Ważne

W 2012 roku poznamy 30 tabletów z chipami od Qualcomm

tablet qualcomm snapdragon

Qualcomm to firma, która dotychczas trzymała dystans do rynku tabletów internetowych, patrząc chyba na jego rozwój i opłacalność tego interesu, gdzie obecnie prym wiedzie nVidia ze swoją Tegrą 2. Wiele wskazuje na to, że i ten producent dostrzegł potencjał w tabletach i już w przyszłym roku zamierza się pokazać od jak najlepszej strony.

Przedstawiciele Qualcomm zapowiedzieli, że w 2012 roku na rynku zadebiutuje około 350 urządzeń pracujących dzięki najnowszym mobilnym procesorom Snapdragon – wśród nich ma być 30 tabletów (wcześniej była mowa o 40…). Producent wychodzi z założenia, że “dla każdego coś miłego”, więc część z nich będzie działać pod kontrolą Androida, a pozostałe “dachówki” – Windows 8, gdy ten zostanie udostępniony.

Część ze wspomnianych tabletów zadebiutuje już na początku 2012 roku, a w ich wnętrzu powinniśmy znaleźć dwurdzeniowy procesor stworzony w technologii 28nm – Qualcomm Snapdragon MSM8960 o częstotliwości taktowania 1,7GHz z Adreno 225 i zintegrowanym 3G.

Qualcomm, który “nie martwi się Tegrą 3”, ma w zanadrzu jeszcze jeden chip, którego premiera w pierwszych tabletach może nadejść najprawdopodobniej dopiero w drugiej połowie roku. Jest to czterordzeniowy APQ8064 o częstotliwości taktowania 2,5GHz. Co ciekawe, według producenta, jego największym konkurentem nie będzie wcale Tegra 3. Tu warto przypomnieć czerwcową wypowiedź Bena Timmonsa, z której można było wywnioskować, że dwurdzeniowe procesory Qualcomma mają rzekomo zapewniać lepszą wydajność niż czterordzeniowy produkt nVidii.

I choć są to raczej słowa, które powinny nam wlecieć jednym uchem, a drugim wylecieć, będziemy bacznie obserwować poczynania Qualcomma na rynku tabletów. Na chwilę obecną wydawać by się mogło, że żadna z firm nie jest w stanie realnie zagrozić dominacji nVidii i jej Tegry 2 (i nadchodzącej Tegry 3) – ale czy tak będzie w rzeczywistości?

Tymczasem więcej informacji na temat najnowszych procesorów Qualcomm znajdziecie w tym wpisie.

źródło, źródło

Komentarze

  • jankov

    O co chodzi z tymi “dachówkami”? Wykładacie dach sobie tabletami czy co? Brzmi to komicznie.

  • Mate

    slang budowniczy jak z duzymi telefonami :) ale dobry pomysl. zbudowac dom z “cegiel” i przykryc go “dachowkami” :)

  • Nexxt

    hehe…. z prockami 2,5 Ghz to nie będą dachówki tylko gofrownice :P :P – ciekawe jak oni będą chłodzić te proce i czym zasilać

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona