Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 - Tabletowo.pl

Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Niemalże każdego dnia do sklepów trafiają tablety o porządnej konfiguracji technicznej i cenie będącej ułamkiem tego, ile przyszłoby nam zapłacić za markowe urządzenie o podobnych możliwościach. Tanie „dachówki” przestały być synonimem tandety, a zyskały miano symbolu doskonałego stosunku jakości do ceny. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne modele, często podobne do siebie jak dwie krople wody, ale różniące się logo producenta na obudowie. Podobnie jak specyfikacja, ich cena nie pozostawia wiele do życzenia: ze mniej niż 1000 złotych możemy zabrać do domu produkt, który w pewnym stopniu może zastąpić nam komputer, telewizor, odtwarzacz muzyczny i konsolę do gier. Czy aby na pewno? Czy sprzęt za kilkaset złotych może dorównać funkcjonalnością drogiemu, markowemu urządzeniu? Przekonajcie się czytając recenzję 9,7-calowego tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2.

Specyfikacja:

 • 9,7-calowy pojemnościowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli,
 • system operacyjny Android 4.0 Ice Cream Sandwich z aktualizacją do 4.1 Jelly Bean,
 • dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 1,6GHz z czterordzeniowym układem graficznym,
 • 1GB pamięci operacyjnej RAM,
 • 8GB pamięci wewnętrznej,
 • aparat cyfrowy 2 Mpix,
 • kamera internetowa 2 Mpix,
 • port microUSB i microUSB-host,
 • czytnik kart pamięci microSDHC (do 32GB),
 • wyjście miniHDMI,
 • złącze audio 3,5 mm,
 • Wi-Fi IEEE 802,11b/g/n,
 • Bluetooth 2.1 + EDR,
 • akumulator o pojemności 8000 mAh,
 • wymiary 243 x 190 x 9,6 mm

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Pudełko, akcesoria i USB-host

Modecom FreeTab IPS X2 (rekordowo długa nazwa!) jest sprzedawany w ładnym, białym pudełku. Opakowanie jest miłe w dotyku i ozdobione wizerunkami kryjącego się wewnątrz urządzenia. Co ciekawe, każdy bok pudełka prezentuje inną stronę tabletu. Dzięki temu możemy zapoznać się z lokalizacją wszystkich złączy i przycisków FreeTaba IPS X2 bez wyjmowania go z kartonu. Pomysłowe.

Wewnątrz pudełka, oprócz samego tabletu ułożonego na piankowej tacce, znajdziemy liczącą 40 stron instrukcję w języku polskim, krótki samouczek, gazetkę z informacjami o innych produktach Modecom (po angielsku), ładowarkę sieciową (europejską), porządny przewód microUSB, słabej jakości słuchawki bez mikrofonu oraz dodatek, który zawsze rozgrzewa moje serce – kabel USB-host. Kiedy go zobaczyłem, ucieszyłem się tak bardzo, że zapomniałem o braku ściereczki do ekranu, kabla miniHDMI lub prostego etui. Niestety, w dzisiejszych czasach bogaty zestaw sprzedażowy wciąż nie jest standardem i człowiek zadowala się każdym dodatkiem. USB-host jest bardzo przydatnym akcesorium, ponieważ pozwala na podłączenie pendrive’a, dysku przenośnego, klawiatury i myszy. Przetestowałem wszystkie opcje i muszę przyznać, że Modecom FreeTab 9702 IPS X2 bez problemu porozumiał się z peryferiami. Problem pojawił się dopiero po podłączeniu doń huba USB. Nie wykrył go, więc nie mogłem zamienić tabletu w komputer na sterydach: z klawiaturą, myszą, ale i ekranem dotykowym.

Jak wspomniałem wcześniej, jakość sprzedawanych z FreeTabem 9702 IPS X2 słuchawek pozostawia wiele do życzenia i od razu wymieniłem je na inne. Tego samego nie mogę powiedzieć o przewodzie microUSB, który robi naprawdę dobre wrażenie. Jest długi i solidny.

