Od 1 stycznia WhatsApp przestanie działać na tych starożytnych smartfonach

Nie wiem, jakim tragicznym zrządzeniem losu Czytelnik Tabletowo mógłby korzystać ze smartfona z Androidem Ice Cream Sandwich, ale należy wiedzieć, że tak wiekowe urządzenia, jak też iPhone’y pamiętające jeszcze czasy Steve’a Jobsa, za kilka dni przestaną obsługiwać WhatsAppa.

WhatsApp już dawno nie jest tylko prostym komunikatorem

Jako szalenie popularna platforma do obsługi wiadomości, WhatsApp przeszedł długą drogę do obecnej chwały. Od czasu swojego debiutu w 2009 roku, sukcesywnie podbijał sklepy App Store i Google Play, by zostać dostrzeżonym i wykupionym przez Facebooka pięć lat później.

WhatsApp new features
Jedne z ostatnich nowości w aplikacji WhatsApp (źródło: WhatsApp)

W ciągu kolejnych lat, aplikacja otrzymywała dziesiątki nowych funkcji, w tym kompleksowe szyfrowanie, obsługę naklejek, czatów grupowych, rozmów wideo i wielu innych przydatnych funkcji. Wraz z coraz większą pulą opcji, zwiększały się – nazwijmy to – wymagania systemowe. Starsze wersje Androida oraz iOS nie mogą już ich spełnić, więc wkrótce WhatsApp będzie na nich nieużywalny.

Smartfony, na których WhatsApp przestanie działać

Zgodnie z raportem News18, od 1 stycznia 2021 roku WhatsApp nie będzie w stanie zaoferować pełnej kompatybilności z urządzeniami działającymi na Androidzie starszym od wersji 4.0.3, a także na iOS w wersjach wcześniejszych niż iOS 9.0.

Skreśla to z listy wspieranych smartfonów zabytki, które musiałyby mieć mniej więcej 10 lat. Naprawdę trudno znaleźć kogoś, kto nie zdążył przez tak długi czas zmienić smartfona – jeśli ktokolwiek katuje jeszcze takie skamieliny, bateria w nich nie nadaje się już pewnie do odłączania od ładowarki.

iPhone 4 aktualizacji do iOS 9 nie dostał, więc żegna się z WhatsAppem

Wśród tego typu staruszków technologicznych znajdą się na przykład Samsung Galaxy S2 czy iPhone 4. Biorąc pod uwagę to, jak wiekowe są to urządzenia, aż dziw bierze, że Facebook umożliwiał wsparcie dla nich przez tak długi czas.

Nikt chyba nie oczekiwał, że na urządzeniach pamiętających czasy dinozaurów będzie dało się nadal korzystać z popularnych, nawet mniej obciążających zasoby aplikacji. W konsekwencji, powyższe ogłoszenie będzie zapewne dotyczyć zaledwie promila osób z zainstalowanym WhatsAppem.

Jednocześnie od razu człowiek myśli, jak daleko zaszła branża mobilna w ciągu 10 lat. Samo Tabletowo ma niewiele więcej :)