OnePlus Nord 2 x PAC-MAN Edition

Z połączenia OxygenOS i ColorOS powstanie on – H2OOS na smartfony OnePlusa

OnePlus w ubiegłym roku oficjalnie został bliskim partnerem Oppo, co pociągnęło za sobą skutki w postaci wspólnego rozwijania nakładek systemowych OxygenOS i ColorOS. W przyszłości będą one stanowić jeden system operacyjny.

Reklama

H2OOS wspólnym systemem OnePlusa i Oppo?

Ostatnimi czasy współpraca OnePlusa i Oppo coraz mocniej się zacieśnia. Nie tak dawno pierwsza ze wspomnianych firm złożyła wniosek o zarejestrowanie znaków towarowych „H2OOS” i „H2OOS”. To najwyraźniej nowa nazwa ujednoliconego systemu operacyjnego, który OnePlus miałby wdrożyć na swoje smartfony wraz z aktualizacją na Androida 12.

Na razie nie wiadomo, czy H2OOS miałoby pojawić się tylko na smartfonach OnePlusa, czy także zagości na urządzeniach Oppo. Być może tak się stanie, skoro OnePlus sprzedaje w Chinach swoje telefony, instalując na nich nakładkę ColorOS, pochodzącą od Oppo.

OnePlus ma trudności z aktualizacjami

Z powodu bliższej współpracy OnePlusa i Oppo, zapanował mały bałagan w aktualizacjach urządzeń. Od czasu premiery smartfona OnePlus 9, w Chinach sprzęty tej marki działają na ColorOS. Elementy tej nakładki pojawiły się też w wersjach międzynarodowych oprogramowania, więc można powiedzieć, że Android 12 dla obecnych i przyszłych urządzeń OnePlusa to praktycznie ColorOS w nieco zmienionej formie. Jest to powód, dla którego OnePlus ma problemy z dostarczaniem aktualizacji na czas.

OnePlus 9 Pro
OxygenOS w OnePlus 9 Pro

Dyrektor generalny OnePlusa, Pete Lau, powtarza, że trudno jest dostarczyć ColorOS 12 dla smartfonów z systemem HydrogenOS za pośrednictwem kanału OTA. Producent wciąż pracuje nad płynnym procesem migracji, ale to potrwa.

(fot. gizchina)

Wydaje się, że rozwiązaniem może być wprowadzenie jednego systemu we wszystkich sprzętach OnePlusa. Jednak i na takie zabiegi potrzeba czasu. Mamy nadzieję, że firma wie, co robi. W tym momencie trudno chwalić czy krytykować podobny pomysł – wszystko zależy od jego realizacji.