whatsapp
(fot. pixabay.com)

WhatsApp wkrótce z obsługą czytnika lini papilarnych w aplikacji webowej

Twórcy WhatsAppa pracują nad nową funkcją, która w założeniach ma podnieść poziom bezpieczeństwa. Popularny komunikator otrzyma bowiem dodatkowe wsparcie dla biometrycznego zabezpieczenia podczas nawiązywania połączenia.

WhatsApp obsługuje już biometrię

Użytkownicy komunikatora rozwijanego przez Facebooka mogą już zabezpieczyć swoje prywatne rozmowy na smartfonie i tablecie. Aplikacja, zarówno w wersji na Androida, jak i na iOS, pozwala włączyć ochronę z wykorzystaniem biometrii. W przypadku pierwszego systemu obsługiwane są czytniki linii papilarnych. Z kolei właściciele iPhone’ów i iPadów mogą skorzystać z Touch ID lub Face ID.

Funkcja przydaje się, gdy udostępniamy urządzenie innym osobom, np. dzieciom. Jeśli chcemy, aby nie mogły wejść do naszych rozmów na WhatsAppie, wystarczy aktywować biometryczne zabezpieczenie. Wówczas, nawet przy odblokowanym smartfonie, trzeba za każdym razem przejść przez proces uwierzytelniania podczas uruchamiania komunikatora.

Niebawem zbliżony mechanizm zostanie wdrożony podczas korzystania z aplikacji na desktopie. Powinno to zapobiec nieautoryzowanym próbom logowania się w przeglądarce internetowej.

Obsługa czytnika także w webowej aplikacji

WhatsApp ma aplikację towarzyszącą, która umożliwia prowadzenie rozmów na komputerze z poziomu przeglądarki internetowej. W celu skorzystania z webowej wersji komunikatora trzeba być zalogowanym na smartfonie, a następnie przed nawiązaniem połączenia zeskanować kod QR. Po wykonaniu tych kroków, rozmowę można kontynuować na Windowsie, macOS lub Linuksie.

Jak informuje serwis 9to5Google, powołując się na odkrycia WABetaInfo, w wersji beta WhatsAppa testowana jest nowa metoda zabezpieczenia połączenia między aplikacją na smartfonie a tą uruchomioną w przeglądarce internetowej.

WhatsApp Web - zabezpieczenie biometryczne
(fot. WABetaInfo)

Po aktywacji nowej funkcji, w celu nawiązania połączenia i kontynuowania rozmowy na komputerze, nie wystarczy tylko zeskanować kod QR. Użytkownik musi dodatkowo przejść przez proces uwierzytelniania z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych wbudowanego w smartfon.

Nowość została zauważona w aplikacji na Androida. Niewykluczone jednak, że w przyszłości pojawi się także na iOS, najpewniej z obsługą Touch ID i Face ID.

Funkcja pozostaje w fazie testów. Nie wiadomo, kiedy zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom WhatsAppa. Twórcy aplikacji nie podali jeszcze żadnych konkretnych terminów.