(fot. Tabletowo.pl)

WhatsApp wkrótce bez wsparcia dla starych smartfonów z Androidem i iOS

Cieszący się dużą popularnością komunikator WhatsApp wkrótce nie będzie dostępny na starszych smartfonach. Twórcy zaktualizowali właśnie stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami.

WhatsApp zniknie z przestarzałych urządzeń z Androidem i iOS

Cykl życia większości systemów operacyjnych wygląda podobnie. Na początku użytkownicy mogą liczyć na większe aktualizacje, które wprowadzają odczuwalne zmiany. Później, producent ogłasza zakończenie podstawowego wsparcia, co najczęściej wiążę się otrzymywaniem wyłącznie poprawek bezpieczeństwa. Ostatni etap do zrezygnowanie z jakichkolwiek aktualizacji.

Reklama

Z niewspieranego systemu zaczynają uciekać użytkownicy, a także producenci oprogramowania. W związku z tym, decyzja WhatsAppa o porzuceniu starych smartfonów nie powinna nikogo dziwić. Po prostu firmie nie opłaca się wydawać aplikacji dla małej grupy potencjalnych użytkowników.

Jeden film na WhatsAppie i hakerzy mogą włamywać się na twój smartfon

Jak czytamy na oficjalnej stronie pomocy WhatsAppa, w przypadku starszych wersji Androida i iOS wkrótce nie będzie możliwe tworzenie nowych kont, a także przywracanie już istniejących. Zmiany dotyczącą następujących wersji systemów operacyjnych:

  • Android 2.3.7 i starsze wydania – zakończenie wsparcia 1 lutego 2020 roku,
  • iOS 8 i starsze wydania – zakończenie wsparcia 1 lutego 2020 roku.

Ponadto, po 31 grudnia 2019 roku WhatsApp nie będzie dostępny dla wszystkich wersji Windows Phone. Twórcy już wcześniej podjęli kroki, mające na celu zrezygnowanie z platformy Microsoftu – wielu użytkowników nie widziało aplikacji w Microsoft Store od 1 lipca 2019 roku.

Należy mieć na uwadze, że mamy do czynienia z przestarzałymi już systemami operacyjnymi, które używane są przez małą grupę osób. Według oficjalnych danych Google, Android Gingerbread (2.3.3-2.3.7) zainstalowany jest obecnie na 0,3% urządzeń. Apple nie podaje już statystyk dla iOS 8, ale udziały są na równie niskim lub prawdopodobnie jeszcze niższym poziomie.

Osoby, które nadal korzystają ze starych smartfonów i chcą mieć dostęp do WhatsApp, powinny pomyśleć o aktualizacji sprzętu. Tym bardziej, że dzięki temu zyskają nowsze i po prostu lepsze urządzenie. Zarówno Android, jak i iOS zmieniły się w ciągu ostatnich lat i obecnie korzystanie z nich jest odczuwalnie wygodniejsze. Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa – stare wydania nie otrzymują już jakichkolwiek łatek.

Polecamy również:

WhatsApp z przydatną funkcją. Komunikator otrzymał obsługę reagowania kryzysowego

źródło: WhatsApp, Android Authority