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Budowa, ekran i Wi-Fi

Kiedy wyjąłem FreeTaba 9702 IPS X2 z pudełka, uderzyło mnie jego podobieństwo do iPada pierwszej generacji. Nie mówię tego w kontekście ostatniej batalii sądowej, ale tablet Modecom rzeczywiście przypomina pioniera multimedialnych „dachówek”. Oba urządzenia mają 9,7-calowe ekrany IPS i podobne kształty obudów. Różnice ujawiają się dopiero po dłuższej chwili. Modecom FreeTab 9702 IPS X2 może pochwalić się węższą ramką, oczkiem kamery do wideorozmów w prawym dolnym rogu, złączem audio 3,5 mm i włącznikiem na górnej krawędzi oraz dodatkowym guzikiem menu i przyciskami regulacji głośności na prawej. Podczas gdy lewy bok jest czysty jak łza, podstawa kryje istne bogactwo złączy. Oprócz standardowego portu microUSB, znajdziemy pojedynczy głośnik (dość cichy, ale wystarczający, by posłuchać muzyki w małym pokoju. Odniosłem wrażenie, że jego moc jest zmienna: w jednej chwili wydawane przez niego dźwięki ledwo docierają do ucha, a w drugiej głośno daje znać o swojej obecności), gniazdo ładowania DC 5V, port microUSB-host, wyjście miniHDMI, drobną dziurkę kryjącą mikrofon, czytnik kart microSDHC do 32GB oraz – zgadnijcie – jeszcze jeden przycisk! Esc, bo taką nosi nazwę guzik, niegdyś przenosił do ekranu głównego, ale po aktualizacji oprogramowania od wersji 4.1 Jelly Bean pozwala na cofnięcie się o jeden poziom menu. Ot, taki zamiennik dla wirtualnej strzałki na pasku nawigacyjnym u dołu ekranu… na wszelki wypadek.

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Pokrywa chroniąca baterię i delikatne podzespoły została wykonania z materiału, który producent nazywa aluminium. Jeżeli czytaliście moje pierwsze wrażenia po kilku dniach obcowania z FreeTabem 9702 IPS X2, wiecie, że byłem gotów założyć się, że to plastik. Nie bez powodu. Pokryty czarnym, matowym lakierem tylny panel jest elastyczny i w niektórych miejscach delikatnie ugina się pod palcami. Ponadto, jest podatny na zarysowania, o czym na własnej skórze przekonał się jeden z Czytelników (pozdrawiam!). Mimo to, prezentuje się bardzo dobrze i nie zbiera odcisków palców. Jego powierzchnię mąci tylko kilka elementów. Najważniejszym z nich jest 2-megapikselowy aparat cyfrowy bez diody doświetlającej, funkcji autofocus, a najprawdopodobniej także jakiejkolwiek optyki, słowny opis złączy i przycisków oraz logo producenta wraz z różnej maści oznaczeniami.

Całość sprawia wrażenie solidnej. Nie skrzypi, nie trzeszczy i nie spogląda z utęsknieniem na twardą, śmiercionośną podłogę. Aluminiowa pokrywa mojego egzemplarza w jednym miejscu uginała się, co świadczyło o luźnym spasowaniu umieszczonych pod nią komponentów. Tablet nie grzechotał, z czego wnoszę, że elastyczna obudowa nie jest powodem do zmartwień.

Jak wspomniałem wcześniej, FreeTaba 9702 IPS X2 wyposażono w 9,7-calowy pojemnościowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Na papierze jest to taka sama matryca, jaką mogą pochwalić się iPad i iPad 2, w rzeczywistości nie bardzo. Wyświetlaczowi 9702 IPS X2 brakuje saturacji i kontrastu ekranu iPada: obraz wydaje się wyprany, wytarty, blady. Mimo to, łatwo się przyzwyczaić i dostrzec jego zalety. Wyświetlacz FreeTaba 9702 IPS X2 oferuje bardzo dobre kąty widzenia i jasność. Bez względu na natężenie podświetlających go diod, jest czytelny i komfortowo przegląda się na nim strony internetowe, dokumenty i portale społecznościowe. Żałuję, że tabletu nie wyposażono w czujnik natężenia światła i użytkownik zmuszony jest udać się do ekranu głównego lub ustawień, by zmienić jasność ekranu.

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Jeżeli chodzi o czułość, wystarczy muśnięcie palcem, by uruchomić aplikację, wywołać menu lub przewinąć palcem. Jednakże kilka razy zdarza się, że multitouch odmawia współpracy i panel interpretuje tylko jedno dotknięcie. Można to zauważyć podczas grania w niektóre gry (w Grand Theft Auto III o mało mnie nie zabili, kiedy usilnie próbowałem prowadzić auto i strzelać zarazem. Wyobrażacie to sobie?!) oraz pisania na klawiaturze (niektóre litery po prostu się nie pojawiają… ale rzadko). Podejrzewam, że problem tkwi w systemie operacyjnym Android 4.1 Jelly Bean, którego wersję nieoficjalną – podkreślam: nieoficjalną! – zainstalowałem na FreeTabie 9702 IPS X2. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że udostępniona wszystkim aktualizacja będzie pozbawiona tego rodzaju przywar.

Co ciekawe, FreeTab 9702 IPS X2 fabrycznie sprzedawany jest z folią naklejoną na przedni ekran. Ma ona chronić ekran i spełnia swoje zadanie. Po dwóch tygodniach delikatnego obchodzenia się z urządzeniem z żalem stwierdziłem , że w kilku miejscach szpecą ją zygzakowate rysy. Na szczęście folia to wydatek rzędu kilku złotych i łatwo ją wymienić w warunkach domowych.

W komentarzach pod wpisami o tanich tabletach internetowych coraz częściej pytacie o moc zainstalowanego modułu Wi-Fi. Modecom FreeTab 9702 IPS X2 został wyposażony w dobrą antenę, ponieważ gwarantuje stabilne połączenie nawet na dłuższych dystansach. W odległości około 6 metrów od domowego routera tablet pokazuje 3/4 lub 4/4 kreski zasięgu, co jest wynikiem bardzo dobrym. Co więcej, urządzenie nie zrywa połączenia, a odpowiednia opcja w menu umożliwia pozostawienie włączonego modułu Wi-Fi w trybie uśpienia (i całonocne pobieranie dużej gry lub innego pliku).

Moc, oprogramowanie i HDMI

Wewnątrz matowej obudowy FreeTaba 9702 IPS X2 kryje się dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 taktowany zegarem 1,6GHz wspierany przez 1GB pamięci operacyjnej. Jak na 9,7-calowy tablet za mniej niż 1000 złotych, jest to bardzo przyzwoita kombinacja, która gwarantuje płynną pracę. Zarówno na Androidzie 4.0 Ice Cream Sandwich, jak i 4.1 Jelly Bean urządzenie radzi sobie bardzo dobrze, jest szybkie i nie zawiesza się. Od czasu do czasu zdarza się, że uruchomienie aplikacji (a czasem także menu!) zajmuje więcej niż kilka sekund, ale zwykle przyczyną spowolnienia jest duże obciążenie systemu. Wystarczy zamknąć działające w tle programy, aby znów cieszyć się płynnym działaniem. 1GB pamięci operacyjnej wystarczy, aby móc pozostawić w tle grę (np. takiego Asphalta 7: Heat), napisać wiadomość e-mail, sprawdzić tablicę na Facebooku i natychmiast powrócić do radosnego rozbijania się samochodami za kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Choć FreeTab 9702 IPS X2 na „Żelce” jest szybki, nie czuje się w nim szumnie reklamowanego Projektu Butter. Czujni obserwatorzy rynku wiedzą, że „Masło” jest jedną z najważniejszych nowości zawartych w Androidzie 4.1 Jelly Bean i ma na celu optymalizację działania oprogramowania. Jestem pewien, że Butter przypadł w udziale także 9702 IPS X2, ale tablet już na „Lodowej Kanapce” był szybki, więc ewentualna różnica jest niezauważalna. Mimo to, aktualizację zainstalować warto, albowiem wnosi wiele innych nowości. Najciekawszymi z nich jest przeprojektowany system powiadomień (można operować zdjęciem, wiadomością lub informacją bezpośrednio z poziomu menu) oraz Google Now. Ta niezwykle przydatna funkcja przechowuje osobiste informacje o użytkowniku, analizuje je i wyświetla ja w miłej dla oka postaci. Wystarczy przytrzymać przyciski Home i przeciągnąć palcem na ikonę Google, aby w dowolnym momencie uruchomić Google Now. Tam znajdują się informacje o pogodzie, nadchodzących spotkaniach, zadaniach, wpisach w kalendarzu, a nawet wynikach sportowych. Jakby tego było mało, Google Now wyposażono w asystenta głosowego (niestety, to obcokrajowiec i nie rozumie polskiego), który potrafi graficznie sprezentować odpowiedź na proste pytanie lub wyświetlić wyniki wyszukiwania. Na FreeTabie 9702 IPS X2 Google Now działa bez większych problemów, choć zdarzyło się, że musiałem wykrzykiwać pytania, aby mikrofon je wychwycił i przekazał asystentowi. Co ciekawe, podobnych trudności z działaniem rejestratora nie doświadczyłem nagrywając notatkę głosową. Od strony estetycznej, Google Now na 9,7-calowym ekranie 9702 IPS X2 wydaje się nieco rozciągnięte, a karty przesunięte w lewą stronę.

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Jeżeli chodzi o gry, procesor Rockchip 3066 ustępuje wydajnością nowej Tegrze. Nie oznacza to jednak, że na FreeTabie 9702 IPS X2 nie da się grać. Wręcz przeciwnie: zainstalowałem na nim Asphalta 7, Grand Theft Auto III, Maxa Payne’a, wszystkie odcinki Angry Birds i Virtua tennis (swoją drogą, polecam!) i każdy z tych tytułów prezentował się bardzo dobrze. To prawda, że gry nie oferują tych smaczków graficznych, jakimi mogą cieszyć się posiadacze Google Nexus 7 i innych tabletów z Tegrą 3, ale wyglądają dobrze i są płynne.

CF-Bench7827
Linpack for Android72,921 MFLOPS, czas: 2,31 sekund, Norm Res: 3,74
AnTuTu benchmark7645
Vellamo1901
Quadrant Standard4002

Modecomem FreeTabem 9702 IPS X2 łatwo zastąpić domowe kino. Tablet doskonale radzi sobie ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami i czyta napisy. Jego filmowe możliwości testowałem przy użyciu doskonałego odtwarzacza MX Player, za którego pomocą wideo z wakacji mogłem obejrzeć nie tylko na 9,7-calowym urządzeniu, ale także dużym telewizorze. FreeTaba 9702 IPS X2 wyposażono w złącze miniHDMI, które sprawuje się doskonale. Wyświetlany na TV obraz może mieć maksymalną rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli (Full HD) przy jednoczesnym odświeżaniu 60Hz. Przy takiej konfiguracji wszystkie filmy i gry prezentują się wyśmienicie. Ponadto, oprócz obrazu, urządzenie po kablu HDMI przekazuje telewizorowi także dźwięk, dzięki czemu nie jest się skazanym na cichy głośniczek tabletu.

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Aparat fotograficzny i bateria

FreeTab 9702 IPS X2, dzięki funkcji USB-host i wyjściu miniHDMI, może stać się przyjacielem fotografa, ale na pewno nie zastąpi mu aparatu. Tablet może pochwalić się (lub nie) oczkiem o rozdzielczości 2 Mpix, bez diody doświetlającej. Jest to prawdopodobnie najgorsza matryca, jaką widziałem w „dachówce”. Nie dość, że brakuje jej ustawień ostrości, to jeszcze większość robionych FreeTabem 9702 IPS X2 zdjęć jest poruszona, rozmyta i pełna szumów. Z żalem stwierdzam, że aparat fotograficzny to największa wada tego urządzenia. Jest po prostu tragiczny. Z drugiej strony, 9702 IPS X2 jest 9,7-calowym tabletem… jak często robicie zdjęcia urządzeniami o tej (lub większej) przekątnej?

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje  Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje  Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Nieco lepiej sprawuje się 2-megapikselowa kamera internetowa umieszczona w prawym dolnym rogu. Jej jakość nie zachwyca, ale jest wystarczająca, by osoba pod drugiej stronie Skype’a lub Google+ widział rozmówcę wyraźnie i nie zastanawiał się, czy te dwa rozmyte piksele to jego nos, czy ucho.

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Dość dziegdziu, czas na miód. Słodkości nie zabraknie, gdy rzecz dotyczy baterii FreeTaba 9702 IPS X2. Tablet może pochwalić się ogniwem o pojemności 8000 mAh, które jest w stanie zagwarantować przynajmniej 8 godzin intensywnej pracy (Wi-Fi, przeglądanie stron, wysyłanie wiadomości e-mail, ciągła synchronizacja, okazjonalnie gra lub dwie). Choć system operacyjny nie oferuje szczegółowych informacji o pracy baterii (ich brak najprawdopodobniej wynika z rodzaju procesora), mogę z największą szczerością powiedzieć, że czas pracy Modecoma FreeTaba 9702 IPS X2 można porównać z Apple iPadem uważanym za ideał w tej dziedzinie. Rozsądne użytkowanie może sprawić, że tablet nie będzie domagał się ładowarki przez cały dzień.

Tabletowo.pl Recenzja tabletu Modecom FreeTab 9702 IPS X2 Nowości Recenzje

Pointa

Modecom FreeTab 9702 IPS X2 należy do jednych z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych cenowo urządzeń na rynku. Ma wady, ale czymże są one w obliczu 9,7 cali multimedialnych możliwości, które mogą być Wasze za mniej niż 1000 złotych? Tablet oferuje wachlarz funkcji, których nie powstydziłby się markowy sprzęt oraz naturalny, wystandaryzowany wygląd. Uwagę przyciąga jego mocny procesor, ekran IPS, a przede wszystkim nieprzyzwoicie wydajny akumulator.

Rynek tabletów powoli dociera do punktu, w którym zatrze się granica technologiczna pomiędzy urządzeniami z wysokiej i średniej półki cenowej. Już wkrótce z Chin będą importowane „dachówki” wyposażone w czterordzeniowe procesory i ekrany Full HD. Jednakże nim to się stanie, minie kilka miesięcy, podczas których światło dzienne ujrzy wiele interesujących urządzeń. Jeżeli choć część z nich będzie tak dobra jak FreeTab 9702 IPS X2, nie mogę się doczekać przyszłości.

Galeria

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona