ZTE MiFavor UI 10 Android 10
ZTE MiFavor UI 10 (źródło: ZTE MiFavorUI Weibo)

ZTE przedstawia najnowszą wersję swojej nakładki – MiFavor 10, bazującą na Androidzie 10

Jako że ZTE od zawsze skupia się przede wszystkim na chińskim rynku, „przykrywa” Androida autorskim interfejsem, bowiem w Chinach nie lubią Zielonego Robota w czystej postaci. Producent zaanonsował najnowszą odsłonę MiFavor 10, która wkrótce trafi na jego smartfony. Użytkownicy w Polsce również będą mogli z niego korzystać.

Co prawda ZTE nie mówi tego wprost, ale wszystko wskazuje na to, że MiFavor 10 oparty jest na Androidzie 10, ponieważ producent przyzwyczaił nas do tego, że ostatnio wersja interfejsu ma podobne oznaczenie, co wydanie Zielonego Robota (tak jest z MiFavor 9, który opiera się na Androidzie 9.0 Pie). Wkrótce powinniśmy się o tym przekonać, kiedy tylko nowa odsłona nakładki trafi na urządzenia tej marki.

ZTE MiFavor 10 – co nowego

Największą nowością w MiFavor 10 jest systemowy Dark Mode, który jest integralną częścią Androida 10, dzięki czemu producenci nie muszą go już dodawać na własną rękę (a pokusiło się o to w przeszłości wiele marek, m.in. Samsung w One UI). Po jego włączeniu w interfejsie będzie przeważał kolor czarny, co powinno pozytywnie wpłynąć na czas pracy na pojedynczym ładowaniu oraz sprawiać, że w nocy korzystanie z urządzenia będzie bardziej komfortowe.

W MiFavor 10 ZTE przeprojektowało też wszystkie – uwaga – ponad 1600 ikon systemowych, aby miały one zaokrąglone rogi oraz zapewniały „jednolite i zrównoważone wrażenia wizualne”. Oprócz tego, pojawi się ponad 80 nowych ikon, które będą ruchome (podobnie, jak ma to miejsce w One UI 2 od Samsunga). Producent postanowił też dodać ruchome tapety, a także sześć nowych motywów.

W MiFavor 10 nawigowanie gestami ma być łatwiejsze i bardziej intuicyjne. ZTE dodało także „pływające powiadomienia”, czyli niewielkie pola z informacją o (na przykład) przychodzącym połączeniu czy SMS-ie, wyświetlane nad odtwarzanym na pełnym ekranie materiale wideo. Tutaj też widać podobieństwo do rozwiązania wymyślonego przez Samsunga i zastosowanego w One UI 2. Producent poszedł jednak o krok dalej, ponieważ użytkownik będzie mógł odpowiedzieć na wiadomość bez konieczności przerywania oglądania – na ekranie w pływających okienkach pojawi się sekcja z treścią SMS-a i druga z klawiaturą. To coś zupełnie nowego.

ZTE MiFavor UI 10 Android 10
MiFavor 10 (źródło: ZTE via GSMArena)

W MiFavor 10 zaimplementowano też funkcję inteligentnego rozpoznawania wyświetlanych na ekranie treści – po przytrzymaniu dwóch palców na wyświetlaczu pojawi się opcja wyszukiwania w sieci podobnych produktów, tłumaczenia tekstu czy identyfikacji przedstawionych rzeczy (na przykład rośliny czy zwierzęcia). Podobną funkcjonalność zapewnia m.in. HiTouch od Huawei. Nowy interfejs umożliwia również nawigowanie po nim i wykonywanie różnych poleceń za pomocą głosu.

Aktualizację do MiFavor 10 otrzymają m.in. ZTE Axon 10 Pro (wersje 4G i 5G), ZTE Blade V10 i ZTE Axon 9 Pro.

Źródło: ZTE MiFavorUI Weibo via GSMArena