10-watowe procesory Intel Haswell w połowie 2013 roku. Co nowego?

Na konferencji Intel Developer Forum 2012 zaprezentowano nową generację procesorów Intel Haswell. Jednostki te pojawią się w nowych tabletach, notebookach i ultrabookach w połowie 2013 roku.

Procesory Haswell będą pobierać zaledwie 10-15 watów energii, co przełoży się na dłuższy czas pracy na baterii urządzeń weń wyposażonych. 10-15 watów to wynik o 50% lepszy od najbardziej energooszczędnych używanych obecnie procesorów Intel Ivy Bridge. Jednakże zalety nowych jednostek Haswell nie kończą się na zmniejszonym poborze prądu. Jak twierdzi serwis BBC, Intel wyposażył je w potężne układy graficzne oferujące dwukrotnie lepszą wydajność oraz wsparcie dla rozpoznawania mowy i twarzy.

W przeciwieństwie do poprzednich generacji, procesory Haswell jako pierwsze zadebiutują na urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że najpierw na rynku pojawią się tablety i ultrabooki, a dopiero później komputery osobiste i laptopy. Jest to zwiastun nowej ery: Intel, dotychczas związany z potężnymi maszynami domowymi, dostrzegł potencjał urządzeń mobilnych i zamierza go wykorzystać. Nowo zaprezentowane procesory sprawiają wrażenie zaprojektowanych z myślą o lekkim sprzęcie przeznaczonym do konsumpcji treści i okazjonalnego tworzenia. Wskazuje na to skupienie się optymalizacji poboru energii. Do niedawna był to temat ignorowany przez producentów, którzy woleli inwestować w wydajność i moc. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że układy Haswell zadebiutują w drugiej generacji tabletów i hybryd z Windows 8. Pierwsza pojawi się w sklepach jeszcze tej jesieni, tuż po oficjalnej premierze ósmej odsłony okienkowego systemu Microsoftu. Wiemy, że do zaangażowanych producentów należą Samsung, Asus, Acer, Toshiba, Hewlett-Packard i Lenovo.

via Liliputing, Anandtech

Komentarze

 • ainaruth

  oby to nie były kolejne Atomy z mizerną wydajnością

  • damn

   a tak konkretnie to wiesz choc troche o co w tym wszystkich chodzi czy tylko tak dla zasady marudzisz ?

   • ainaruth

    dla zasady, bo nie chciałbym żeby nowe tablety z x86 Intela działały tak jak netbooki z Atomem. ;)
    Architektura x86 skupiała się zwykle na wysokiej mocy obliczeniowej, w przeciwieństwie do ARM, gdzie priorytetem było niskie zużycie energii. W momencie gdy Intel starał się maksymalnie zjechać z TDP procesorów i zaprezentował Atomy, okazało się że nieco za bardzo je okroił. Wydajność mocno kulała na sprzętach w nie wyposażonych.
    Oczywiście Intel ma też na koncie wyjątkowo udane procesory ULV, będące niskonapięciowymi wersjami ‘pełnych’ procesorów z topowych serii. I mam nadzieję, że energooszczędnym Haswellom będzie bliżej właśnie do tej grupy.

 • dred

  A ile wat pobiera np. taga 3, tegra 2 czy 1-rdzeniowe procki arm?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona