smartfon Xiaomi Mi MIX 2 smartphone
Xiaomi Mi MIX 2 Special Edition /Fot: Tabletowo

Xiaomi zapowiada koniec programu MIUI Global Beta

Na początku tego tygodnia Xiaomi poinformowało, że nie będzie udostępniać MIUI 10 Beta ROM dla smartfonów starszych niż rok oraz budżetowców marki Redmi. Dziś producent zapowiedział zaś koniec programu MIUI Global Beta dla wszystkich urządzeń.

Reklama

Xiaomi tłumaczy, że MIUI Global w wersji beta skierowane było do najzagorzalszych fanów, którzy chcieli jako pierwsi sprawdzić i przetestować nowe funkcje, a jednocześnie też pomóc w dopracowywaniu systemu dzięki przekazywaniu informacji zwrotnych producentowi. Grupa ta doskonale rozumiała, że wydania testowe niekoniecznie muszą być stabilne i wolne od błędów.

Reklama

Kiedy jednak z urządzeń Xiaomi zaczęło korzystać więcej osób na całym świecie, producent zauważył, że coraz częściej instalują one MIUI Global Beta zamiast używać wersji stabilnej. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby każdy decydował się na to świadomie, lecz niejednokrotnie użytkownicy robili to, aby po prostu jak najszybciej móc korzystać z najnowszego wydania oprogramowania, nawet jeśli nie było ono stabilne i niezawodne.

Xiaomi podkreśla, że program beta testów nie powstał po to, aby niecierpliwcy mogli jak najwcześniej móc korzystać z nowych funkcji, a po to, aby za pomocą informacji zwrotnych doświadczeniu i zorientowani w temacie użytkownicy MIUI beta pomogli mu wyłapać błędy oraz dopracować oprogramowanie przed finalnym udostępnieniem.

Niestety, nie wszyscy odpowiednio rozumieli program beta testów i niejednokrotnie sfrustrowani narzekali, że coś nie działa tak, jak (w ich mniemaniu) powinno. Jednocześnie Xiaomi doszło do wniosku, że MIUI dojrzało przez lata na tyle, że większość użytkowników oczekuje teraz przede wszystkim stabilności działania.

W związku w tym producent zdecydował się zrezygnować z programu MIUI Global Beta, aby móc skupić się na dopracowywaniu interfejsu i wydawać wersje stabilne częściej niż do tej pory. Oficjalnie zostanie on zakończony z dniem 1 lipca 2019 roku.

A Wy braliście udział w beta testach MIUI?

Lista smartfonów Xiaomi, które dostaną aktualizację do Androida Q

Plany Xiaomi odnośnie Androida Q – lista smartfonów, które na pewno dostaną aktualizację

*Na zdjęciu tytułowym Xiaomi Mi MIX 2 Special Edition (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Krzyśka)

Źródło: Mi Community dzięki xda-developers