aplikacja youtube app logo

YouTube uczy się od najlepszych i testuje krótkie „Klipy”, wzorem Twitcha

Zaczynamy przyzwyczajać się do tego, że żyjemy w czasach krótkich wiadomości. Kto czyta całe artykuły? Kto ogląda całe materiały wideo? Nie mamy na to czasu. Wystarczą krótkie filmy „Clips” na YouTube i wszyscy bedą zadowoleni.

Zrozumieć potrzeby tłumów

Nie lubimy czekać. Otwierając jakiś film czy artykuł, poszukujemy prostych odpowiedzi, najlepiej podkreślonych albo wyraźnie wytłuszczonych, żeby nie dało się ich przegapić. Odpowiednikiem takich opcji wizualnego wyróżnienia ważnych treści są na przykład krótkie klipy z zajawkami na Twitchu. W podobnej formie możemy je wkrótce zobaczyć na YouTube.

YouTube już teraz pomaga użytkownikom odnajdować najbardziej interesujące ich fragmenty filmów dzięki systemowi rozdziałów. Jednak testuje też znacznie lepsze rozwiązanie, które doskonale znają użytkownicy Twitcha. Tam system krótkich klipów, prezentujących najważniejsze fragmenty streamów, działa już od 2016 roku.

„Klipy” od YouTube

YouTube zdradza na stronie wsparcia, że wielu twórców i widzów zwracało się do Google z prośbą o wprowadzenie czegoś na kształt krótkich filmów z Twitcha. Chodzi o tworzenie krótkich zapowiedzi z fragmentów udostępnionych filmów czy streamów i udostępnianie ich społeczności. YouTube postanowiło pochylić się nad tym tematem i rozpocząć testy funkcji, którą nazwano „Clips”, czy też w wersji polskiej – po prostu Klipy.

Obecnie wybrani twórcy zaangażowani są w nadawanie kształtu tej nowej sekcji YouTube’a – na razie w wersji serwisu dostępnej na komputery i urządzenia z systemem Android. Wkrótce tworzyć Klipy będą mogli także niektórzy youtuberzy pracujący na iOS.

Jak to ma działać? Tworząc „Clips”, użytkownik będzie mógł spośród przesłanych filmów i strumieni, wybrać krótki fragment wideo, liczący od 5 do 60 sekund. Tak przygotowany skrót czy zajawkę będzie można szybko udostępnić na różnych platformach i sieciach społecznościowych.

Ponieważ nowe funkcje są dopiero w fazie testów alfa, włączono ją dla ograniczonej liczby kanałów. Jak przekazuje YouTube, wszystko zmierza w dobrym kierunku i możemy spodziewać się szerszego wprowadzenia Klipów już wkrótce.

Więcej o Klipach przeczytacie na polskiej stronie wsparcia Google.