W skrócie: Samsung prezentuje Exynosa 7870, komu Apple powierzy produkcję iPhone’a 7 i 7 Plus?

Kolejni producenci prezentują nowe procesory – najpierw zrobił to MediaTek, później Qualcomm (pokazując również swój pierwszy, dedykowany dla wearables, układ), a teraz przyszedł czas na Samsunga. Ciekawe informacje spłynęły do nas również na temat Apple i kontrahentów, odpowiedzialnych za produkcję iPhone’a 7 Plus.

Samsung prezentuje Exynosa 7870

O ile MediaTek pokazał trzy nowe pozycje (a w planach ma jeszcze kilka kolejnych), a Qualcomm cztery (w tym jedną, dedykowaną dla wearables), to Samsung na ich tle niespecjalnie się popisał, prezentując tylko jedną nowość – Exynosa 7870. Można mu to jednak wybaczyć, ze względu na fakt, że układy do urządzeń mobilnych nie są jego główną domeną (choć jego propozycje są naprawdę doskonałe).

Nowy procesor składa się z ośmiu rdzeni Cortex-A53 o maksymalnym taktowaniu 1,7 GHz i towarzyszy mu układ graficzny Mali-T830. Nie zabrakło też modemu LTE oraz wsparcia dla wyświetlaczy o maksymalnej rozdzielczości WUXGA (1920×1200) i aparatów do 16 Mpix (lub dwóch po 8 Mpix) z możliwością nagrywania filmów Full HD przy 60 klatkach na sekundę. Całość wykonana jest w 14-nm procesie technologicznym, co przekłada się m.in. na większą energooszczędność. Exynos 7870 trafi do średniopółkowych smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych.

Co ciekawe, ostatnio pisaliśmy o jednej pozycji, która pracowała dzięki temu układowi – mowa tu o Samsungu Galaxy J7 (2016), który może być pierwszym urządzeniem z Exynosem 7870 na rynku.

Samsung Galaxy J7 (2016) Geekbench

Komu Apple powierzy produkcję iPhone’a 7 i 7 Plus?

Gigant z Cupertino nie para się bezpośrednio produkcją swoich urządzeń, tylko zleca to innym. Od dłuższego czasu współpracuje m.in. z Foxconnem. Amerykanie jednak nie ograniczają się tylko do jednego producenta, bowiem rozłożenie wytwarzania danego podzespołu czy sprzętu na więcej fabryk zmniejsza ryzyko (a te w Azji narażone są na różne kataklizmy, jak miało to miejsce w przypadku Meizu).

Apple rozpoczęło rok temu współpracę z Wistronem, który aktualnie jest odpowiedzialny za panele dotykowe do iPhone’ów. Obserwatorzy rynku twierdzą, że już wkrótce, razem z Foxconnem, może zająć się produkcją iPhone’a 7 Plus, podczas gdy wytwarzanie wariantu 4,7-calowego Amerykanie zlecą (również) Foxconnowi na spółkę z Pegatron Technology.

Źródło: SamMobile, DigiTimes