Windows 8 dla ARM (=Tegry 3) dopiero w 2013 roku?

tablet windows 8

Jakiś czas temu, Jen-Hsun Huang, będący prezesem Nvidii, wypowiedział się na temat nadchodzącej najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows 8. Z jego opinii wynikało, że tablety powinny być priorytetem dla systemu Windows 8, a co za tym idzie – że Microsoft powinien położyć duży nacisk na integrację systemu Windows 8 z tabletami wyposażonymi w procesory oparte na architekturze ARM (czyli miedzy innymi mowa o Tegrze 3, która w 2012 roku będzie się cieszyła wielką popularnością). Wiele jednak wskazuje na to, że pierwszych tabletów pracujących w oparciu o Windows 8 na urządzeniach z procesorami ARM doczekamy się dopiero w 2013 roku.

Ze wstępnych informacji, w żaden sposób oficjalnie niepotwierdzonych przez Microsoft wynika, że premiera Windows 8 będzie miała miejsce w drugiej połowie 2012 roku, najprawdopodobniej w sierpniu. Dotychczas także właśnie w tym terminie oczekiwaliśmy poznania pierwszych tabletów z Windows 8 i czterordzeniową Tegrą 3. Niestety, okazuje się, że na takie urządzenia przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać. Według DigiTimesnawet do czerwca 2013 roku.

Według informacji, do których dotarli redaktorzy DigiTimes, notebooki i tablety pracujące na innych procesorach niż Intela czy AMD, nie są spodziewane na rynku przed wspomnianym już czerwcem 2013 roku. Wieści te zakładają, że prace nad Windows 8 dla ARM są opóźnione i ich ostateczne efekty mogą być widoczne dopiero pod koniec 2012 roku, a do tabletów i notebooków mogą zostać zaadoptowane pół roku później.

Dotychczas byliśmy przyzwyczajeni, że tablety z Windows 7 i prądożernymi procesorami Intela oferowały niezadowalający czas pracy na baterii – zwłaszcza w porównaniu do możliwości tabletów z Tegrą 2, które działają na jednym ładowaniu nawet do trzech razy dłużej. Urządzenia z Windows 8 i Tegrą 3 (lub procesorami Qualcomm) są szansą na to, by sytuacja uległa zmianie i w końcu zwolennicy Windowsa mogli się cieszyć tabletami pracującymi na baterii równie długo, co modele z Androidem lub iOS.

Warto jednak wspomnieć, że Intel już od dłuższego czasu zapowiada, że niedługo na rynek zamierza wypuścić własne procesory (Ivy Bridge w 2012 i Haswell w 2013 roku), które będą zjadały mniej energii – trzeba jednak poczekać na realizację tych zapowiedzi. Możliwe jest więc, że jeszcze w 2012 roku poznamy pierwszy tablet z Windows 8 i procesorem Intela.

źródło