Facebook logo (fot. Facebook)

Nazwy WhatsApp i Instagram mogą się zmienić. Za mało kojarzą się z Facebookiem

Mamy od pewnego czasu modę na wpychanie nazw „firm-matek” i dążenie do budowania silnej, jednolitej marki na rynku. Wydawało mi się zawsze, że ten trend raczej ominie potentatów rynku oprogramowania, bowiem tak wielkie rewolucje, jak zmiana nazwy dla programu, z którego korzysta wiele milionów użytkowników, to dość ryzykowna zabawa. Okazuje się jednak, że Facebook zamierza podjąć wyzwanie.

Nie, Instagram i WhatsApp nie znikną z rynku, a w ich miejsce nie pojawią się nowe, nikomu nieznane narzędzia. Zmianę, o jakiej Wam zaraz napiszę, pozornie można uznać za typową kosmetykę, jednak w praktyce może ona znacząco wpłynąć na rynek aplikacji w Sklepie Play oraz – w mniejszym stopniu – AppStore. No, ale rozpocznijmy od początku.

Reklama

Instagram: oto dwie funkcje, które pomogą walczyć z brzydkimi komentarzami

Instagram i WhatsApp należą do imperium Facebooka. To właśnie Fejs pełni rolę nadrzędną, wyznaczając trendy rozwoju i opracowując strategie biznesowe dla wszystkich tych programów. I wiele wskazuje na to, że właśnie ktoś w Facebooku usiadł, pomyślał i doszedł do bardzo odważnego wniosku, jakoby modyfikacja nazewnictwa tych dwóch programów na Instagram from Facebook oraz WhatsApp from Facebook była świetnym pomysłem. Można domniemywać, że zmiana – bo tylko wtedy może przynieść ona zamierzony efekt – będzie widoczna nie tylko gdzieś na dnie ustawień zaawansowanych, ale już na etapie przeglądania sklepów z aplikacjami czy naszych pulpitów.

WhatsApp testuje przydatną funkcję. Zarchiwizowane rozmowy nie będą już przeszkadzać

Mam pewne obawy co do tego, czy taki ruch nie będzie wodą na młyn dla różnej maści naciągaczy, którzy zwietrzą swoją szansę i stworzą aplikacje bliźniaczo podobne do tych dwóch programów, a gromadzące jakieś ważne dane o użytkownikach. Nawyki trudno jest zmienić, większość ludzi nie wiąże Instagrama z Facebookiem zbyt mocno, więc obawiam się, że o pomyłki będzie dość łatwo. Spekuluje się, jakoby nowe nazewnictwo miało zostać wprowadzone już niebawem.

Jak sądzicie? Czy Instagram/Whatsapp from Facebook naprawdę wnosi coś nowego?

źródło: Engadget