(fot. Tabletowo.pl)

WidgetPod to przydatny widżet dla użytkowników Apple Music i Spotify na iOS 14

iOS 14 wprowadził nowe widżety, a także możliwość umieszczenia ich na ekranach głównych. Wśród dostępnych znajdziemy widżet Apple Music i Spotify, ale mają one jedną poważną wadę, którą stara się naprawić aplikacja WidgetPod.

Reklama

WidgetPod – widżet dla użytkowników Apple Music i Spotify

Aplikacje Apple Music i Spotify zapewniają na iOS 14 własne widżety. Mają one ładny interfejs i pasują do stylistyki całego systemu. Niestety, jak przed chwilą wspomniałem, mają jednak poważną wadę. Służą przede wszystkim do wygodnego dostępu do ostatnio odtwarzanych utworów i playlist, ale… nie można z ich poziomu sterować odtwarzaczem.

WidgetPod
(fot. Tabletowo.pl)

Na szczęście, z pomocą przychodzi oprogramowanie innych twórców – WidgetPod. Mamy do czynienia z aplikacją, która pozwala na tworzenie spersonalizowanych widżetów, służących głównie do sterowania odtwarzaczem. Dzięki temu możemy bezpośrednio z poziomu ekranu głównego zatrzymywać/wznawiać odtwarzanie, a także zmieniać utwory.

Użytkownik ma do wyboru dwa rozmiary widżetów – mały i średni. Aplikacja wspiera tylko Apple Music i Spotify. Ponadto, w przypadku drugiej usługi musimy zapłacić za wersję Pro – 8,99 złotych. Należy jeszcze pamiętać, że wybrane funkcje nie są dostępne w darmowej wersji. Niestety, przyciski sterujące też należą do pakietu Pro.

Jak dodać własny widżet?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych widżetów w iOS 14, także tutaj widżet dodajemy z poziomu menu edycji ekranu głównego. Po umieszczeniu widżetu na jednym z ekranów głównych, należy przytrzymać na nim palec i z menu kontekstowego wybrać opcję „Edycja widżetu”.

Po wykonaniu powyższych kroków, pojawi się możliwosć wyboru jednego z wcześniej przygotowanych widżetów. Na liście wyświetlane są wyłącznie widżety, które skonfigurowaliśmy w aplikacji WidgetPod.

WidgetPod
(fot. Tabletowo.pl)

Aby stworzyć spersonalizowany widżet, musimy uruchomić aplikację WidgetPod. Na początkowym ekranie klikamy na przycisk „Plus” i przechodzimy do ekranu edycji. Dostępne opcje konfiguracji to:

  • Tryb jasny, ciemny lub dostosowany do ustawień systemu,
  • Kolor wybranych elementów interfejsu,
  • Akcja aktywowana po dotknięciu widżetu,
  • Włączenie/Wyłączenie przycisków sterujących odtwarzaczem,
  • Pokazanie/Ukrycie okładki albumu,
  • Pokazanie/Ukrycie tytułu, artysty lub albumu.

WidgetPod nie działa jednak idealnie. Podczas tapnięcia na przyciski sterujące widoczne są dziwne animacje. Wynika to z ograniczeń iOS 14, który oficjalnie nie obsługuje widżetów z przyciskami pozwalającymi na ciągłą interakcję. Mimo wszystko, jeśli faktycznie potrzebujecie takiego widżetu, to warto dać szansę opisanej aplikacji.