Zdjęcia z Facebooka wkrótce wyślemy bezpośrednio do Zdjęć Google

Przesyłanie zdjęć z Facebooka do innych usług niebawem powinno stać się znacznie wygodniejsze. Firma Marka Zuckerberga ogłosiła właśnie wprowadzenie nowego narzędzia.

Zdjęcia wprost z Facebooka do Zdjęć Google

Obecnie, aby wrzucić zdjęcia z Facebooka do chmury Google, Microsoftu czy Apple, musimy trochę poklikać. Po pierwsze, trzeba pobrać fotki na dysk lokalny, a następnie wejść na stronę lub uruchomić aplikację jednej z usług i dopiero rozpocząć transfer. Ewentualnie, podczas pobierania można wskazać lokalizację folderu na komputerze, który jest podpięty do chmury, aby skrócić cały proces.

Facebook postanowił usprawnić transfer zdjęć. Nowe narzędzie, które aktualnie jest wdrażane w Irlandii, umożliwia bezpośrednie przesyłanie zdjęć z serwisu społecznościowego do Zdjęć Google. Docelowo, w pierwszej połowie 2020 roku, będzie ono dostępne na całym świecie. Ponadto, z czasem pojawi się wsparcie dla innych usług w chmurze.

W ramach projektu przesyłania Facebook może rozpocząć współpracę z innymi dużymi graczami, takimi jak Apple czy Microsoft. Niewykluczone, że niebawem transfer danych będzie obsługiwany przez większość popularnych usług chmurowych, co dla wybranej grupy użytkowników będzie odczuwalnym ułatwieniem.

Firma chwali się, że narzędzie opiera się na kodzie opracowanym podczas udziału w przedsięwzięciu open source o nazwie Data Transfer Project. Obecnie mogą z niego korzystać tylko wybrani użytkownicy, których zadaniem jest przetestowanie nowych funkcji. Zabrane opinie mają następnie posłużyć do wprowadzenia ewentualnych zmian przed światową premierą.

Nowe narzędzie znajdziemy w ustawieniach Facebooka. Należy przejść do sekcji Twoje informacje na Facebooku, czyli tego samego miejsca, które zawiera m.in. funkcję pobrania kopii wszystkich najważniejszych danych o koncie.

Brzmi ciekawie, ale…

Projekt ogłoszony przez Facebooka na pewno znajdzie wierne grono odbiorców. Możliwość sprawnego transferu zdjęć powinna sprawdzić się, gdy przykładowo zamierzamy usunąć wybrane pliki z biblioteki serwisu, ale nie chcemy ich stracić na zawsze.

Z drugiej strony, nie będzie to raczej rozwiązanie cieszące się naprawdę dużym zainteresowaniem. W końcu, gdy ktoś korzysta chociażby ze Zdjęć Google, to raczej tam trzyma większość wykonanych zdjęć, również tych, które później udostępnia na Facebooku. Narzędzie będzie więc wykorzystywane sporadycznie, aby tylko utworzyć kopię, a nie regularnie dokonywać transferu pomiędzy różnymi usługami.

Polecamy również:

Zdjęcia Google pozwalają na ręczne oznaczanie osób, ale są ograniczenia

źródło: Facebook, The Verge