Ważne

iPad generuje 88% tabletowego ruchu w sieci

ipad web browsing

iPad sprzedaje się jak ciepłe bułeczki od pierwszej chwili, w której pojawił się na rynku. Ledwie w ostatnim kwartale w ręce klientów powędrowało ponad 11 milionów tabletów Apple, a kto wie czy liczba ta nie będzie jeszcze wyższa, gdy koncern z Cupertino podsumuje czwarty kwartał roku. Niesamowita popularność tego urządzenia sprawia, że jego posiadacze generują największy ruch w sieci spośród wszystkich tabletów. Nie powinno to być jednak dla nikogo zaskoczeniem.

Na Royal Pingdom opublikowano raport dotyczący właśnie korzystania z internetu użytkowników tabletów pracujących w oparciu o poszczególne systemy operacyjne – na całym świecie, stworzony dzięki StatCounter. Jak widzicie na powyższej grafice, bezwględnie dominuje tu iPad z 87,6%, wyprzedzając tym samym tablety z Androidem (10,9%), WebOS – czyli HP TouchPad oraz BlackBerry OS – BlackBerry Playbook (po 0,7%).

Przy tym wszystkim należy zauważyć, że nie mamy dokładnych danych na temat sprzedaży tabletów z Androidem. Podczas gdy Apple zawsze podaje liczbę sprzedanych tabletów (ok. 40 milionów), tak Google jest z tym ciężko, bowiem nie monitoruje sprzedaży urządzeń poszczególnych producentów. Warto przypomnieć chociażby ostatnią wypowiedź Andy Rubina, w której stwierdził, że w ręce klientów powędrowało około 6 milionów z dostępem do usług Google (zapewne bez dostępu też sprzedało się sporo).

Skoro już jesteśmy w temacie korzystania z internetu przez użytkowników tabletów warto wspomnieć, dla porównania, październikowe dane ujawnione przez firmę ComScore. Wtedy to podzieliła się podobnymi informacjami, dotyczącymi jednak nieco zawężonego obszaru, bowiem jedynie Stanów Zjednoczonych. Z tamtego raportu wynikało, że w USA 95,5% tabletowego ruchu w sieci należy do iPada.

A jak się to ma do korzystania z sieci biorąc pod uwagę zarówno komputery, jak i tablety? Poniższa grafika daje do zrozumienia, że tablety to dopiero wschodzący trend, który na chwilę obecną nie ma za dużo do powiedzenia w tym temacie (ale nie ma się co dziwić, rynek dopiero się rozwija, istnieje ledwie niecałe dwa lata).

ipad web browsing

Jestem bardzo ciekawa jak podobne zestawienia będą się prezentowały w kolejnych latach. Nie dość, że będziemy obserwowali wzrost liczby dostępnych tabletów, a co za tym idzie – rozwój rynku – to na pewno coraz więcej osób będzie się przekonywało do tego typu sprzętu, dając producentom jeszcze większe pole do popisu.

źródło

Komentarze

 • Mam nadzieje, ze w przyszlym roku proporcje zaczna sie w koncu wyrazniej zmieniac. Na pewno Amazon namiesza duzo ze swoim tabletem, no i moze w koncu doczekamy sie sprzetu (Tegra 3) na ktorym Android bedzie smigal plynnie i bez zaciec. Przydaloby sie tez wiecej urzadzen z modemem 3G w rozsadnej cenie, bo to jest jedna z wiekszych bolaczek tabletow z Androidem…

 • luc3ro

  Ja bym tym statystykom nie przywiązywał zbyt dużej roli. Badania odbywają się w oparciu o to jak przedstawiają się przeglądarki i system operacyjny na badanych przez nich stronach. Bardzo duża ilość internautów stosuje wszelkiego rodzaju blokery do reklam i skryptów które różne strony starają nam się serwować. Więc mimo wszystko można stwierdzić że te statystyki są zafałszowane i tak naprawdę też nie wiadomo w którą stronę :)

 • Tomecki

  No choć iOS jes nie jest idealny to widać ze do celu w którym go zrobiono radzi sobie doskonale. Android z założenia miał być kombajnem. Jednak ciagle czekanie na nowe procesory czy urządzenia wspierające kolejne wersje systemu nie daje poczucia zadowolenia użytkownikowi końcowemu.
  Ludzie kupują ipada śmigaja po sieci, cieszą się z gadżetu maja pełne zaufanie do zabawki. Reasumujac dziś i przez kilka 7-8 lat iOS będzie spełniał oczekiwania klienta a co za tym idzie udział w statystykach jw. Będzie stał na zmienionym poziomie. Moim zdaniem android jest dobry ba nawet idealny ale producenci sprzętu dają ciała. I to jest klu bo tablet dziś jest zabawka nowością za 2-3 lata będzie “standardem” i jak piszącego wyżej po dopiero za 7-8 lat będzie rosła rzesza userow Androida w internecie

 • Katalizator

  Po prostu rece opadaja ja sie patrzy na takie rewelacje. ipad ze strzałką na ios. Czy ten autor jest tak ograniczony, ze nie wie iz ios to nie tylko ipad ale tez iipod touch, apple tv ale przede wszystkim iphone? Za grosz profesjonalizmu.

  • Spawnn

   Sądząc po wyszczególnieniu napisu Tablet/iPad przy iOSie i Androidzie raczej idzie chyba drogą logiki wywnioskować, że właśnie wzięto pod uwagę typ urzadzeń, ale widzę logika to jednak nie aż tak powszechne dobro narodowe…

  • kseres

   Ja proponuje najpierw dokladnie przeczytac, a dopiero pozniej jechac po autorce. Jak byk jest napisane “tablet operating system by web usage worldwide”. Wiec co do tego iphone czy ipod??

 • Artur

  Heh, no to ja czasami zafałszowuję statystyki bo mam włączony user agent iPad w Dolphinie :D

  • tomp381

   ja mam zawsze user agent desktop w operze na GT10.1.
   , a statystyka ma błedy jak każda inna ale wygląda wiarygodnie.

 • Statystyki z innego zrodla:
  http://www.w3schools.com/browsers/browsers_mobile.asp
  Widac ze iPad generuje nawet wiecej ruchu niz wszytkie urzadzenia z Androidem razem wziete…
  Faktycznie, dane tabletow z Androidem moga byc zafalszowane przez podmiane user agent na desktopowe. Przecietny uzytkownik iPada nie wie pewnie nawet co to user agent ani nie widzi potrzeby jego zmiany…

  • aaa

   Do tego na Androidzie jest dużo przeglądarek, które mają różniaste user agenty, a na tabletach praktycznie wszyscy przełączają od razu na desktop wszędzie, co pewnie wycina ich z takich statystyk.

  • agn

   nie widzi potrzeby bo nie ma mozliwosci, z drugiej strony juz w ogole bym opluł się ze śmiechu widząc posiadacza ipada który oszczędza na wielkościach stron internetowych…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona