Rek pod headerem

Na bogato: Xiaomi szykuje CZTERY smartfony z aparatem 108 Mpix

Jeszcze do niedawna wydawało się, że producenci przestali ścigać się na liczbę megapikseli w aparatach. W 2019 roku już niemal standardem stały się jednak smartfony z sensorami 48 Mpix, a kilka dni temu na rynku zadebiutował pierwszy z matrycą 64 Mpix (Redmi Note 8 Pro). Xiaomi nie zamierza na tym poprzestać i szykuje aż cztery modele z aparatem 108 Mpix.

Więcej megapikseli = lepsze zdjęcie…

…a przynajmniej z takiego założenia wychodzą producenci. Dzięki większej liczbie megapikseli aparat jest w stanie zebrać więcej informacji i wykonać lepszej jakości zdjęcie, szczególnie w trudniejszych warunkach, gdzie światła jest zdecydowanie mniej. To znaczy tak to wygląda w teorii, bowiem nie mniej ważne jest oprogramowanie, a z tym… różnie bywa.

Reklama

Nie zmienia to jednak faktu, że 2019 rok przyniósł premierę niejednego smartfona z aparatem o rozdzielczości 48 Mpix (nie będę nawet próbował ich wszystkich zliczyć). Warto tu dodać, że domyślnie zdjęcia zapisywane są i tak w 12 Mpix, bowiem producenci wykorzystują technologię łączenia czterech sąsiadujących pikseli o rozmiarze 0,8 µm każdy w jeden większy o wielkości 1,6 µm. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku 64 Mpix (tam fotografie mają finalnie 16 Mpix).

smartfon Xiaomi Mi 9
Xiaomi Mi 9 z aparatem 48 Mpix (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Smartfony Xiaomi z aparatem 108 Mpix

Xiaomi już niemal miesiąc temu poinformowało, że w (bliżej nieokreślonej) przyszłości wypuści na rynek smartfon z aparatem 108 Mpix. Kilka dni później Samsung oficjalnie zaprezentował sensor ISOCELL Bright HMX o takiej właśnie rozdzielczości, który – jak się okazuje – opracował wspólnie z chińskim przedsiębiorstwem. Dla przypomnienia, matryca ma rozmiar 1/1.33″, piksele wielkości 0,8 µm i wykonuje zdjęcia maksymalnie w rozdzielczości 12032×9024 pikseli, aczkolwiek domyślnie zapisywane będą w 27 Mpix, gdyż użyta zostanie technologia Tetracell.

Okazuje się, że Xiaomi nie rzucało słów na wiatr, bowiem – jak dowiedział się serwis xda-developers – w przygotowaniu są aż cztery modele z aparatem 108 Mpix. Noszą one oznaczenia kodowe „tucana”, „draco”, „umi” i „cmi”, a ich istnienie zdradził kod aplikacji Mi Gallery w MIUI. Co ciekawe, według źródła żaden z nich nie jest Xiaomi Mi Mix 4, więc może się okazać, że smartfon ten nie zostanie wyposażony w taki sensor.

Serwis xda-developers zaznacza, że Mi Gallery we wspomnianych czterech modelach dodaje wsparcie dla wyświetlania 108 Mpix w pełnej rozdzielczości i niekoniecznie musi to oznaczać, że zostaną one wyposażone w taki aparat, ale byłoby to raczej dziwnym posunięciem, dlatego kwestia ta wydaje się przesądzona.

Niewykluczone też, że nie wszystkie ww. smartfony zadebiutują na rynku z logo Xiaomi na obudowie – część może dołączyć do oferty marki-córki Redmi, ale aktualnie nie ma na to żadnych dowodów, więc czekamy na kolejne doniesienia.

*Na zdjęciu tytułowym Xiaomi Mi 9T (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Denisa)

Źródło: xda-developers