Zgadnijcie, co jest największą nowością w październikowej aktualizacji Windows 10

Microsoft ogłosił wydanie jesiennej aktualizacji systemu Windows 10. Wśród nowości znajdziemy na przykład automatyczne dostosowywanie kolorów kafelków w Menu Start.

Reklama

Aktualizacja Windows 10 na drugą połowę roku

Microsoft powoli przymierza się do wydawania tylko jednej dużej aktualizacji Windowsa 10 rocznie. Dopóki jednak nie podjęto w tej sprawie wiążących decyzji, schemat działania firmy pozostaje taki sam, jak wcześniej. To dlatego, po mocno opóźnionej aktualizacji wiosennej, wkrótce będziemy mogli pobrać jesienny pakiet poprawek, wprost od specjalistów z Redmond.

Zestaw nowości nazwano zbiorczo wersją 20H2, zdaje się właśnie ze względu na to, by nie kopać pod sobą dołków – ostatnią aktualizację, którą Microsoft nazwał majową, wielu zainstalowało na swoich komputerach po długiej obsuwie. Teraz więc nazwy aktualizacji będą odnosić się do półrocza, w którym zostały wydane, a nie konkretnego miesiąca.

Microsoft Edge

Na pierwszy plan Microsoft wysuwa zmiany, jakie zaszły w Microsoft Edge. Firma na każdym kroku podkreśla, jak ważna dla niej jest ta przeglądarka internetowa. Dla łatwiejszego zapisywania treści znalezionych w internecie udostępniono funkcję Kolekcje. Zamiast więc kumulować dziesiątki zakładek, można gromadzić interesujące nas informacje w jednym miejscu.

Oprócz tego do Edge’a dodano porównywarkę cen, dzięki której nie przepłacimy (zbytnio) za planowane zakupy.

Microsoft Edge Price Comparison

Jesienna aktualizacja wnosi pewną ważną zmianę w obsłudze skrótu Alt + Tab. Otóż teraz, korzystając z niego, na liście otwartych aplikacji znajdziemy także każdą otwartą kartę Microsoft Edge.

Ładniejsze Menu Start

Menu Start w Windowsie 10 nigdy nie było wzorem estetycznego interfejsu użytkownika. Od początku próbuje się w nim pogodzić kafelki, które w Windowsie 8 miały sens, oraz styl listy, niezmieniany zbytnio od czasów Windowsa XP (a nawet wersji wcześniejszych).

Po zainstalowaniu aktualizacji 20H2, użytkownik będzie mógł w końcu pożegnać kolorystyczny misz-masz z obecnego Windowsa 10. Od teraz kafelki oraz ich tło będą spójnie przejmować wiodącą barwę używanego motywu systemu.

Start menu before and after view

Kilka innych dodatków

Dwie powyższe zmiany będą najbardziej widoczne w nowym zestawie poprawek dla Windowsa 10, ale nie zabraknie też innych, na przykład:

  • zmienianie częstotliwości wyświetlanego obrazu w ustawieniach
  • domyślne przełączanie się w tryb tabletu po odłączeniu klawiatury w urządzeniach 2-w-1 (przydatne na Surface’ach Pro)
  • lepiej widoczne powiadomienia z ikonami aplikacji, która je wysyła
  • większe możliwości personalizacji paska zadań
  • opcje ustawiania zawartości nowej karty w Microsoft Edge, połączona z Microsoft 365
Personalized tab page in the new Microsoft Edge
Edytowalna strona startowa nowej karty Microsoft Edge dla użytkowników Microsoft 365

Jesienna aktualizacja systemu Windows 10 wkrótce powinna pojawiać się w panelu Windows Update. Czekam.