(fot. Tesla)

Elon Musk: w fabryce Tesli będą produkowane respiratory

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, ogłosił, że jedna z fabryk zostanie dostosowana do produkcji respiratorów. Firma chce w ten sposób pomóc podczas walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych wygląda naprawdę źle. Według najnowszych danych, na terenie USA potwierdzono ponad 80 tys. przypadków zarażenia wirusem. Liczba pacjentów cały czas rośnie w szybkim tempie, a szpitale zaczynają skarżyć się na brak odpowiedniego sprzętu. Najgorzej wypadają stany Nowy Jork, New Jersey i Kalifornia. Za dobrą wiadomość należy uznać fakt, że wybrane firmy zamierzają pomóc podczas epidemii.

SARS-CoV-2 atakuje płuca chorego, co może doprowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Wówczas respiratory stają się niezbędnym sprzętem, który pomaga w oddychaniu. Niestety, przy dużej liczbie zakażonych, respiratorów może po prostu nie wystarczyć. W związku z tym, firmy do niedawna specjalizujące się w innych dziedzinach, przykładowo producenci samochodów, wprowadzają zmiany w fabrykach, aby móc tworzyć urządzenia medyczne.

Tesla będzie produkować sprzęt medyczny

Elon Musk za pośrednictwem Twittera poinformował, że gigafabryka Tesli w Buffalo w stanie Nowy Jork zostanie dostosowana do produkcji respiratorów. Ma to zostać zrealizowane tak szybko, jak tylko możliwe.

Tesla w zeszłym tygodniu ogłosiła, że wstrzymuje produkcje w swoich fabrykach zlokalizowanych w USA – częściowo zamknięto fabrykę w Fremont w Kaliforni i wspomnianą gigafabrykę w Buffalo. Obecnie tworzone są tylko wybrane części – np. niezbędne do serwisu samochodów.

Nie poznaliśmy jeszcze wielu szczegółów planu Elona Muska, jak np. czas potrzebny do przekształcenia fabryki i data jej ponownego otwarcia. Wiemy jednak, że respiratory będą powstać w tej części fabryki, w której produkowane są panele słoneczne.

Wcześniej wspomniałem, że wśród firm wyrażających chęć pomocy podczas epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 znajdują się producenci samochodów. Warto dodać, że nie tylko Tesla planuje dostarczać respiratory i inny sprzęt medyczny. Volkswagen już wytwarza maski, a dodatkowo zamierza produkować respiratory. Do produkcji przymierza się również BMW i grupa PSA, a Mercedes zamierza uzupełniać braki w maseczkach ochronnych. Własne zasoby planuje jeszcze udostępnić m.in. General Motors i Ford.

Polecamy również:

Spotify, Tidal i inne znaczące usługi muzyczne uruchomiły możliwość finansowego wsparcia artystów

źródło: TechCrunch, bankier.pl