Z YunOS korzysta już ponad 70 milionów użytkowników smartfonów

YunOS, lub jak kto woli – Aliyun OS, choć dla nas jest raczej egzotyczną ciekawostką, rośnie jak na drożdżach. Do rąk klientów trafiło bowiem już 70 milionów smartfonów z tym systemem operacyjnym. A to i tak tylko część urządzeń, których pracą zarządza OS Alibaby.

W 2015 roku zanotowano 700% wzrost popularności tego systemu, dzięki czemu stał się on trzecim najpopularniejszym mobilnym OS-em, zaraz za Androidem i iOS. Do końca maja na rynku aktywnych było już 70 milionów smartfonów z YunOS. Natomiast w samym pierwszym kwartale 2016 roku do rąk klientów w Chinach trafiło 17 milionów urządzeń z tym systemem, co stanowi 16% całej sprzedaży w tym trymestrze i jest wynikiem lepszym niż udało się osiągnąć Apple w analogicznym okresie w tym kraju.

Bo to właśnie na tamtejszy rynek przeznaczony jest przede wszystkim YunOS. W sprzedaży debiutuje coraz więcej smartfonów z tym OS-em, m.in. niedawno zaprezentowany Meizu M3. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie współpraca z Meizu zapoczątkowała prawdziwy boom na ten system operacyjny.

Alibaba za 590 milionów dolarów wykupiła na początku 2015 roku część akcji Meizu. Producent wyrósł na prawdziwego giganta (w 2015 roku sprzedał ponad 20 milionów smartfonów), a to pociągnęło za sobą również sukces YunOS. Oczywiście nie jest to jedyna marka, produkująca urządzenia z tym systemem, aczkolwiek z naszej perspektywy najbardziej znana.

Alibaba szacuje, że do końca 2016 roku aktywnych będzie już 100 milionów smartfonów z YunOS, co ma przełożyć się na udziały w chińskim rynku na poziomie 20-25%.

Źródło: gbtimes przez Phone Radar