Windows 10 logo

Nowa wersja systemu Windows 10 poinformuje, że dysk w komputerze może wkrótce ulec poważnej awarii

Microsoft udostępnił nową wersję systemu Windows 10 dla użytkowników zapisanych do programu Insider. Jest ona oznaczona jako Build 20226 i wprowadza bardzo ciekawą nowość.

Windows 10 pokaże kondycję dysku w komputerze

Użytkownicy programu Windows Insider otrzymali powiadomienie o możliwości aktualizacji systemu Windows 10 do nowej wersji. Microsoft wprowadził w niej nowe funkcje, z czego jedna może okazać się bardzo przydatna dla wielu użytkowników. Chodzi tutaj o sprawdzanie kondycji i temperatury dysku SSD NVMe. Osobom, które korzystają z takowego rozwiązania, może to pomóc uratować wiele czasu, nerwów i pieniędzy.

W nowej wersji systemu, po wejściu w Ustawienia, a następnie w Pamięć można zobaczyć informacje o parametrach dysku SSD NVMe. Dotychczas było to możliwe wyłącznie przy korzystaniu z zewnętrznego oprogramowania bądź programów do kontroli dysku, które dostarcza producent, jednak nie wszystkie dyski takie rozwiązanie oferują. Teraz umożliwi to sam system operacyjny.

Funkcja ta pomoże wykryć błędy, a także przegrzewanie się dysku. Potencjalnie może to pomóc zaoszczędzić wiele pieniędzy i czasu, ponieważ użytkownik zawczasu zostanie poinformowany o konieczności wykonania kopii zapasowej danych i uprzedzony, że powinien rozejrzeć się za nowym dyskiem.

Windows 10 pozwoli nam na kontrolę dysków NVMe w naszym komputerze
Windows 10 pozwoli nam na kontrolę dysków NVMe w naszym komputerze (fot. Microsoft)

Dodatkowo, w przypadku nieprawidłowości wykrytych przez system, użytkownik otrzyma stosowne powiadomienie informujące go o tym, że dysk nie pracuje tak jak powinien i należy go sprawdzić.

Powiadomienie sugerujące niestabilną pracę dysku może uchronić wiele osób przed niepotrzebnymi wydatkami
Powiadomienie sugerujące niestabilną pracę dysku może uchronić wiele osób przed przykrymi konsekwencjami (fot. Microsoft)

Microsoft informuje również o innych zmianach, jednak są one mniej zauważalne i mają formę głównie poprawek. Są to m.in. zmiana wyglądu aplikacji Mój telefon, a także nowe opcje dostępne w niej czy ulepszenia dla deweloperów. Poza tym oczywiście też wiele poprawek i usprawnień eliminujących błędy.

Nie wiemy, kiedy dokładnie nowe funkcje pojawią się w aktualizacji dostępnej dla wszystkich użytkowników, jednak patrząc na to, że już niedługo pojawi się update Windows 10 20H2, należy się tego spodziewać w 2021 roku.

Polecamy również: