Google YouTube
fot. freestocks.org / Pexels

YouTube: niektórzy będą musieli pokazać dowód, aby zweryfikować swój wiek

Google ogłosiło, że wprowadzone zostaną odpowiednie zmiany, aby ulepszyć proces weryfikacji wieku na YouTube. Cóż, wybrani użytkownicy będą musieli przedstawić dokument potwierdzający, że faktycznie skończyli już 18 lat.

Reklama

Bezpieczeństwo jednym z priorytetów

We wpisie na oficjalnym blogu, Google wymienia funkcje i różne rozwiązania wprowadzone na YouTube w ciągu ostatnich lat, które pozytywnie wpływają na jakość całej platformy. Firma zaznacza, że podjęła ważne kroki, aby uczynić swój serwis z materiałami wideo przyjaznym dla rodziny – np. wprowadzenie aplikacji YouTube Kids dla odbiorców mających poniżej 13 lat.

Ważnym elementem są także ograniczenia wiekowe. Google dodaje, że mimo iż wielu użytkowników i twórców zazwyczaj najlepiej potrafi ocenić do jakiej grupy skierowany jest dany materiał, to YouTube zamierza wdrożyć nowe mechanizmy, aby jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa.

Obecnie ograniczenia mogą być nałożone przez wewnętrzny zespół Trust&Safety, ale w niedalekiej przyszłości firma planuje w większym stopniu opierać się na wskazaniach algorytmu. Do wykrywania nieodpowiednich treści, a także nakładania ograniczeń, wykorzystane zostanie uczenie maszynowe.

Rozszerzenie weryfikacji wieku w Europie

To nie koniec nadchodzących zmian. YouTube informuje, że w związku z nadchodzącymi przepisami, takimi jak dyrektywa Unii Europejskiej o audiowizualnych usługach medialnych (AVMSD), podejmie kolejne kroki mające na celu ulepszenie procesu weryfikacji wieku.

YouTube – weryfikacja wieku.
(fot. YouTube)

W ciągu najbliższych miesięcy zostanie wprowadzony dodatkowy etap weryfikacji wieku. W ramach nowego procesu, niektórzy europejscy użytkownicy mogą bowiem zostać poproszeni o przedstawienie dodatkowego potwierdzenia wieku podczas próby oglądania treści dla dorosłych.

Jeśli systemy YouTube’a nie będą w stanie ustalić, czy widz faktycznie ma powyżej 18 lat, to zostanie on poproszony o pokazanie ważnego dowodu tożsamości lub karty kredytowej w celu zweryfikowania wieku. Google zaznacza, że nowy mechanizm został opracowany w taki sposób, aby zapewnić jak najwyższy poziom prywatności i bezpieczeństwa, także w momencie przedstawiania danych z ważnego dokumentu.

Coś czuję, że nadchodzące zmiany nie zostaną zbyt dobrze przyjęte przez młodszych użytkowników serwisu. W końcu, wiele treści popularnych wśród nastolatków oznaczonych jest jako „18+”.