Układ AMD Hondo zasili tablety z Windows 8 i Linuxem, ale nie Androidem

Jesienny debiut armii urządzeń z Windows 8 jest długo oczekiwanym wydarzeniem, po którym branża spodziewa się swoistego przewrotu. Tablety i hybrydy z ósmą odsłoną okienkowego systemu Microsoftu będą mogły pochwalić się nowoczesnym wzornictwem, dużymi możliwościami i specyfikacją, której nie powstydziłyby się wysokiej klasy komputery przenośne. Ich mózgami będą wielordzeniowe jednostki od Intela, Nvidii i AMD. Ostatnia z firm w pocie czoła pracowała nad Hondo, nowym układem dedykowanym tabletom. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o nim w lipcu bieżącego roku. Od tamtego czasu producent nie udostępnił wielu informacji poza jedną, ale za to niezwykle interesującą: Hondo nie będzie współpracował z Androidem.

AMD Hondo to taktowany zegarem 1GHz dwurdzeniowy procesor wyposażony w układ graficzny Radeon HD 6250 276MHz oraz optymalizację działania pozwalającą na konstrukcje bezwiatrakowe i dłuższy czas pracy na baterii. W wywiadzie dla The Inquirer, Steve Belt, wiceprezes AMD, powiedział, że pozbawienie Hondo kompatybilności z mobilnym systemem Google było “decyzją podjętą świadomie”. AMD nie chce się rozdrabniać i udzielać na wielu rynkach jednocześnie. Jakkolwiek enigmatycznie to brzmi, jednego możemy być pewni: jesienią do sklepów nie trafią hybrydy z systemami Windows 8 i Android oraz chipem Hondo pod maską. Na pocieszenie AMD zaserwuje użytkownikom pełne wsparcie dla dystrybucji Linuxa, którymi najprawdopodobniej będą mogli zastąpić oprogramowanie Microsoftu lub zainstalować doń równolegle.

Przyszłość windowsowego segmentu rynku powoli zaczyna nabierać kształtów. Na tegorocznych targach Computex i IFA zaprezentowano sprzęt, który do sprzedaży trafi jesienią. Teraz, wraz ze zbliżającym się terminem premiery Windows 8 (gwoli przypomnienia, jest to 26 października), ujawniają się producenci podzespołów. Każdy z nich chce zaistnieć i uszczknąć tabletowego tortu. Podobnie jak marki inwestujące w urządzenia, wytwórcy procesorów mobilnych podejmują ogromne ryzyko. Co się stanie, jeśli Windows 8 na tabletach się nie przyjmie?

via Engadget

Komentarze

 • wsx

  Cieńki jakiś ten układ.

 • mako

  Jakos nie pasuje mi windows do tabletu jaki by android nie byl smieciowym systemem i aktualizowanym strasznie topornie to lepiej wyglada i lepiej sie z niego korzysta niz z windows 8 dla potwierdzenie patrzylem darmowa wersje moze nie byl to wypasiony system ale mi nie pasowal ale to tylko moje skromne zdanie i nikf nie musi sie ze mna zgadzac

 • m

  Ja czekam na tablet z windows. Android jest bardzo niedoskonałym systemem :(

  • Touldie

   Za to W8 będzie doskonały? Skąd masz takie przeświadczenie i dlaczego ma ono swoje źródło również w opinii na temat Androida?

  • xmen

   A gdzie ty widziałeś doskonały system

 • patryks19

  Na pewno da większe możliwości niż Android… Nie będzie doskonały – ALE CHCIAŁEM PRZYPOMNIEĆ, ŻE WINDOWS DOPIERO WKRACZA NA RYNEK TABLETÓW!

  • hh

   Tablety to tak naprawdę telefony z większym wyświetlaczem, pojemniejszą baterią, zazwyczaj bez 3g i tyle :)
   A tu Microsoft ma dużo więcej doświadczenia, patrz windows phone i windows CE

   • luc3ro

    telefony z większym wyświetlaczem? Posiadasz jakiś tablet?

    • Renifer

     A ja mam i tablet i smarfona i w zasadzie mógłbym się z nim zgodzić. Oczywiście są wyjątki, ale jakbym miał zdefiniowac na szybko słow tablet to powiedziałbym że jest to wielki smartfon.

  • luc3ro

   większe możliwości? tzn. jakie? Co można zrobić na tablecie z windowsem czego nie można zrobić na tablecie z androidem?

   • Stanisław

    Uruchomić se accessa i excela.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona