(fot. Google)

Zdjęcia Google pozwalają na ręczne oznaczanie osób, ale są ograniczenia

Sztuczna inteligencja w Zdjęciach Google zapewnia zestaw przydatnych funkcji. Nie działa ona jednak idealnie, więc Google postanowiło udostępnić użytkownikom nowe narzędzie, aby wspomóc algorytmy.

Reklama

Ręczne oznaczanie osób na zdjęciach

Na wstępie należy zaznaczyć, że użytkownicy nie zyskali całkowitej dowolności we wskazywaniu twarzy na zdjęciach. Nie można zaznaczyć dowolnego obszaru i następnie przypisać go do konkretnej osoby. Nadal musimy polegać na algorytmach Google, które muszą wykryć twarz.

Reklama

Zmiana polega na możliwości ręcznego przypisania osoby do wykrytej twarzy. Wcześniej zadanie to należało wyłącznie na sztucznej inteligencji, która nie zawsze wykazuje się wysoką skutecznością. W związku z tym, część zdjęć nie była otagowana, mimo iż Zdjęcia Google „wiedziały”, że ktoś się na nich znajduje.

Nowość jest właśnie wdrażana w aplikacji na Androida. Cały proces udostępniania przeprowadzany jest stopniowo, więc jeszcze nie wszyscy mogą skorzystać z narzędzia do ręcznego oznaczania osób. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na odpowiednią aktualizację.

Gdzie szukać nowej funkcji?

W celu skorzystania z ręcznego przypisywania osób do wykrytych twarzy należy przejść do panelu EXIF. Można go wywołać klikając na trzy kropki w prawym górnym rogu, gdy otworzymy dowolne zdjęcie lub korzystając z gestu pociągnięcia do góry. W sekcji, która zawiera wykryte twarze, powinna być widoczna ikona pióra, przenosząca do panelu edycji.

(fot. Android Police)

Panel edycji pozwala na przypisanie twarzy do konkretnej osoby. Wystarczy wykonać tylko kilka kliknięć. Nie zabrakło opcji edycji już oznaczonych zdjęć – możemy zmienić zarówno ręcznie wprowadzone informacje, jak i wcześniejsze działania algorytmu Google.

Nowa funkcja powinna pomóc w uporządkowaniu zdjęć trzymanych w bibliotece Google. Dzięki temu, wreszcie w jednym miejscu zgromadzimy wszystkie zdjęcia konkretnej osoby. Oczywiście pod warunkiem, że Zdjęcia Google rozpoznały, że na danej fotce znajduje się twarz.

Nie jest jasne, czy Google wykorzysta nową porcję danych do poprawy algorytmów rozpoznawania twarzy. Jeśli firma zdecyduje się na taki ruch, to niewykluczone, że Zdjęcia Google zaczną odczuwalnie lepiej wykrywać osoby.

Polecamy również:

Zdjęcia Google otrzymują narzędzie do rysowania. Całe wieki po konkurencji

źródło: Android Police