Windows 10 zyska ładniejsze ikony. Trzeba przyznać, że zmiany są naprawdę duże

Microsoft ogłosił listę zmian, które wprowadza wraz z testowym Windows 10 Insider Preview Build 21343. Uwagę zwraca przede wszystkim nowy zestaw ikon, który w założeniach ma uczynić cały system bardziej atrakcyjnym i nowoczesnym wizualnie.

Zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka

Od dłuższego czasu możemy spotkać się z informacjami o znaczącym odświeżeniu wyglądu Windows 10. Firma z Redmond ma bowiem pracować nad projektem o nazwie kodowej Sun Valley, który ma zauważalnie przebudować wiele elementów interfejsu. Zanim to się jednak stanie i będziemy mogli sprawdzić planowane zmiany, to teraz możemy przyjrzeć się nowym ikonom.

Windows 10 nowe ikony
(fot. Microsoft)

Zmienione ikony to jedna z głównych nowości w wersji Insider Preview Build 21343, która jest już dostępna do pobrania w ramach prowadzonego programu testowego. Dzięki temu, wybrani użytkownicy mogą już na własne oczy zobaczyć, jak wkrótce będą prezentowały się ikony w eksploratorze plików, a także na pulpicie.

Trzeba przyznać, że mamy do czynienia ze znacząco zmienionym wyglądem. W większości przypadków nowe ikony mają zupełnie inny styl od poprzednich i różnią się od siebie zastosowaną kolorystką. Z pewnością nie jest to delikatne odświeżenie wizualne.

Windows 10 nowe ikony
(fot. Microsoft)

W szczególności możemy to zobaczyć na przykładzie ikon Pulpit, Dokumenty, Pobrane, Obrazy, Muzyka czy Wideo. Dodatkowo, wprowadzono kilka zmian, takich jak orientacja ikon folderów i domyślnych ikon typów plików, aby – jak twierdzi sam Microsoft – zapewnić większą spójność w różnych produktach firmy.

Windows 10 nowe ikony
Kosz także doczekał się odświeżonej ikony (fot. Microsoft)

Nie jest to ogromna nowość, która będzie miała odczuwalny wpływ na korzystanie z Windows 10, ale należy mieć na uwadze, że to zapowiedź szykowanych zmian w ramach projektu Sun Valley. Ponadto, Microsoft obiecuje, że kolejne ikony zostaną zaktualizowane już niebawem i mają być utrzymane w identycznej stylistyce. Użytkownicy muszą więc nastawić się na bardziej kolorowy system Windows 10.

Zapowiada się ciekawie, ale…

Największym problemem nie jest wygląd obecnych ikon, ale brak spójności w języku wzornictwa całego systemu operacyjnego. Wciąż, mimo kilku lat od premiery, możemy spotkać się z pomieszaniem różnych stylów, w tym także wzornictwa znanego z bardzo starych wydań Windowsa.

Niestety, przeprojektowanie tego wszystkiego może okazać się naprawdę dużym wyzwaniem dla firmy z Redmond. Cóż, pozostaje trzymać kciuki, że kiedyś uda się zrealizować ten cel. Warto dodać, że oprócz nowych ikon, Microsoft pracuje także nad widżetami i odchudzeniem listy preinstalowanych aplikacji.