Reklama

XPG prezentuje swój pierwszy mini-komputer. Oto XPG GAIA

XPG kojarzy nam się z serią produktów ADATY, skierowaną głównie dla graczy, bądź taką, która proponuje efektowny wygląd podzespołów. Teraz do oferty dołącza mini-komputer XPG GAIA. Mocy na pewno nie zabraknie.

Reklama

XPG GAIA to mały komputer, który zadowoli fanów minimalizmu

XPG GAIA jest sprzedawany w dwóch wersjach, różniących się wyłącznie procesorem. Mocniejsza bazuje na 8-rdzeniowym i 16-wątkowym procesorze Intel Core i9-9980HK, znanym głównie z laptopów. Jego bazowe taktowanie wynosi 2.4 GHz, a w trybie Boost osiąga wartość 5.0 GHz. TDP w tym modelu wynosi 45W, jako że jest to procesor niskonapięciowy, generuje też przy tym znacznie mniej ciepła, przez co jego schłodzenie jest w miarę proste i nie wymaga dużych chłodzeń.

Słabsza wersja – o ile w ogóle można tak o niej powiedzieć – jest wyposażona w 6-rdzeniowy i 12-wątkowy Intel Core i7-9750H, który na zegarze bazowym ma 2.6 GHz, natomiast w trybie Boost 4.5 GHz.

Główną zaletą tego modelu ma być oczywiście jego wielkość. Został on stworzony z myślą o jego przenoszeniu między pokojami, przez co można go podłączyć np. w biurze, po czym przenieść go do salonu, żeby cieszyć się rozrywką na telewizorze. Wymiary XPG GAIA to 238 x 96 x 216 mm, natomiast jego waga wynosi 3,23 kg.

Główną zaletą XPG GAIA są jego kompaktowe wymiary
Główną zaletą XPG GAIA są jego kompaktowe wymiary (fot. XPG)

Wracając do specyfikacji technicznej. Użytkownik do wykorzystania dostanie aż 32 GB RAM (2 x 16 GB), które będzie taktowane zegarem na poziomie 3200 MHz. Nie trzeba chyba wspominać, że będzie to pamięć XPG. Na dane natomiast zostanie przekazany dysk SSD XPG SX8200 Pro, który osiąga prędkości rzędu 3500 MB/3000 MB (odczyt/zapis). Jego pojemność to 2 TB.

Moc do komputera będzie dostarczał pół-pasywny zasilacz Flex ATX o mocy 500W, posiadający certyfikat 80 Plus Platinum. Jego maksymalna głośność ma oscylować na poziomie 40 dB, więc nie powinien być słyszalny, nawet pod mocnym obciążeniem.

XPG GAIA będzie na razie dostępny wyłącznie w Ameryce Północnej i Japonii
XPG GAIA będzie na razie dostępny wyłącznie w Ameryce Północnej i Japonii (fot. XPG)

Niestety nie wszystko złoto co się świeci. XPG Gaia nie posiada dedykowanej karty graficznej, bazuj na zintegrowanych układach z serii Intel UHD Graphics 630, przez co nie skorzystają z niego osoby chcące zagrać w wymagające gry czy profesjonaliści.

Mini-komputer XPG jest obecnie dostępny wyłącznie na rynku amerykańskim oraz japońskim. Na razie nie wiadomo, kiedy pojawi się w Europie.