iPhone 8 iPhone 8 Plus (fot. Apple)

Za wymianę baterii w iPhonie zapłacimy jednak nieco mniej

Jak zapewne pamiętacie, nie tak dawno informowaliśmy o starcie w USA programu wymiany baterii w iPhone’ach objętych programowym spowalnianiem. Ceny amerykańskie zostały obniżone o okrągłe 50$, z 79 do 29$ bez podatku. W Polsce koszt wymiany miał wynosić 149 złotych. Ostatecznie będzie jednak nieco niższy.

Pierwsze informacje o uruchomieniu programu wymiany w Polsce wskazywały na cenę 149 zł, nieco wyższą niż w USA nawet po uwzględnienieniu 23% podatku VAT. Dziś jednak na stronie Apple pojawiło się w końcu oficjalne stanowisko firmy w języku polskim, dotyczące zarówno przyczyn decyzji o wprowadzeniu programowego ograniczenia wydajności, jak i bonifikaty na wymianę baterii.

Reklama

Wszystkie modele telefonów objęte pogwarancyjnym programem wymiany (iPhone 6 i modele późniejsze) będą mogły mieć wymienioną baterię w cenie obniżonej o 240 zł w stosunku do normalnej – redukcja z 369 zł na jedyne 129 zł. Czas promocji nie ulega zmianie i obejmuje okres od początku roku do końca grudnia 2018 roku.

W całej sytuacji interesujące są dwie kwestie:

  • co z użytkownikami, którzy skorzystali z wymiany w serwisach oferujących je w cenie podanej wcześniej, tj 149 zł – czy będą mieć zwróconą różnicę, czy też zostanie zaproponowane jakieś inne wyjście. A może nic nie zostanie zaproponowane?
  • W oświadczeniu Apple znalazło się następujące sformułowanie: „w przypadkach, w których zachodzi konieczność takiej wymiany”. Tu nasuwa mi się pytanie, czy oznacza to, że z promocji cenowej skorzystać będą mogli wyłącznie właściciele urządzeń, w których doszło do potwierdzonego przez serwis spowolnienia związanego z kiepskim stanem baterii, czy też wymiana w cenie 129 zł będzie dostępna dla każdego użytkownika iPhone’a 6 lub późniejszego, który zdecyduje, że nie odpowiada mu działanie smartfona i zechce wymienić baterię na nową.

Przyznaję, że zwłaszcza ostanie pytanie mnie interesuje osobiście, ponieważ planowałem pod koniec roku wymienić baterię w posiadanym 7+. Chociaż na ten moment nie ma to żadnego sensu, gdyż zużycie podane przez Battery Life nie przekracza 8% po 14 miesiącach używania, to pod koniec roku skorzystałbym z możliwości tańszej wymiany w serwisie autoryzowanym niezależnie od meldowanego stanu – cena porównywalna z serwisem nieautoryzowanym jest dostatecznie atrakcyjna :)