Układy Apple A6 i A7 dostarczy TSMC, nie Samsung

Ostatnimi czasy stosunki między Apple i Samsungiem uległy znacznemu pogorszeniu – w dalszym ciągu nie widać końca wzajemnych pozwów. To, zdaniem DigiTimes, miało mieć wpływ na zawarcie kontraktu Apple z innym niż Samsung dostawcą układów Apple A6 i A7.

Na pewno wiecie, że firmą, od której Apple kupowało chipy Apple A4 – zarówno do iPada 2, jak i iPhona 4, był Samsung. Wiele jednak wskazuje na to, że koncern spod znaku nadgryzionego jabłka chce się uniezależnić od koreańskiego producenta, z którym obecnie walczy na patenty. I tak, według najnowszych informacji, kontrakt na produkcję Apple A6 i jego następcy – Apple A7 – przypadł w udziale TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). To by się zgadzało z wcześniejszymi informacji, które pojawiły się w wakacyjne miesiące – według nich właśnie w tamtym terminie Apple miało testować chipy od TSMC.

Na razie żadne szczegóły dotyczące układu Apple A6, a co dopiero Apple A7, nie zostały ujawnione. Spekuluje się, że pierwszy z nich ma rzekomo oferować moc porównywalną z komputerami osobistymi. Jego debiutu można się spodziewać w okolicach drugiego kwartału 2012 roku, kiedy to najprawdopodobniej premierę będzie miał iPad 3.

źródło

Komentarze

 • agn

  niech robią swoje, tak jak powiedzialem, jezeli ipad3 bedzie faktycznie rewolucyjny i innowacyjny jak to rzekomo się apple lansuje to zakupie ipada3. a jezeli bedzie wialo nudą…

 • Lost

  TSMC zajmie się produkcją nawet starszych procesorów A5 w drugiej połowie roku, wygląda na to, że Apple chce jak najszybciej zrezygnować z wszelkich powiązań z Samsungiem. O A6 wiadomo już dużo, procesor quad-core, wykonany w technologii 28nm, z grafiką PowerVR Rogue, której moc obloczeniowa przekracza 210 gigaflopów/s (moc zbliżona do GeForce GTS 450).

  • Macieq

   GTS 450 ma 601 GFlops, więc nie bardzo zbliżona :)

   • Lost

    Masz rację, aczkolwiek tutaj porównywalnym parametrem jest akurat szczytowa wydajność wypełniania pikseli, gdzie zarówno Rogue, jak i GTS osiągają podobną wartość 13 GP/s.

    • aaa

     Jak dadzą Retinę to te 13GP to będzie znacznie mniej niż GTS pracujący np. na 1920×1080. Chyba że pozwolą na tryb mniejszej rozdzielczości dla gier ze skalowaneim poza GPU.

  • Jakos nie chce mi sie wierzyc w moc porownywalna z kartami ktore “ciagna” pod obciazeniem ponad 200W i chlodzonymi poteznymi wentylatorami…

 • kat

  O! to dopiero zaskakujaca wiadomosc…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona