(fot. XPeng Motors)

Xiaomi inwestuje w producenta samochodów elektrycznych

Smartfony, smartopaski, laptopy, hulajnogi, a teraz również samochody wyposażone w silniki elektryczne i zestaw większych akumulatorów. Xiaomi zdecydowało się zainwestować w chiński startup XPeng Motors.

Współpraca Xiaomi i XPeng Motors

Chiński producent samochodów, który wspierany jest już przez firmy Alibaba i Foxconn, zyskał kolejnych inwestorów, a wraz z nimi zastrzyk kapitału w wysokości 400 mln dolarów. Jednym ze strategicznych inwestorów zostało Xiaomi.

Reklama
XPeng G3 (fot. XPeng Motors)

Założyciel i dyrektor generalny Xiaomi, Lei Jun, w oficjalnym komunikacie powiedział, że obie firmy dzięki współpracy już wcześniej osiągnęły ogromny postęp w opracowywaniu technologii łączenia smartfonów i inteligentnych samochodów. Xiaomi wierzy, że nowa inwestycja jeszcze bardziej pogłębi partnerstwo z XPeng Motors dotyczące rozwoju inteligentnego sprzętu, a także urządzeń internetu rzeczy.

He Xiaopeng, dyrektor generalny XPeng Motors, jest przekonany, że doświadczenie Xiaomi na rynku konsumenckim, sprawne dostrzeganie panujących trendów, a także technologia mogą wnieść ogromną wartość do tego, co firma zamierza osiągnąć w ciągu najbliższych lat.

XPeng ma ambitne plany związane z rynkiem motoryzacyjnym

Chiński startup zaprezentował i rozpoczął już dostawy elektrycznego SUV-a o nazwie G3. Obecnie dostępny jest on wyłącznie w Państwie Środka w całkiem atrakcyjnej cenie wynoszącej 227 800 juanów, czyli niecałe 130 tysięcy złotych. Niewykluczone, że model określany przez niektórych klonem Tesli trafi z czasem również na inne rynki, w tym także do Europy.

XPeng P7 (fot. XPeng Motors)

XPeng Motors pokazało jeszcze elektrycznego sedana o oznaczeniu P7. Firma zamierza rozpocząć produkcję wiosną 2020 roku, a pierwsze dostawy do klientów mają wystartować w drugim kwartale nadchodzącego roku. Obecne plany zakładają także ogólne zwiększenie produkcji i sprzedaży, co powinno udać się dzięki nowym inwestorom.

Inwestycja Xiaomi nie oznacza, że nagle zobaczymy samochody z logo tej firmy. Wciąż będą one produkowane pod marką XPeng Motors. Niewykluczone jednak, że w przyszłości Xiaomi przedstawi własne elektryczne auto, które zachwyci stosunkiem jakości do ceny. Możliwe, że wówczas fani motoryzacji, wzorem miłośników smartfonów, zaczną używać popularnego określenia „Xiaomi lepsze”.

Polecamy również:

Volkswagen ID. SPACE VIZZION – zapowiedź nowego elektrycznego kombi

źródło: TechCrunch, CNBC, elektrowoz.pl