One UI 2
One UI 2 (źródło: Samsung Developers)

One UI 2 oficjalnie zaprezentowane. Co nowego?

Na zeszłorocznej konferencji Samsung Developer producent zaprezentował całkowicie przebudowany interfejs One UI. Dziś zobaczyliśmy kolejną odsłonę nakładki, One UI 2. Co nowego czeka na użytkowników urządzeń południowokoreańskiej marki?

Reklama

One UI 2 – co nowego?

Nowa odsłona One UI ma być łatwiejsza i bardziej naturalna w obsłudze oraz przyjazna dla wzroku użytkownika. Z tego powodu zdecydowano, że powiadomienia o – na przykład – przychodzącym połączeniu lub wiadomości będą mniejsze, jeśli użytkownik akurat ogląda wideo na pełnym ekranie lub gra w danym momencie. Zmniejszono też rozmiar paska regulacji głośności.

Dużą nowością w One UI jest także podzielenie ekranu na Viewing Area i Interacting Area. W One UI 2 zdecydowano się wprowadzić kilka zmian – na przykład w aplikacji wiadomości w górnej części podawana będzie informacja na temat liczby nieprzeczytanych wiadomości, a w galerii ile zdjęć i filmów znajduje się w pamięci urządzenia.

Oprócz tego, po otworzeniu folderu, jego zawartość będzie znajdowała się nieco niżej, aby łatwiej dało się dosięgnąć palcem do zgromadzonych w nim aplikacji. Podobnie sytuacja ma wyglądać w przypadku powiadomień z prośbą o nadanie uprawnień jakiemuś programowi – zostanie ono przeniesione na dół.

W One UI 2 rozszerzono też tryb ciemny (dark mode) na ekran domowy i blokady. Dzięki temu powiadomienia, które pojawią się na tym ostatnim, będą miały ciemne tło. Nowością jest również automatyczne dostosowywanie się widżetu z godziną i datą do ustawionej tapety: jeśli znajdzie się on na jasnym tle, zostanie przyciemniony, a jeżeli na ciemnym – rozjaśniony. Funkcja ta ma działać również wtedy, kiedy użytkownik ma ustawioną opcję dynamicznej zmiany tła.

One UI 2 ikony aplikacji systemowych mają mieć też żywsze kolory. Niektóre z nich będą nawet interaktywne, na przykład ta od Ustawień – koło zębate zacznie się kręcić, jeśli w danym momencie będzie się pobierać aktualizacja oprogramowania.

Samsung zapewnił również, że One UI 2 zostało zoptymalizowane w taki sposób, aby zapewniało podobne doświadczenie podczas korzystania z urządzeń z różnych kategorii, tj. smartfonów, tabletów i smartwatchy.

One UI 2
One UI 2 (źródło: Samsung Developers)

Samsung nie zapomniał też o użytkownikach, którzy mają problem ze wzrokiem – w One UI 2 ulepszono rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o nich, m.in. klawiaturę z wysokim kontrastem kolorów, a także dodano funkcje Amplify Ambient Sound (wzmocnienie dźwięków otoczenia w słuchawkach) i Light Sensing. Producent obiecał również regularne aktualizacje opcji skierowanych do tego typu użytkowników.

Oprócz tego, One UI 2 przynosi ze sobą ulepszoną klawiaturę, na przykład możliwość usuwania ostatniego wprowadzonego słowa za pomocą przesunięcia palcami po pierwszych dwóch rzędach klawiszy w lewo (przesunięcie w drugą stronę je przywraca).

Samsung zapowiedział też funkcję pozwalającą udostępniać plik multimedialny kilku innym użytkownikom w tym samym czasie.

One UI 2
One UI 2 (źródło: Samsung Developers)

Samsung nie podał daty udostępnienia One UI 2 dla swoich urządzeń – padła jedynie informacja, że stanie się to w ciągu najbliższych miesięcy. Jako pierwsze aktualizację powinny dostać smartfony z serii Galaxy S10 i Galaxy Note 10, bowiem beta testy nowego oprogramowania dla nich już się rozpoczęły.

Źródło: Samsung Developers, Samsung