smutek smutna mina sadness
fot. Pexels

LG traci niewyobrażalne kwoty na produkcji smartfonów. Na szczęście już niedługo

Historia działu mobilnego LG jest pełna wzlotów i upadków. Ostatni z nich trwa jednak nieustannie już od kilku lat, przynajmniej pod względem finansowym. Na szczęście dla pozostałych działów południowokoreańskiego koncernu, które raportują o niebo lepsze wyniki, niedługo się to skończy.

Wyniki finansowe LG za pierwszy kwartał 2021 roku kalendarzowego

Dobra wiadomość jest taka, że południowokoreański czebol, jako całość, radzi sobie doskonale. Firma już po raz kolejny zaraportowała świetne wyniki finansowe – przychody za pierwszy kwartał 2021 roku wyniosły w sumie 18,81 bln wonów (równowartość ~16,90 mld dolarów) i były wyższe aż o 27,7% niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Jeszcze lepiej jest w przypadku zysku operacyjnego, ponieważ ten za Q1 2021 osiągnął poziom 1,52 bln wonów, zatem jest wyższy od tego w Q1 2020 o – uwaga – aż 426,3 bln wonów! Co ciekawe, jest to też wzrost o 866,4 bln wonów względem poprzedniego kwartału (Q4 2020), w którym odnotowano podobne przychody!

Wyniki finansowe LG za pierwszy kwartał 2021 roku kalendarzowego – dział mobilny niezmiennie na ogromnym minusie

Wyniki finansowe LG w przypadku samego działu mobilnego nie są jednak już tak oszałamiające… w pozytywnym tego słowa znaczeniu. W pierwszym kwartale wygenerował on przychody w wysokości 998,70 mld wonów, czyli podobne jak przed rokiem. Niestety, jednocześnie zaraportował 280,1 mld straty operacyjnej, zatem aż o 42,3% wyższą niż rok temu.

Wyniki finansowe LG za pierwszy kwartał 2021 roku kalendarzowego dział mobilny
źródło: LG

Producent tłumaczy, że przychody były podobne jak przed rokiem, ponieważ nie wprowadzono na rynek nowych urządzeń i skupiono się jedynie na tych, które już pojawiły się w sklepach. Jednocześnie strata operacyjna znacznie wzrosła z powodu niższej sprzedaży smartfonów klasy premium i obniżania cen.

LG spodziewa się, że z końcem lipca 2021 roku zakończy sprzedaż urządzeń mobilnych i przeniesie pracowników oraz pozbędzie się wszystkich zasobów i zobowiązań względem partnerów. Informacje na temat zysków i strat z tego tytułu zostaną podane w raporcie za drugi kwartał 2021 roku.

Tymczasem, na zakończenie, można jeszcze dodać, że pierwszy kwartał 2021 roku jest już 24 (!) kwartałem z rzędu, w którym dział mobilny LG zaraportował stratę operacyjną. Oznacza to, że Koreańczycy dopłacają do tego biznesu już od sześciu (!) lat. Nie dziwi zatem decyzja o wycofaniu się z tego segmentu.