Ciekawa sprawa. W Xperii 1 część matryc pochodzi od Samsunga

Nie będzie dużym nadużyciem, gdy napiszę, że Sony multimediami stoi. O ile zdania o możliwościach fotograficznych Xperii są podzielone, o tyle dział, który odpowiada za produkcję aparatów, od wielu lat jest jedną z firm, która wyznacza trendy. W tym ujęciu może nieco dziwić zastosowanie przez Japończyków modułów, które pochodzą od Samsunga.

Warto zacząć od tego, że o ile z matryc Sony korzysta zdecydowana większość producentów smartfonów, na czele z Xiaomi, Oppo czy OnePlusem, o tyle na palcach jednej ręki można wskazać smartfony, w których to Japończycy decydowali się na układy od konkurencyjnych marek. Sony jest firmą dość konserwatywną, która niezbyt często pozwala sobie na tego typu praktyki. Odkrycie SumahoInfo dziwi też wtedy, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że nie tak dawno pojawiła się informacja, która sugerowała, że dział Xperii będzie częściej czerpał rozwiązania z aparatów z logo Sony Alfa.

Reklama

Serwis źródłowy sugeruje, że mariaż Sony z Samsungiem niemal na pewno dotyczy Xperii 1. Prawdopodobieństwo takiego duetu w Xperii 10 oraz Xperii 10 Plus jest jednak dość duże. Sporo wiedzy przyniosły tutaj dane z aplikacji Device Info HW. Po ich analizie okazało się, że tylko część modułów figuruje jako Exmor, czyli rozwija przez lata linia sensorów, które produkuje firma. Pozostałe moduły, które możemy odnaleźć w Xperii 1, mają oznaczenia S5K4H8 oraz S5K4H7YX. Krótkie poszukiwania w internecie jasno rozwiewają wątpliwości. Oba te sensory wchodzą w skład linii IsoCell, za którą stoi Samsung.

W chwili obecnej serwisowi źródłowemu nie udało się potwierdzić, że podobnie sprawy prezentują się w Sony Xperii 10 i 10 Plus. Tak się jednak fajnie złożyło, że od pewnego czasu testuję Xperię 10. Zainstalowałem aplikację Device Info HW i w zakładce kamera dostrzegłem następujące oznaczenia: s5k3l6, s5k4h7yx, s5k4e8. Co najmniej dwa z tych modułów można odnaleźć na stronach Samsunga, nie mam stuprocentowej pewności co do modułu oznaczonego jako s5k4h7yx, ale strony zewnętrzne również kwalifikują go jako moduł rodem z Korei Południowej.

Fot: własne

Trudno o jednoznaczne wnioski. Część osób powie, że Sony nie ma pomysłu na zastosowanie swoich matryc z linii Exmor. Nie zgodzę się z tą opinią. Dla mnie nie ma większego znaczenia to, skąd wywodzi się czujnik. Liczy się efekt końcowy. Jeśli za sprawą współpracy Samsunga i Sony nowe Xperie będą wykręcać lepsze zdjęcia, to mogę takiemu rozwiązaniu gorąco przyklasnąć.

źródło: SumahoInfo, własne