grafika na tło z urodzinowym ciastem
Źródło: lilartsy (pexels.com)

Popularna funkcja Google obchodzi 15. urodziny. Z tej okazji firma ma dla Was garść nowości

Gdyby ktoś ponad 15 lat temu powiedział Wam, że niedługo będziecie mogli wirtualnie przespacerować się po ulicach miast w wielu krajach, prawdopodobnie byście nie uwierzyli. Funkcja Google Street View jest jednak dostępna właśnie już od 15 lat i teraz jej twórcy ogłosili wprowadzenie kilku ciekawych nowości.

Reklama

15. urodziny Google Street View

25 maja 2007 roku Google uruchomiło nową funkcję, która pozwalała oglądać ulice w 360°. Na start mogliśmy „odwiedzić” tylko pięć amerykańskich miast: San Francisco, Las Vegas, Denver, Miami i Nowy Jork. Z każdym miesiącem miast przybywało. Dziś na potrzeby Street View wykonano 220 mld zdjęć, a liczba krajów i terytoriów, gdzie zawędrowały obiektywy Google, przekroczyła już 100.

W międzyczasie funkcja przeszła wiele zmian. Pojawiły się zdjęcia wykonywane nie tylko z poziomu samochodu, ale również z trójkołowych rowerów, skuterów śnieżnych czy nawet wielbłąda. Street View nie przestaje się więc rozwijać, a jaka okazja jest lepsza do pochwalenia się nowościami niż okrągłe urodziny?

Nowości w Google Street View

Zostając w temacie tego, co montuje Google i na jakich środkach transportu, firma zaprezentowała nowy system kamer, z którego planuje korzystać w przyszłości. Gigant zaczyna pochwały urządzenia od masy: całość waży niespełna 7 kilogramów, więc dostarczenie tego w odległe zakątki świata, takie jak Amazonia, stanowić będzie mniejszy problem.

zdjęcie nowej kamery google street view
Nowy system kamer dedykowany Street View (źródło: Google)

Ponadto nowy system można zamontować na każdym pojeździe z bagażnikiem dachowym i operować za pomocą urządzenia mobilnego – koniec ze specjalnymi pojazdami i skomplikowanym osprzętem. Dzięki wysokiemu stopniowi konfigurowalności można dodać do urządzenia dedykowane radary lidar w sytuacji, kiedy zbieranie danych na temat np. linii poziomych lub dziur w drogach jest pożądane, a następnie zdjąć dodatkowe przyrządy.

Urodziny to również czas na refleksję i spojrzenie w przeszłość. Wkrótce na Androidzie oraz na iOS Street View pozwoli Wam zobaczyć, jak dane miejsce wyglądało wcześniej. Po kliknięciu na zdjęcie w aplikacji będzie można obejrzeć informacje dot. danej lokacji. Kliknięcie na „zobacz więcej dat” otworzy zakładkę, w której sprawdzicie, jak zmieniało się wskazane miejsce.

Google Street View historia
źródło: Google

Z okazji urodzin usługi Google ma dla Was jeszcze jedną niespodziankę. Postać Pegmana, ludzika, którego przeciągacie na Mapach, aby skorzystać ze Street View, otrzyma urodzinową czapeczkę oraz baloniki na desktopie. Z kolei w nawigacji samochodowej będzie można wybrać ikonę „uroczystego samochodu Street View”.

Ciekawe, jak będzie wyglądała usługa za kolejne 15 lat. Kto wie, może do tego czasu Google uda się pokryć swoimi zdjęciami prawie cały glob. W końcu 25 maja 2007 roku mogliśmy co najwyżej przejść się po San Francisco w jakości zdjęć daleko odbiegającej od dzisiejszych standardów.