SmartBand Talk SWR30 (ok. 499 złotych).

Overmax Touch Go składa się z dwóch części. Pierwszą jest niewielki, prostokątny, plastikowy element z komponentami (0,9-calowym, niedotykowym wyświetlaczem o rozdzielczości 128 x 32 piksele, akumulatorem o pojemności 80 mAh, modułem Bluetooth 4.0, portem microUSB, a także fizycznym przyciskiem). Drugą natomiast – silikonowy pasek o wymiarach 22 x 12 x 221 mm (szerokość x grubość x długość), dostępny w trzech kolorach: czarnym, niebieskim i pomarańczowym – wszystkie trzy wchodzą w skład zestawu sprzedażowego. Opaska waży 21 g i w rzeczywistości praktycznie nie czuć jej na nadgarstku.

recenzja-overmax-touch-go-tabletowo-05

Pasek jest silikonowy o dość sporej szerokości porównując z opaską Xiaomi Mi Band, którą na co dzień noszę. Zapięcie jest plastikowe, dzięki dwóm bolcom trzyma dobrze i stabilnie – tylko raz podczas testów zdarzyło się, by zapięcie puściło – w dodatku nieprzypadkowo. Otworów w pasku jest trzynaście, umieszczone są jednak bardzo gęsto. Długość paska to 221 mm. Przy moim obwodzie nadgarstka zapinałam go na czwartą i piątą dziurkę, tym samym miałam jeszcze bardzo duży zapas.

Każdy, kto miał do czynienia z Mi Band wie, że pasek w nim jest dość sztywny, ale i gładki w dotyku. W Touch Go natomiast jest wyraźnie bardziej giętki, a do tego chropowaty. Pasek wraz z miejscem, w którym umieszcza się „pastylkę”, wygląda na solidny (głównie ze względu na swoją dużą elastyczność), a same gumki ją otaczające trudno będzie przerwać podczas codziennego użytkowania.

Chwilę należy zatrzymać się przy porcie microUSB, który służy do ładowania opaski. Znajduje się w na jednym z krótszych krańców głównej części opaski i jest umieszczony tak głęboko, że nie można wykorzystywać do jej ładowania standardowych kabli, bo pasuje jedynie dedykowany z dłuższą wtyczką. To nieco utrudnia życie, bo jeśli opaska nam się rozładuje gdzieś na wyjeździe, a nie mamy ze sobą dedykowanego kabla, zostajemy z bezużytecznym, rozładowanym gadżetem.

Jeszcze przez moment Waszą uwagę skupię na samej części z wyświetlaczem. Została tak skonstruowana, że między ramką otaczającą ekran a obudową jest duża szczelina. Nie przeszkadzałoby mi to w niczym, gdyby nie fakt, że uwielbia się w niej zbierać kurz.

recenzja-overmax-touch-go-tabletowo-06

Pojawiło się sporo pytań czy Overmax Touch Go jest wodoodporny. Konstrukcja na taką nie wygląda, a cena wydaje się za niska jak na sprzęt odporny na wodę. Brak na ten temat jakichkolwiek informacji na pudełku oraz w instrukcji obsługi, zatem przyjmuję, że żadnej normy wodoodporności nie spełnia. W związku z tym nie próbowałam się z nią kąpać ani brać prysznica. Zwykłe mycie rąk nie jest jej straszne.

Opaska dobrze leży na nadgarstku i muszę przyznać, że nosi się ją komfortowo. Ze względu na to, że jest stosunkowo wysoka, zdarza się, że zahacza o mankiety. Mi jednak bardziej we wszelkiego rodzaju opaskach przeszkadza zapięcie, które w zdecydowanej większości jest aluminiowe i nie dość, że rysuje mi aluminiową część klawiatury laptopa, to jeszcze wydaje przy tym nieprzyjemne dla ucha dźwięki. W Touch Go zapięcie jest plastikowe i to ono się rysuje (i schodzi farba z jego rogów), a nie klawiatura.

Aplikacja

Centrum zarządzania jest program Smart Gear dostępny zarówno na urządzenia z Androidem (od 4.3), jak i iOS (od 7.0). Jest to uniwersalna aplikacja wykorzystywana przy bardzo wielu różnych opaskach tego typu, zdecydowanie nie jest dedykowana dla Touch Go od Overmax. Największą jej zaletą jest to, że… jest dostępna w języku polskim (choć tłumaczenie w niektórych miejscach woła o pomstę do nieba). Surowo, ale prawdziwie.

Konfiguracja wstępna jest banalnie prosta. Zaczynamy od założenia konta i wprowadzenia danych użytkownika (płeć, data urodzenia, wzrost, waga, długość kroku). I to tak właściwie wszystko, by zacząć korzystać z Touch Go.

Aplikacja jest bardzo podstawowa i prosta – tak pod względem graficznym, jak i obsługi. Ekran główny to przede wszystkim widok stanu naładowania baterii opaski, a także takich informacji, jak liczba kroków oraz kilometrów, które przeszliśmy danego dnia i spalonych kalorii. Z tego poziomu możemy przejść do zaskakująco przejrzystej grafiki pokazującej osiągnięcia z tego dnia, historii (podzielonej na dni, w których zrealizowaliśmy cel kroków w 100 lub 80 procentach lub nie zrealizowaliśmy) oraz wykresu (widok dzienny, miesięczny i roczny – aktywność dzienna lub „aktywność podczas snu” – jakkolwiek to brzmi ;)).

Możemy też zagłębić się w ustawienia, klikając na trzy kropki w prawym górnym rogu. Tym sposobem uzyskamy dostęp do:

  • profilu użytkownika z możliwością wylogowania się z konta,
  • możliwości modyfikacji celu (kroków, kalorii, snu),
  • synchronizacji (przydatne, gdy telefon nie chce sam pobrać danych z opaski),
  • kamery – czyli aparatu – możliwości robienia zdjęć za pomocą opaski,
  • udostępniania wyników na portalach społecznościowych,
  • instrukcji obsługi,
  • informacji (w ogólnym rozrachunku to wyłącznie sprawdzenie dostępności nowej wersji oprogramowania),
  • ustawień (możliwość włączenia/wyłączenia następujących opcji: anti lost, funkcje muzyczne, kamera, powiadomienia o połączeniach przychodzących i wiadomościach SMS).

Nie wiedzieć dlaczego po każdym wyjściu z aplikacji (literalnie: każdym) opaska wibruje – a że wibruje dość głośno i w sposób, którego nie da się nie zauważyć, to jest to irytujące. Nie udało mi się, niestety, dojść co jest tego przyczyną.

Spis treści:
1. Jakość wykonania. Aplikacja
2. Wyświetlacz. Obsługa opaski. Powiadomienia z telefonu. Krokomierz
3. Monitorowanie snu. Funkcje dodatkowe. Czas pracy. Podsumowanie