whatsapp
(fot. pixabay.com)

Płatności WhatsApp – nowy sposób płacenia i przesyłania pieniędzy

Twórcy WhatsAppa poinformowali o wprowadzeniu płatności cyfrowych. Początkowo funkcja będzie dostępna w Brazylii, ale docelowo ma trafić do wszystkich użytkowników.

Płatności WhatsApp bez wychodzenia z czatu

Jeden z najpopularniejszych komunikatorów umożliwia już przesyłanie pieniędzy i dokonywanie zakupów, bez konieczności opuszczania otwartego okna czatu. WhatsApp podkreśla, że całość odbywa się w wygodny i bezpieczny sposób. Osoby mieszkające w Brazylii mogą więc nie tylko skontaktować się ze sprzedawcą, aby otrzymać informacje, ale również przejrzeć katalog i kupić produkt.

Płatności bezpośrednio w oknie czatu. (fot. WhatsApp)

Według WhatsAppa, wprowadzenie nowej metody płatności pozwoli wielu firmom zbliżyć się do gospodarki cyfrowej, otwierając przed nimi nowe możliwości rozwoju. Jednego możemy być pewni: funkcja po prostu ułatwi życie użytkownikom i usprawni zakupy. Dodatkowo, jak zaznaczają twórcy komunikatora, przesyłanie pieniędzy może świetnie sprawdzić się właśnie teraz, podczas trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Płatności WhatsApp – bezpieczeństwo i opłaty

Jednym z głównych celów podczas projektowania systemu płatności było zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Przykładowo, aby zapobiec nieautoryzowanym transakcjom, WhatsApp wymaga potwierdzenia wykonania operacji – wprowadzenia sześciocyfrowego kodu PIN lub skorzystania z biometrii wbudowanej w urządzenie.

Na początku w aplikacji będzie można dodać karty debetowe i kredytowe wydane przez Banco do Brasil, Nubank oraz Sicredi obsługiwane przez sieci Visa i Mastercard. WhatsApp dodaje, że współpracuje również z Cielo, czołowym dostawcą usług przetwarzania płatności w Brazylii. Oczywiście w przyszłości, gdy funkcja zostanie wprowadzona w kolejnych regionach, lista banków zostanie rozszerzona.

WhatsApp podaje, że przesyłanie pieniędzy i płatności za pośrednictwem komunikatora są darmowe dla zwykłych użytkowników. Natomiast od firm będzie pobierana opłata manipulacyjna za otrzymanie płatności klienta podobna do tej, która jest już pobierana przy realizowaniu transakcji kartą kredytową.

Musimy jeszcze poczekać

Płatności WhatsApp są obsługiwane przez Facebook Pay. Facebook chce w przyszłości umożliwić użytkownikom i firmom korzystanie z tych samych danych kart płatniczych we wszystkich swoich aplikacjach. Nie wiemy obecnie, kiedy ten pomysł zostanie zrealizowany. Nie wiadomo również, kiedy w Polsce doczekamy się możliwości przesyłania pieniędzy i dokonywania zakupów z poziomu WhatsAppa.