Zdjęcia Google z sortowaniem według lokalizacji

Zdjęcia Google to jedna z najpopularniejszych aplikacji do przeglądania zdjęć, jaka dostępna jest dla smartfonów z systemem Android. Właśnie doczekała się aktualizacji, która z pewnością spodoba się często podróżującym użytkownikom.

Zdjęcia Google: istotny brak uzupełniony

Jedną z największych bolączek aplikacji Zdjęcia Google był brak możliwości sortowania zdjęć według miejsca, w którym zostały zrobione. Rozwiązania konkurencyjne już od jakiegoś czasu pozwalają na efektowne przeglądanie własnej mapy zdjęć, dlatego użytkownicy tej aplikacji mogli czuć się nieco zazdrośni.

Jeden z powodów ku temu, by spoglądać w kierunku rozwiązań alternatywnych, już niedługo przestanie istnieć – pierwsi użytkownicy otrzymują aktualizację Zdjęć Google pozwalającą na przeglądanie mapy zdjęć zapisanych w aplikacji.

Zdjęcia Google
fot. via XDA Developers

Prosto i przejrzyście

Sortowanie zdjęć według lokalizacji zostało wdrożone w sposób typowy dla firmy Google – prosto, przejrzyście i intuicyjne. Przy pomocy ekranu dotykowego w smartfonie obracamy wirtualną kulę ziemską, na której znajdziemy wyróżnione miejsca, gdzie zrobiliśmy najwięcej zdjęć. Wystarczy przybliżyć wybrany obszar, by zobaczyć zrobione w danym miejscu zdjęcia.

Zdjęcia Google
fot. via XDA Developers

Do identyfikacji lokalizacji zdjęć służą dane zapisywane przez aparat (o ile odpowiednia funkcja została włączona), historia lokalizacji na koncie Google oraz charakterystyczne miejsca widoczne na poszczególnych kadrach. Dzięki wykorzystaniu kilku narzędzi można przypuszczać, że nowa funkcja będzie prezentowała dokładne wyniki.

Tylko dla wybranych (póki co)

Zawierająca zmianę aktualizacja, oznaczona numerem wersji 4.52, trafiła, na tę chwilę, do niewielkiego grona odbiorców docelowych, jednak można przypuszczać, że Google będzie sukcesywnie rozszerzać jej dostępność o kolejnych użytkowników. Możliwość korzystania z sortowania według lokalizacji w Zdjęciach Google wydaje się być zatem kwestią raczej dni niż tygodni czy miesięcy.

Zdjęcia Google
fot. via XDA Developers

Sortowanie zdjęć według miejsca, w którym zostały zrobione, to z pewnością jedna z bardziej przydatnych funkcji w aplikacji służącej do przeglądania fotografii. To znaczące ułatwienie przede wszystkim dla osób, które podróżują chętnie i często. Nie muszą pamiętać, kiedy konkretnie byli w danym miejscu, by odnaleźć zdjęcia stamtąd – wystarczy wskazać dane miejsce na mapie.

Jako że wiele zdjęć przechowuję w chmurze Google czekam z niecierpliwością, aż sam będę mógł przetestować mapę moich zdjęć. Mimo, że z pewnością nie zaprezentuje się tak ciekawie, jak bym chciał, na pewno wiele ułatwi.