Ważne

W 2016 roku wyświetlacze AMOLED mogą całkowicie wyprzeć ekrany LCD

Wyświetlacze wykonane w technologii LCD są najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem w obecnych smartfonach. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej nowości, wyposażonych w ekrany Super AMOLED. Przyszły rok może stać się przełomowy dla tych ostatnich – wiele wskazuje na to, że matryce LCD odejdą do lamusa.

Oczywiście kiedy nie wiadomo o co chodzi, to zawsze idzie o pieniądze. Wyświetlacze AMOLED są o prawie 30% droższe w porównaniu z ekranami LCD. To koronny argument dla producentów, który determinuje w określonym stopniu finalną cenę urządzenia. A w czasach drastycznego obniżania kosztów i chęci oferowania jak najwięcej za jak najmniej każdy przysłowiowy grosz się liczy.

Według doniesień przywoływanych przez serwis źródłowy, Samsung, który jest największym producentem AMOLED-owych wyświetlaczy, pracuje nad znacznym obniżeniem kosztów ich produkcji. Przełożyć się to ma na niższą ich cenę – nawet o 20% względem obecnej.

Gdyby tak się rzeczywiście stało, ekrany LCD mogłyby odejść do lamusa, gdyż przestałyby być tak atrakcyjne cenowo. Chociaż użytkownicy spierają się, który rodzaj matrycy jest lepszy, to wszyscy producenci (z wyłączeniem tylko Apple) są przeświadczeni o wyższości AMOLED-ów – świadczy o tym dynamiczny wzrost liczby smartfonów z takimi wyświetlaczami. Samsung chce utrzymać ten trend poprzez nawiązanie ściślejszej współpracy z chińskimi markami, takimi jak Huawei i Oppo. Ma to skłonić ich do wypuszczania na rynek większej ilości urządzeń z ekranami produkcji Koreańczyków.

A jeśli już pojawił się temat Apple – Samsung stara się nakłonić również Amerykanów do zastosowania swoich wyświetlaczy AMOLED w przyszłych generacjach iPhone’ów. Na pewno nie jest to łatwe i tylko czas pokaże czy tak się stanie.

Źródło: G for Games

Komentarze

 • Andrzej

  Nakłoni… gdy zaproponują odpowiednią cenę ;)

 • Radier

  Boże uchowaj nas przed AMOLED.

  • Cc

   Dokładnie

  • Jacek.P

   Dlaczego niby? To jest przyszłościowa technologia w przeciwieństwie do LCD.

   Ps.Tylko nie piszcie mitów o przejaskrawionych kolorach, bo to mit. Dawno można sobie ustawić intensywność barw.

 • kamilek2424

  I oby więcej AMOLEDów.

 • Lawstorant

  Wszystko zależy od jakości wykonania. Niestety mamy do czynienia z układem RGBG. Na moim Nexusie 6 pomimo QHD, z bliska (10cm?) można zobaczyć taką jakby kolorową siatkę. Na szczęście na nowym Note 5 to już pieśń przeszłości. No i biel jest już prawie wzorowa.

  • Być może to także wina wielkości subpikseli – nie wiem jak jest w AMOLED ale w LG OLED subpiksele są znacznie mniejsze niż w LCD, co powoduje, że ich telewizor 1080p nie wygląda zbyt dobrze z bliska, ale już 4k jest OK.

   • Lawstorant

    Telewizory OLED mają subpiksele RGB, AMOLED ma RG-BG, czyli na zmianę RG w jednym i BG w drugim. Żeby otrzymać biały, potrzebne są minimum dwa piksele.

 • prawdziwie normalny osobnik

  nie cierpię oledów , kiedyś przyłożyłem sobie oleda i lcd i jakoś nie widziałem żeby oled był ładniejszy w barwach , jedynie bił po oczach dziwnie nasyconymi kolorami które w naturze nie występują a jak patrzyłem na oledy pod pewnym kątem gdy wyświetlały kolor biały to ten biały wpadał w różowy, eh ja tam wolę lcd ips

  • Przyłóż sobie jeszcze zimny okład. Aktualne AMOLED w Note 4 i Note 4 odwzorowują kolory perfekcyjnie, oczywiście domyślne ustawienia mogą być przesycone, ale od tego są opcje, wystarczy jedną przestawić (bodajże na Photo w Note 4 albo Natural, nie pamiętam).

   Zmiany koloru pod kątem są drastycznie mniejsze niż w najlepszym LCD, co więcej nie wynikają raczej z OLED (bo nie występują w telewizorach OLED od LG) tylko z warstw wyżej, zapewne antyrefleksyjnej.

 • szoz

  Nie ma na to szans. Autor nagłówka nie ma chyba pojęcia jak funkcjonują firmy.
  Chodźby Samsung miał 5 razy tańsze AMOLEDy od LCD to nie ma wystarczającej mocy przerobowej ani nie wyprodukuje tylu wariantów ekranów jakie są dostępne w wszystkich telefonach na rynku. A co z firmami produkującymi we własnym zakresie ekrany? Wyrzucą linie produkcyjne za miliardy dolarów bo można stosować tańsze ekrany od konkurencji?

  • LCD

   Dokładnie. Będą robić LCD aby jak najdłużej zarobić na starej technologii. Dopóki mogą się “tłumaczyć” ceną (chociaż były artykuły o tym, że jednak AMOLED jest tańszy i prostszy w produkcji) to będą to robić.

  • W 2016 jeszcze nie, chyba że w high endach.

 • fanboj firmy LG

  będą forsować te oledy to dojdzie do tego że lcd będą tylko we flagowcach :D przynajmniej ja dopłacę byle nie był oled bo jego możliwości w wyświetlaniu barwy białej są gorsze niz lcd w wyświetlaniu barwy czarnej :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona