(fot. Traton Group)

Volkswagen stawia na rozwój autonomicznych ciężarówek

Plany Volkswagena, związane z jazdą autonomiczną i elektromobilnością, nie dotyczą tylko samochodów osobowych. Niemiecki koncern chce wprowadzić nowoczesną technologię także do ciężarówek.

Plany Traton Group i udziały w TuSimple

Traton Group to spółka zależna Grupy Volkswagen, która jest jednym z największych producentów samochodów użytkowych, wydawanych pod markami MAN czy Scania. Jak informuje serwis TechCrunch, Traton przejął właśnie mniejszościowy pakiet udziałów w firmie TuSimple. Nowe porozumienie ma na celu rozwój samochodów autonomicznych.

Volkswagen – autonomiczna ciężarówka.
(fot. Traton Group)

Dowiedzieliśmy się również, że obie firmy zamierzają uruchomić program rozwojowy, w którym jako baza wykorzystane zostaną ciężarówki Scania. Natomiast za technologię, umożliwiającą zautomatyzowaną jazdę, będzie odpowiadać TuSimple, mający już spore doświadczenie w rozwoju rozwiązań dla autonomicznych samochodów.

Warto zaznaczyć, że nie będą to zamknięte testy. W planach Volkswagena jest wypuszczenie floty autonomicznych ciężarówek na publiczne drogi. Początkowo program będzie przeprowadzany w Szwecji, ale docelowe testy mają odbywać się także na drogach w Niemczech i innych krajach.

Autonomiczne ciężarówki coraz bliżej

Trzeba przyznać, że ambicje Volkswagena są dość spore. W planach jest bowiem opracowanie, a także późniejsze wdrożenie ciężarówek oferujących 4. poziom autonomicznej jazdy. Oznacza to, że pojazdy będą mogły pokonać większość trasy bez udziału kierowcy i powinny radzić sobie w wielu sytuacjach, bez jakiegokolwiek komunikatu z prośbą o przejęcie sterów.

Traton Group dodaje, że w już niedalekiej przyszłości autonomiczne ciężarówki mogą okazać się rozwiązaniem problemu z brakiem kierowców. Miałyby one poruszać się na wielu ważnych trasach, dostarczając towary z punktu A do B w wysoce zautomatyzowany sposób.

Volkswagen – autonomiczna ciężarówka.
(fot. Traton Group)

Nie poznaliśmy jeszcze wielu szczegółów. Zarówno Volkswagen, jak i TuSimple, nie zdradziły harmonogramu testów i przybliżonej daty wprowadzenia autonomicznych ciężarówek dla zainteresowanych partnerów.

Jak wspomniałem we wstępie, obecny plany Niemców dotyczą także elektryfikacji ciężarówek. Scania zaprezentowała niedawno w pełni elektryczny ciągnik siodłowy, który może sprawdzić się na krótkich trasach. Oczywiście to dopiero początek – z czasem w ofercie powinny pojawić się kolejne elektryczne ciężarówki i niewykluczone, że już niebawem także modele zapewniające 4. poziom autonomicznej jazdy.