(fot. Tabletowo.pl)

Wikipedia ma nową, odświeżoną szatę graficzną. Różnicę zobaczycie gołym okiem

Minęło ponad 10 lat, odkąd zespół odpowiedzialny za Wikipedię mógł zaskoczyć użytkowników nowym wyglądem serwisu w widoku desktopowym. Teraz przyszedł czas na zmiany.

20 lat internetowej encyklopedii

Formalnie Wikipedia istnieje od 15 stycznia 2001 roku. Początkowo był to dodatek do innego serwisu o podobnym przeznaczeniu, Nupedii. Z małego projektu opartego na swobodzie dodawania treści, zrodziła się wolna encyklopedia zarządzana przez organizację non-profit, dostępna w 329 językach z liczbą ponad 6,6 miliona artykułów w języku angielskim. Nad jakością treści czuwa natomiast prawie 300 tysięcy wikipedystów.

wikipedia wygląd polskiego artykułu 2023 zrzut ekranu
Przyznacie, że ten wygląd jest już trochę niewspółczesny (źródło: Wikipedia)

Oczywiście oprócz wartości merytorycznej równie ważna jest szata graficzna. Bez aktualizacji oprawy serwis może stać się nieintuicyjny i przestarzały, przez co odpycha od siebie potencjalnych użytkowników. „Nowa” Wikipedia to przede wszystkim bardziej przystępna i łatwiejsza w obsłudze strona w wersji desktopowej.

Wikipedia 2023

Pierwszą ze zmian, jaką chwali się serwis, to umieszczenie tabeli zawartości artykułu z lewej strony oraz „unieruchomienie” jej. Dzięki temu z łatwością możemy sprawdzić, na jakim fragmencie się zatrzymaliśmy i przeskoczyć do interesującej nas treści bez przewijania na górę strony.

Boczny pasek z informacjami dla czytelników, wikipedystów itp. powędrował natomiast do rozwijanego menu schowanego za ikoną w lewym górnym rogu ekranu. Zarówno tabela zawartości jak i dodatkowe menu mogą zostać całkowicie schowane, dzięki czemu czytelnik może skupić się na lekturze.

wikipedia stary wygląd artykuł galaktyka 2023 zrzut ekranu
wikipedia nowy wygląd 2023 artykuł galaktyka
Porównanie nowej i starej oprawy na przykładzie artykułu „Galaktyka” w wersji polskiej oraz angielskiej

Dodatkowo zlikwidowano pasek z listą języków, a zamiast tego w prawym górnym rogu możemy otworzyć nowe okno z o tej samej zawartości, posortowanej regionami (Europa, Azja, Bliski Wschód) z pierwszą kolumną poświęconą sugerowanym językom.

W kwestii czytelności, Wikipedia w nowym wydaniu ma teraz maksymalną szerokość linii oraz większą czcionkę, dzięki czemu czytanie długich paragrafów jest mniej męczące. Pasek wyszukiwania powiększono, a sugerowane odnośniki otrzymały grafiki z krótkim opisem. W badaniach nowa metoda doprowadziła do 30% wzrostu wyszukiwań wśród testerów.

Chętni do sprawdzenia zmian mogą śmiało wyszukiwać artykuły w języku angielskim z nową szatą graficzną lub sprawdzić wątek Wikipedii na Twitterze. Liczba tekstów dostępnych w nowym wydaniu będzie stale rosnąć, a z czasem „Wikipedia 2023” pojawi się również w innych językach.