(fot. Microsoft)

Windows 10 dostanie widżety, trochę jak za czasów Visty. Microsoft chce wykorzystać Edge’a

Firma z Redmond pracuje nad lepszą integracją przeglądarki Microsoft Edge z Windows 10. Posłuży ona bowiem do zaimplementowania nowego podejścia do widżetów.

Reklama

Kolejne podejście do widżetów w wykonaniu Microsoftu

Microsoft już wielokrotnie próbował wprowadzić widżety na swoje systemy desktopowe, ale zazwyczaj z marnym skutkiem. Dobrym przykładem jest chociażby ich implementacja w Windows Vista, która nie spotkała się z odpowiednio dużym zainteresowaniem, a ich potencjał nie został wykorzystany.

Mimo kilku porażek, twórcy najpopularniejszego systemu operacyjnego na PC najwidoczniej nie zamierzają się poddać. Jak informuje serwis Windows Latest, widżety są właśnie testowane w wersji przeznaczonej na Windows 10. Co ciekawe, wykorzystywana jest tutaj nowa przeglądarka Edge, oparta na Chromium.

Nowe widżety w Windows 10

Obecnie testowany jest widżet wiadomości i pogody, który dostarcza świeżych nagłówków z różnych serwisów dzięki kanałowi wiadomości MSN Bing. Pozwala to na wyświetlanie spersonalizowanych informacji z różnych kategorii – np. dotyczących wydarzeń na świecie, sportu czy finansów, a także innych danych.

Windows 10 – nowy widżet
Nowy widżet w Windows 10 (fot. Windows Latest)

Warto zaznaczyć, że z nowych widżetów można korzystać także po zamknięciu okna przeglądarki Edge. Wystarczy kliknąć na odpowiednią ikonę przypiętą do paska zadań. Umożliwia to szybki dostęp do ważnych dla użytkownika informacji, nawet jeśli preferuje on inne przeglądarki internetowe.

Jak już wcześniej wspomniałem, obecnie mamy do czynienia z fazą wczesnych testów. Co więcej, nowość dostępna jest tylko dla niewielkiej grupy użytkowników. Z czasem jednak powinno się to zmienić. Ponadto, jeśli pomysł spotka się z dobrym przyjęciem, to należy oczekiwać wprowadzenia kolejnych widżetów. Z pewnością na ich popularność wpłynęłoby dopuszczenie zewnętrznych twórców, którzy w ten sposób mogliby zapewnić szybki dostęp do swoich usług.

Wyszukiwarka otwartych kart – kolejna nowość w Microsoft Edge (fot. Windows Latest)

Firma z Redmond pracuje także nad innymi rozwiązaniami, które niebawem powinny trafić do użytkowników Microsoft Edge i to nie tylko tych korzystających z systemu Windows 10. Wśród nich znajduje się wyszukiwarka otwartych kart, a także menu rozszerzeń, ułatwiające dostęp do zainstalowanych dodatków.