Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) - Tabletowo.pl

Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa – para dla aktywnych (recenzja)

Szeroko pojęta aktywność fizyczna nie jest moją najmocniejszą stroną. Nie przepadam za bieganiem. Najlepiej, jeśli już, czuję się na rowerze i na dłuższych pieszych wędrówkach. Obie te formy aktywności pomagają mi w walce z wagą i w zachowaniu tej odrobiny kondycji. Do rejestrowania swoich wysiłków korzystam z programu Strava, wspomagając się prostą i tanią opaską sportową z pulsometrem. Kiedy pojawiła się możliwość przetestowania urządzeń dużo bardziej zaawansowanych i wszechstronnych, przyjąłem ją z zaciekawieniem. I tak prawie miesiąc temu kurier przywiózł niewielką paczkę, a w niej od razu aż trzy urządzenia: zegarki Fitbit Versa i Fitbit Ionic oraz opaska Fitbit Alta HR. O tej ostatniej napiszę być może przy innej okazji, dziś chciałbym opisać swoje wrażenia z użytkowania zegarków Versa i Ionic.

Tabletowo.pl Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) Recenzje Wearable

Versa i Ionic

Tytułem wstępu

Oba urządzenia postanowiłem przetestować razem, gdyż, pomijając kilka detali, w gruncie rzeczy są do siebie bardzo podobne. Zestaw dostępnych funkcji jest podobny, a obsługa niemal identyczna. Oba urządzenia zapakowane są w podobne stylistycznie, solidne pudełka, dobrze chroniące zawartość. W środku zbyt bogato nie jest – poza zegarkiem i kablem ładującym znalazłem tylko dokumentację i dodatkowy, dłuższy pasek, który założyłem, jako że domyślny był trochę zbyt krótki. Zobaczmy jednak, z czym mamy do czynienia:

Fitbit IonicFitbit Versa
akcelerometrtrójosiowytrójosiowy
żyroskoptrójosiowytrójosiowy
pulsometroptycznyoptyczny
odczyt pulsometru5 s / 1 s w czasie ćwiczeń5 s / 1 s w czasie ćwiczeń
czujnik wysokościtaktak
czujnik oświetleniataktak
czujnik nasycenianietak
wibracjataktak
WIFI802.11 b/g/n802.11 b/g/n
lokalizacjaGPS/GLONASSkorzysta z lokalizacji smartfona
odczyt lokalizacji co 1 s w zależności od smartfona, typowo co 5 s
NFCtaktak
Wyświetlaczdotykowy LCD, 1,42″, 348 × 250 pikselidotykowy LCD, , 300 x 300 pikseli
Wodoodporność5 ATM5 ATM
Bateria5+ dni, 10 h z aktywnym GPS4+ dni

Testowane urządzenia można kupić w cenach od ~1220 zł za Fitbit Ionic i od ~800 zł  za Fitbit Versa

Tabletowo.pl Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) Recenzje Wearable

Ionic odpięty od telefonu pokazuje dość dziwną godzinę i datę :)

Oba urządzenia są w stanie przechować zestaw danych zebranych z sekundową dokładnością przez ostatnie 7 dni. Jak widać, najważniejsza różnica to obecność wbudowanego GPS/GLONASS w Ionicu i czujnik wysycenia krwi w Versie, przy czym ten ostatni jest, ale jakby go nie było, gdyż oprogramowanie póki co go w żaden sposób nie obsługuje. Poza tym oczywiście jest jeszcze kwestia wyglądu, który jest bardziej klasyczny w przypadku Ionica, ale ostatecznie wybór, który prezentuje się lepiej, jest kwestią gustu każdego z nas.

Czas start

Niezależnie od wybranego zegarka, proces pierwszego uruchomienia wyglądał podobnie – zaczynamy od instalacji aplikacji na smartfonie. Następnie już w aplikacji wybieramy, jaki model zegarka uruchamiamy. Podczas całego procesu smartwatch musi być w pobliżu telefonu – aplikacja zestawia połączenie przez BLE, oferuje aktualizację oprogramowania (jeśli jest konieczna), która może trwać do 30 minut. Jeszcze kilka ekranów instruktażowych i gotowe – można działać. Na tym etapie konfigurujemy dostęp do usług dodatkowych (np. Deezera, o ile mamy konto premium i Stravy). Wybredni mogą także zmienić domyślną tarczę zegara. Trzeba przyznać, że wybór jest spory, ale naprawdę ładnych jest jak na lekarstwo. O ile dla Ionica znalazłem zgrabną klasyczną tarczę, to do Versy zostawiłem w końcu domyślną – naprawdę nie było z czego wybrać, żeby to jakoś wyglądało.

Tabletowo.pl Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) Recenzje Wearable

Ionic brzmi w trzcinie

Funkcje, które mnie najbardziej interesowały, to krokomierz, pulsometr, monitoring snu i rejestracja śladów wędrówek i jazdy na rowerze. W obu zegarkach pomiar pulsu wykonywany jest co 5 sekund w spoczynku i co sekundę po wykryciu aktywności – jest to wystarczająco dużo, by dać dobry pogląd na to, jak pracuje organizm podczas wysiłku. Co ważne, ten sam pomiar pulsu (i ruchów) jest wykorzystywany do badania faz snu – zegarki zaskakująco dokładnie wykrywały nawet kilkuminutowe wybudzenia. Dokładność jest nieporównywalnie lepsza niż w popularnym Mi Bandzie 2, który po dłuższym wybudzeniu nie potrafił często wykryć ponownego zaśnięcia.

Pomiary krokomierza w urządzeniach Fitbita są konsekwentnie nieco wyższe niż w opasce Xiaomi, ale urządzenia wydają się czulsze i dokładniejsze, skłonny więc jestem uznać, że słuszność jest po ich stronie. Zegarki są w stanie wykryć i zidentyfikować na bazie wskazań czujników rodzaj aktywności (spacer, bieg, jazda na rowerze, pływanie) i zarejestrować je w oprogramowaniu – wymagane jest jedynie ustalenie minimalnego czasu trwania treningu. Działało to dość dobrze, choć zdarzały się i pomyłki. Warto jednak ręcznie uruchomić ręcznie aplikację Exercise przed rozpoczęciem treningu – tylko wtedy aktywowany zostanie wbudowany GPS (Ionic) lub zostanie nawiązane połączenie ze smartfonem w celu uzyskania danych o lokalizacji. Można też wtedy ustawić działanie autopauzy. Co ciekawe, domyślnie w aplikacji nie ma trybu wędrówki, by się pojawiła, trzeba skonfigurować dostępne dyscypliny za pomocą aplikacji Fitbit.

Tabletowo.pl Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) Recenzje Wearable

Nie znalazłem żadnej ładnej tarczy do Versy

Fitbit na co dzień

Oba zegarki nosiło mi się bardzo wygodnie, choć należy przyznać, że zapięcie w Fitbic Ionic jest niepotrzebnie udziwnione – połączenie klasycznej klamry i bolca nie sprawdzało się tak dobrze, jak klamra ze szlufką w Versie. Bolec zdarzało mi się zaczepić i wyrwać. Pomijając to – było zupełnie normalnie. Zegarki nie wyświetlają tarczy cały czas – wymagany jest ruch nadgarstka lub przyciśnięcie przycisku w celu aktywacji. Wykrywanie ruchu działało w miarę – nie było zupełnie dobrze, zwłaszcza wolniejsze ruchy nie były rozpoznawane, co zmuszało do kilkukrotnych prób. Zegarki dyskretnie przypominały kilka minut przed upływem godziny o niewypełnieniu minimalnej liczbie kroków, zachęcając do nadgonienia. Dość użyteczne okazało się przekazywanie powiadomień na ekran smartwatcha –  wymagane było tylko ustawienia, które powiadomienia mają być pokazywane. W praktyce potrafiło to działać dziwnie – nie raz zegarek nie pokazywał nic, choć telefon sygnalizował komunikat.

Nieźle wyglądał czas pracy na baterii – oba zegarki wytrzymywały koło 5 dni, zanim pojawiał się komunikat o ładowaniu przy spadku do 20% baterii. Jest to całkiem niezły wynik – przyznaję, że chyba nie potrafiłbym używać zegarka ładowanego codziennie. Ładowanie trwa około 2 h – do ładowania służy mała stacja dokująca w przypadku Versy i znacznie wygodniejszy magnetyczny kabel w przypadku Ionica.

Rejestracja tras, Strava i aplikacja Fitbit

Strava jest aplikacją, w której rejestruję większość aktywności. Cieszyłem się więc, że Fitbita można spiąć ze Stravą na poziomie samych portali, co zapowiadało bezproblemową współpracę. W praktyce okazało się to działać znacznie gorzej. Po pierwsze, synchronizowane ze Stravą są wyłącznie ćwiczenia, w których aktywny był GPS – pozostałe nie i już. Czyli żadne ćwiczenia automatycznie nie zostaną przekazane do Stravy. Mając to na względzie wychodząc aktywowałem stosowne ćwiczenie w zegarku ręcznie. Z wędrówką i „bieganiem” nie było problemu – po zakończeniu rejestracji i zsynchronizowaniu z oprogramowaniem Fitbita po parunastu minutach trasa była już w Stravie. Z niewiadomych powodów za pierwszym razem nie zadziałało to przy jeździe na rowerze – nie dość, że w samym portalu Fitbita wycieczka pojawiła się z dużym opóźnieniem, to jeszcze autosynchronizacja ze Stravą zawiodła. Kolejny raz wszystko z kolei zagrało jak należy – nie mam pojęcia, skąd problemy.

Tabletowo.pl Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) Recenzje Wearable

Kilka minut i kilkaset metrów różnicy przy rejestracji Ionicem i parą iPhone + Mi Band 2. Nic wielkiego, złożyły się błędy spowodowane prawie 1:30 h w trybie pauzy :)

Podczas treningów Versą, do uzyskania dokładnej lokalizacji potrzebne było połączenie ze smartfonem i użycie go jako GPS. Z tego, co zdołałem zaobserwować, tandem taki ma tendencję do rozrywania połączenia i przez jakiś czas zegarek nie odbiera wtedy danych o lokalizacji – Ionic z wbudowanym GPS/GLONASS był tu o wiele bardziej niezawodny, a precyzja rejestrowanego co sekundę śladu była wyższa niż GPS-u w telefonie.

Tabletowo.pl Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) Recenzje Wearable

Versa też brzmi w trzcinie

Chcąc następnym razem włączyć rejestrację w oprogramowaniu na telefonie, napotkałem kolejną ciekawostkę – nie ma tam w ogóle takiej pozycji jak jazda na rowerze. Nie mam pojęcia jaka logika za tym stoi. Sądziłem, że może poradzę sobie, rejestrując trasę wprost w Stravie za pomocą GPS telefonu, licząc, że uda się wykorzystać zegarki jedynie jako źródło informacji o pulsie. Niestety, okazało się, że Fitbit nie pozwala na bezpośredni odczyt z czujnika – skończyło się na odkurzeniu i założeniu na drugą rękę Mi Banda 2, który dzieli się tymi danymi bez problemu ze Stravą. Zresztą, po zbadaniu sprawy dokładniej wyszło, że Fitbit to w ogóle straszny zazdrośnik i niechętnie dzieli się z innymi pozyskanymi danymi. Po doświadczeniach z Mi Bandem i Lenovo miałem za standard, że dane z opaski i zegarka trafią też do Apple Health – a gdzie tam. Nie mamy pana danych i co pan nam zrobi… Nie i już.

Tabletowo.pl Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) Recenzje Wearable

Połowa dystansu wycieczki

Czego nie ma

Jako prawdziwe smart-zegarki można Ionica i Versę rozbudowywać funkcjonalnie. Niestety wybór aplikacji, jakie możemy zainstalować, nie jest w tej chwili zbyt wielki i większość ma trochę wątpliwą jak dla mnie użyteczność. Z funkcji dodatkowych najbardziej przydatna może być możliwość sparowania z urządzeniem słuchawek i wykorzystania zegarka do słuchania muzyki (własnej lub z Deezera). Od kilku tygodni można także skorzystać z płatności Fitbit Pay, o ile mamy konto w Santanderze. Ogólnie to jednak funkcje dodatkowe są takie trochę… na przyczepkę. Deweloperzy też chyba nie przykładają zbyt wielkiej uwagi do Fitbita, woląc zapewne pisać aplikacje dla zegarków z WatchOS, Tizen i Android Wear. Nie powiem jednak, by mi to jakoś przeszkadzało – od samego początku oba modele wydały mi się raczej czymś w rodzaju bardzo rozbudowanych funkcjonalnie opasek, których głównym zadaniem ma być motywowanie takich osób, jak ja, do ruszenia tyłka z fotela i pobawienia się w sport.

Co wyszło, a co nie wyszło Fitbitowi

Niewątpliwie czas pracy na baterii jest jednym z jaśniejszych punktów obu testowanych urządzeń. Autonomia rzędu 5-6 dni w szczycie (jeśli nie rejestrujemy aktywności) jest zupełnie niezłym wynikiem. Także 8-10 h rejestracji śladu GPS na w pełni naładowanym Ionicu to bardzo zachęcający wynik. Jakość wykonania stoi na bardzo dobrym poziomie, mimo, że w czasie testów zdarzyło mi się parę razy dość mocno uderzyć szkłem zegarka nie ma na nim najmniejszej rysy – pokrycie szkłem Gorilla 3 sprawdza się dobrze, choć w zegarku w sumie wolałbym szkiełko szafirowe. Trochę nie wyszły chyba funkcje smart – są uproszczone, oprogramowania jest mało i nie ma tam nic ciekawego. Dla osób serio chcących podejmować wyzwania dostępny jest trener personalny Coach z własną aplikacją – jeśli chcemy z niego skorzystać, niestety bez sięgnięcia po kartę płatniczą się przy tym nie obejdzie. Skądinąd trochę nie rozumiem rozbijania tych funkcji na osobne aplikacje.

Tabletowo.pl Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) Recenzje Wearable

Oczka czujników

Słowo podsumowania

Ogólne wrażenie po miesiącu ciągłego użytkowania Fitbitów jest pozytywne. Oba testowane urządzenia spełniły moje – niezbyt wysokie – wymagania. Doskonale spisały się jako zegarek na co dzień – mierząc czas, powiadamiając o nowych wiadomościach na redakcyjnym Discordzie i zwyczajnie zachęcając do wyrabiania dziennego celu 10 tysięcy kroków. Zarzucić muszę jedynie traktowanie się Fitbita jak oblężonej twierdzy – bardzo, bardzo mi brakuje synchronizacji z Apple Health i możliwości odczytywania danych z pulsometru bezpośrednio przez oprogramowanie typu Endomondo czy Strava. I tylko trochę rekompensuje tu bodaj najlepsza aplikacja webowa na portalu Fitbita.

Tabletowo.pl Zegarki Fitbit Ionic i Fitbit Versa - para dla aktywnych (recenzja) Recenzje Wearable

W drogę!

Jak zatem odpowiedzieć na pytanie, czy warto postawić na Fitbita wybierając sprzęt dla siebie? Wydaje mi się, że jeśli określasz się jako sportowca z aspiracjami i mierzysz wysoko, wybór powinien paść na bardziej rozbudowane urządzenia Garmina i Polara. Ale jeśli poszukujesz czegoś mniej wyrafinowanego, co ma po prostu zmotywować się do ruszenia się z domu, to Fitbit będzie dla ciebie. Mnie w każdym razie szkoda będzie rozstać się z Fitbitem (szczególnie z Ionicem), ale już dłużej nie mogłem odwlekać recenzji ;)

8.5 Ocena (1-10)

Plusy
 • GPS (Ionic) z sekundowym logowaniem
 • Connected GPS (Versa) – możliwość korzystania z GPS smartfona
 • ciekawy wygląd
 • dobra jakość wykonania
 • łatwy system wymiany pasków
 • dokładny pulsometr
 • ponadprzeciętny monitoring snu
 • dobry czas pracy na jednym ładowaniu
Minusy
 • Connected GPS w Versie potrafi zerwać połączenie na kilka minut
 • czujnik wysycenia krwi jak do tej pory bezużyteczny
 • brak współpracy z aplikacjami innych firm bez pośrednictwa platformy Fitbit
 • synchronizacja logowanych aktywności między Fitbitem a Stravą potrafi zawieść bez przyczyny
 • system zapinania paska w Ionicu jest niezbyt wygodny i pasek potrafi się rozpiąć
 • stacja dokująca do Versy jest niewygodna w użyciu
Dodaj swoją recenzję  |  Read reviews and comments

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - mega okazje na Świeta!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona