Ważne

NVIDIA Tegra 3 – jest się czym zachwycać! (wideo)

nvidia tegra3

Dzisiejszy dzień, 9.11.2011, zapisze się na łamach historii rynku tabletów internetowych ze względu na dwa wydarzenia. Pierwsze to oczywiście oficjalna premiera Asusa Eee Pad Transformer Prime, który zdradził przed nami swoje największe tajemnice, czyli parametry techniczne, ceny i dostępność. Ale to również dzień, w którym oficjalnie zadebiutował najnowszy procesor firmy NVIDIA – Tegra 3. Dotychczas na temat tej jednostki wiadomo było dość niewiele – poniżej znajdziecie najważniejsze informacje, które pokrótce scharakteryzują najnowszy, mobilny chip. Od razu zaznaczam, że warto dokładnie przyjrzeć się zamieszczonym w tym wpisie grafikom i filmikom wideo.

Dotychczas na rynku tabletów internetowych praktycznie niepodzielnie królowała Tegra 2. Wiele wskazuje na to, że począwszy od grudnia bieżącego roku (kiedy to w sprzedaży zadebiutuje najnowsza hybryda Asusa), rozpocznie się pęd Tegry 3 do zgarnięcia jak największego udziału w rynku. Ale zanim zaczniecie zachwycać się tabletami z czterordzeniowymi jednostkami (co oczywiście jest uzasadnione), warto poświęcić chwilę na przeczytanie poniższego wpisu, a już na pewno na przejrzenie – chociażby na szybko – wszystkich filmików, by dowiedzieć się, że cztery rdzenie naprawdę robią wrażenie.

Jedną z najistotniejszych dla nas wszystkich wiadomością jest to, iż Tegra 3 będzie oferowała zdecydowanie większą moc i wydajność bez uszczerbku na długości pracy baterii. Żeby tego było mało – akumulator ma pozwalać na dłuższy czas jego działania (jak chociażby w przypadku hybrydy Asusa – pierwsza generacja pracowała przez 9,5h, druga ma oferować 12h!).

tegra3

NVIDIA chwali się, że Tegra 3 jest zupełnie nową generacją procesora, oferującą nowe doznania w porównaniu z poprzedniczką, Tegrą 2. Tegra 3 jest znacznie szybsza i zużywa mniej energii – aż do 61%. Najnowszy chip ma zapewniać nawet 4-krotnie szybsze ładowanie i przeglądanie stron internetowych. Producent określa swoje najnowsze dziecko jako “procesor klasy PC dla urządzeń mobilnych”. I nie ma się co dziwić – Tegra 3 robi niesamowite wrażenie.

Tegra 3 to czterordzeniowy procesor z piątym, towarzyszącym rdzeniem, nazwanym “Companion”. Do poszczególnych procesów używane są z góry określone rdzenie, dzięki czemu urządzenie może pracować dłużej na baterii. I tak, główne cztery rdzenie odpowiadają za obsługę najbardziej obciążających i wymagających zadań i procesów, podczas gdy piąty służy jedynie do obsługi synchronizacji mejli, serwisów społecznościowych, odtwarzania muzyki, itp. procesów. Podczas trybu gotowości pracuje jedynie piąty rdzeń, natomiast w momencie uruchamiania poszczególnych bardziej wymagających aplikacji, pracę rozpoczynają kolejne rdzenie procesora. Całość procesu przedstawia poniższe wideo.

tegra 3

Pierwszą grą, którą zobaczyliśmy jako demo przedstawiające możliwości Tegry 3, a właściwie jej dwunastordzeniowego procesora graficznego, było Glowball. Poniżej możecie zobaczyć wideo z kolejnym poziomem gry – tym razem w całości pod wodą.

Skoro już o grach mowa – zajrzyjmy do pozostałych tytułów. Grafika – jak na mobilny sprzęt – świetna, niesamowita widoczność detali, dodanie realistycznych efektów (jak chociażby bryzgająca w ekran woda czy widoczne przyspieszenie) – jest się czym zachwycać.

Został jeszcze jeden filmik przedstawiający niesamowite możliwości Tegry 3, który po prostu trzeba obejrzeć, żeby zrozumieć, że ten procesor ma niesamowitą moc i ogromny potencjał:

Poniżej jeszcze kilka screenów z gier przeznaczonych na Tegrę 3:

shadowgun tegra3 raptide tegra3 bladeslinger tegra3 riptidegp tegra3 riptidegp tegra3 shadowgun tegra3 sprinkle smoke tegra3 glowball blue

I jeszcze ogólne screeny przedstawiające Tegrę 3:

bateria tegra3 3d tegra3 web speed tegra3

To skoro już wiecie, że warto zainteresować się tabletami z Tegrą 3 – zajrzyjcie do wpisu o Asusie Eee Pad Transformer, by poznać jego parametry techniczne.

źródło: NVIDIA, Engadget, Slashgear

Komentarze

 • A jak wygląda porównanie szybkości do ipada 2 ???

  • Frosti

   Przecież A5 jest zaznaczony na wykresie :P

   • part

    benchmark benchmarkowi nierówny :) Wg. GL Benchmark – http://www.glbenchmark.com/result.jsp – tablety z Tegrą 2 mają 20-25% wydajności iPada2. Ciekawe jak tu wypadnie Tegra 3.

    • agn

     tak, tak. jest tu taki jeden pan obeznany w wszelkiej masci benchmarkach i zawsze znajdzie takowy w którym ipad2 miażdży tegre 2, a gdy przychodzi co do czego to ipad2 zeby dorównać kroku tegrze np w grach musi ratować się obniżeniem poziomu detali aby zachować płynność. poczekamy i zobaczymy jak na apple zareaguje na tegre 3. z tego słyszałem mimowolnie to ma duuuuzo czasu do wydania swojego dziecka

 • pomocny

  A ma wyjść w najbliższym czasie coś fajniejszego z Tegrą 3 niż ten asus??

  • agn

   ja poczekam na sprzet acera:)

   • pomocny

    A Acer coś wspominał o Tegrze 3? Jestem ciekawy bo nie wiem czy kupować teraz A500 czy odpłaca się czekać.

    • Jakiś już tam czas temu Acer i Motorola przebąkiwali, że chcą czterordzeniowe tablety, ale wtedy były to wyłącznie plotki. Ale wiadomo, że żeby się liczyć na rynku, prędzej czy później każdy z producentów będzie miał w swoim portfolio tablet z Tegrą 3 – kwestia czasu ;-)

     • pomocny

      Dzięki za odpowiedź.
      Jednak nie będę czekał, teraz kupie A500 a potem razem poczekamy już na Windowsa 8 :)

 • mekintosz

  Film porownujacy moc procesorow:

  http://www.youtube.com/watch?v=9gl-UGVhmAA&feature=player_embedded

  Bazowy, procesor do ktorego odnosza ten pokaz to Tegra 2 ? Jakos wydaje mi sie lekko naciagane parametry procesora “competition”

  Trafne pytanie pod filmem:

  what exactly is the “competition” that can’t play a fucking streaming video right? chinese a-pads?

  • aaa

   Może Tegra2? :D W pierwszych wersjach HoneyComba miała z tym problemy, teraz jendak jest już dobrze.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona