Wyświetlacze AMOLED są już tańsze w produkcji niż ekrany LCD

Popularność AMOLED-owych wyświetlaczy na przestrzeni ostatniego roku wzrosła (aż) o 100%. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że na rynku debiutuje coraz więcej smartfonów, wyposażonych w ten typ ekranu. Trend wzrostowy z pewnością się utrzyma, ponieważ teraz to matryce LCD są droższe w produkcji.

Reklama

Jeszcze do niedawna AMOLED-y zarezerwowane były wyłącznie dla urządzeń z najwyższej półki. Wiązało się to oczywiście z ich wysokimi cenami. Te jednak sukcesywnie spadały, aż do momentu, w którym okazało się, że są one tańsze od stosowanych na szeroką skalę wyświetlaczy LTPS LCD (Low Temperature Poly-Silicon Liquid Crystal Display).

Badacze z IHS Technology wyliczyli, że koszt produkcji 5-calowego ekranu o rozdzielczości Full HD, wykonanego w technologii AMOLED jest równy 14,3 dolara, podczas gdy LTPS LCD 14,6 dolara. Być może różnica nie jest ogromna, ale trzeba zaznaczyć, że jeszcze w poprzednim kwartale (Q4 2015) wartości te wynosiły – odpowiednio – 17,1 dolara i 15,7 dolara. Mamy tu więc do czynienia ze spadkiem o – odpowiednio – 2,8 i 1,1 dolara.

Koszt wyprodukowania wyświetlacza LTPS LCD i AMOLED. Pierwszy wiersz to cena materiałów, drugi to inne koszty, zaś trzeci to koszty łącznie
Koszt wyprodukowania wyświetlacza LTPS LCD i AMOLED. Pierwszy wiersz to cena materiałów, drugi to inne koszty, zaś trzeci to koszty łącznie

Już teraz możemy zauważyć, że na rynku debiutuje ogromna ilość nowych smartfonów, wyposażonych w wyświetlacze AMOLED. Pochodzą one z różnych półek cenowych, czego przykładem może być wprowadzony niedawno na polski rynek Samsung Galaxy J3 2016 (na zdjęciu na samej górze). Oczywiście cały czas pozostaje aktywny spór na temat tego, który ekran jest lepszy, jednak wygląda na to, że wkrótce klienci nie dostaną już wyboru, bowiem producenci jeszcze chętniej będą sięgać po ekrany AMOLED – przede wszystkim z powodu ich niższej ceny. Ostatnim „bastionem” może zostać Apple, które jeszcze przez przynajmniej dwa lata pozostanie wierne wyświetlaczom LCD.

Te wpisy mogą Cię zainteresować:

Źródło: ETNews